Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Номінальна та ефективна ставка складних процентів. Поняття неперервного складного проценту та сили росту

У фінансових обчисленнях за правилом складних про­центів, для врахування ефекту реінвестування, у випадках, коли протягом одного періоду часу відбувається декілька нарахувань процентів, вводять поняття ефективної та номінальної ставки до­хідності.

Ставку складних процентів r, що входить у рівняння (3.1) та (3.14) називають номінальною ставкою. Так у прикладі 3.3 заде­кларована ставка 16 % є номінальною ставкою, а отримана фак­тична дохідність 17% є ефективною ставкою.

Ефективна ставка rе визначає, яку річну ставку складних про­центів належить встановити, щоб отримати такий самий фінансо­вий результат, як і за m-разового нарахування процентів за рік за ставкою r/т.

Отже, за однакових початкових та кінцевих сум, для визна­чення залежностей між номінальною та ефективною ставками складних процентів, прирівнявши відповідні множники нарощу­вання, можна записати такий вираз:

 

 

звідси ефективна ставка складних процентів:

 

(3.15)

 

Зауважимо, що коли т > 1, то ефективна ставка більша за но­мінальну, причому, чим більша величина т (чим частіше нараховують проценти) тим вищою є ефективна ставка дохідності, отже, й тим швидше відбувається процес нарощування.

Якщо при нарощуванні коштів за формулою (3.14) часовий ін­тервал між виплатами процентів наближається до нуля, тобто проценти виплачують та реінвестують безперервно, то можна об­числити граничне значення ефективної ставки дохідності за ві­домої номінальної ставки дохідності.

З метою таких обчислень вводять поняття неперервного склад­ного проценту.

Неперервна складна ставка дохідності— це така ефективна ставка дохідності, за якою проценти виплачують та реінвестують неперервно, тобто кількість періодів нарахувань процентів прямує до нескінченості.

У деяких виданнях з фінансової математики в разі неперер­вного нарощування процентів застосовують інший термін для опису неперервних складних ставок дохідності — силу росту.

Сила ростухарактеризує відносний приріст нарощеної суми за нескінченно малий проміжок часу. Вона може бути постійною або змінюватись в часі.

Аналізуючи граничний випадок рівняння (3.14) за умови, що кількість нарахувань т прямує до нескінченності, можна записа­ти такий вираз стосовно множника нарощування складних про­центів:

 

(3.16)

 

де е — експонента, основа натурального логарифма: е = 2,718281... Врахувавши у рівнянні (3.15) отриманий вираз (3.16), запи­шемо граничне значення складної неперервної ставки дохідності:

 

 

Таким чином, ефективна ставка дохідності складних процен­тів ніколи не перевищує величину .

У практичних розрахунках такі ставки майже не застосовують, але їх дослідження — один зі шляхів розвитку наукової складової фінансової математики.

Зазначимо також, що з урахуванням властивості (3.16), для неперервних складних процентів формула (3.14) набуде вигляду:

 

(3.17)

 

Отже, незалежно від тривалості фінансової угоди п, частоти нарахувань процентів т та номінальної ставки дохідності r, множ­ник нарощування складних процентів ніколи не перевищуватиме величину r*n. Причому, у разі неперервного способу нарахуван­ня складних процентів рівняння оцінки майбутньої вартості є експоненціальною функцією, а величина майбутньої вартості не залежить від частоти нарахувань т.

Розглянувши номінальні, ефективні та неперервні ставки склад­них процентів, зробимо висновки стосовно їх практичного вико­ристання.

Оскільки у практиці фінансових розрахунків тривалість угод доволі часто не співпадає з цілим числом періодів (років, кварта­лів, місяців тощо), то задача визначення реальних (ефективних) ставок дохідності за відомих задекларованих (номінальних) ста­вок є одним з ключових питань фінансової математики.

Проте, більшість сучасних фінансових угод передбачає дис­кретне нарахування процентів, тому неперервні ставки дохідності поки що мають дуже обмежене коло застосування.

Згодом, за поступового ускладнення науково-практичних завдань, що стоять перед фінансовим менедж­ментом, сфера практичного застосування неперервних ставок та сил росту буде розширюватися, оскільки при цьому з'являти­меться можливість використання більш потужного математично­го апарату.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. А середній коефіцієнт росту в такому випадку визначається як
  5. А/. Поняття про судовий процес.
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  10. АНАЛІЗАТОРІВ У ПРОЦЕСІ РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ.
  11. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  12. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання




Переглядів: 1335

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обчислення за правилом складних відсотків в умовах змін вихідних параметрів | Криві прибутковості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.