Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Токсична дія шкідливих речовин

Лекція 4. Шкідливі речовини, захист від їх дії

Виробниче середовище – це сукупність фізичних, хімічних, біологічних, соціальних чинників, що діють на людину в процесі її трудової діяльності.

Робоча зона – це простір, в якому знаходяться робочі місця постійного або непостійного (тимчасового) перебування працівника.

Небезпечні і шкідливі виробничі чинники згідно до ГОСТу 12.0.003 – 74 “Небезпечні і шкідливі виробничі чинники” поділяються на такі групи:

· Фізичні (рухомі машини і механізми, вироби, падаючі предмети, підвищене або понижене значення температури, вологості, швидкості, іонізації повітря, барометричного тиску, підвищений рівень шуму, вібрації, іонізуючих, лазерних, електромагнітних, інфрачервоних, світлових, ультрафіолетових випромінювань, електричний струм, гострі краї обладнання, робота на висоті тощо);

· Хімічні чинники (хімічні речовини);

· Біологічні (бактерії, віруси, гриби);

· Психофізіологічні (фізичні перевантаження – статичні, динамічні, та нервово психологічні – розумове перевантаження, перенапруження аналізаторів, монотонність праці, емоційне перевантаження).

 

Хімічні речовини, які проникають в організм в умовах виробництва навіть у відносно невеликих кількостях, викликають порушення нормальної життєдіяльності, називають отрутами, або токсичними речовинами. Ці речовини викликають професійні отруєння. Шкідливі речовини (токсичні) можуть бути у твердому, рідкому та газоподібному станах.

В ГОСТі 12.1.005-88 “ Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони” наведено гранично-допустимі концентрації ГДК шкідливих речовин в повітрі робочої зони.

Гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в повітрі робочої зони – це такі концентрації, які при роботі кожен день на протязі 8 год і всього робочого стажу не можуть викликати у працюючих захворювань або відхилень в стані здоров’я. Якщо концентрація перевищує ГДК, можуть виникнути професійні захворювання або отруєння.

Згідно до державного стандарту системи безпеки праці ГОСТ 12.1.007-76 “Шкідливі речовини. Класифікація і загальні вимоги безпеки” всі шкідливі речовини поділяються на чотири класи небезпеки:

· Надзвичайно небезпечні речовини (ГДК < 0,1 мг/м3);

· Особливо небезпечні речовини (ГДК від 0,1 до 1,0 мг/м3);

· Помірно небезпечні речовини (ГДК від 1,0 до 10,0 мг/м3);

· Малонебезпечні речовини (ГДК > 10 мг/м3).

Токсичність речовин проявляється у хімічній взаємодії хімічній взаємодії між ними і ферментами, що викликає гальмування або зупинку ряду важливих життєвих функцій організму.

Зміна складу строго визначених речовин, які приймають участь в нормальних процесах обміну речовин викликає розлад функціонування організму в цілому.

Хімічні речовини за певних умов можуть стати причиною гострих та хронічних професійних отруєнь, загострення загальних (непрофесійних) захворювань.

Потрапляючи в організм працюючих отрути викликають різноманітні порушення, внаслідок чого виникають паталогічні процеси в організмі.

Через дихальні шляхи потрапляють пари, газо і пилеподібні речовини; через шкіру переважно рідкі речовини. Через кишково-шлунковий тракт потрапляють речовини під час ковтання або при внесенні їх в рот забрудненими руками.

Хімічні речовини по-різному розподіляються в тканинах. Велика кількість хімічних речовин накопичується переважно в печінці і зазнає там різноманітних змін, іноді в сприятливих для організму бік. Перетворення їх в організмі часто сприяє їх знешкодженню та більш швидкому виведенню з організму.

Основними шляхами, через які промислові речовини залишають організм, є кишківник та нирки. Через них виділяються безпосередньо метали, галоїди. Леткі речовини – алкоголь, бензин, ефіри – через легені з повітрям, Pb, Hg, As – молочні залози.


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. IV. Запасні речовини
  3. L2.T4. Транспортування рідких, твердих та газоподібних речовин.
  4. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  5. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  6. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  7. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  8. Аваріїз витоком сильнодіючих отруйних речовин.
  9. Агрегатні стани речовини
  10. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  11. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  12. Азотисті речовини




Переглядів: 777

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГІГІЄНА ПРАЦІ ТА ВИРОБНИЧА САНІТАРІЯ | Лекція 5. Іонізуюче випромінювання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.