Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Криві прибутковості

Будь-яка позичкова або кредитна операція припускає використання процентної ставки, з якою погодилися обидві сторони, що брати участь в операції. Як уже зазначалося вище, значення ставки залежить від багатьох факторів. Для практика важливо уявити собі закономірність зміни розміру ставок залежно від певного фундаментального фактору. Імовірно, найбільш важливим з таких факторів є ризик неповернення позички. Очевидно, що подібного роду ризик залежить від ряду факторів, серед яких, в свою чергу, важливим є строк операції. Так, при всіх інших рівних умовах позичка на п'ять років є більш ризикованою, ніж, скажімо, на два роки. Компенсувати ризик власникові грошей може підвищення прибутковості. Таким чином, залежність „прибутковість — ризик” приблизно можна охарактеризувати за допомогою залежності „прибутковість — строк”, одержати яку для практичних цілей суттєво простіше. Таку залежність, представлену у вигляді графіка, називають кривої прибутковості (рис.3.2).

 
 


Y A

 

Б

 

 

 
 


Рис. 3.2. Криві прибутковості t

 

На графіку по вертикалі відкладають прибутковість (Y), по горизонталі — строк (t). Якщо графік охоплює широкий діапазон строків ( як короткострокові, так і довгострокові операції), то для виміру строку застосовують логарифмічну шкалу. Спостережувані значення прибутковості звичайно перебувають близько кривої або безпосередньо на ній.

Отже, крива прибутковості характеризує зміну прибутковості однорідних кредитно-позичкових операцій або фінансових інструментів (наприклад, довгострокових облігацій, акцій компаній і т.д.) залежно від їхнього строку. Конкретна крива прибутковості відповідає реальної ситуації, що склалася на грошово-кредитному ринку, і характерна для короткого тимчасового періоду. Зміна ситуації змінює форму кривої та її положення на графіку.

Для нормальних економічних умов крива прибутковості має форму кривої Ана рис. 3.2. Прибутковість зростає в міру збільшення строку інвестицій. Причому кожна наступна одиниця приросту строку дає все менше збільшення прибутковості. Таку криву називають позитивною, або нормальною, кривою прибутковості. Нормальна форма кривої спостерігається в умовах, коли інвестори враховують такі фактори, як скорочення ступеня ліквідності й зростання невизначеності фінансових результатів при збільшенні строку.

Крива прибутковості, близька до горизонтальної прямої (крива Б на рис. 3.2), вказує на те, що інвестори не беруть до уваги або в малому ступені враховують ризик, пов'язаний зі строком.

Іноді зустрічаються „негативні” і „згорблені” криві прибутковості. Перша відповідає зменшенню прибутковості в міру збільшення строку (нестабільність фінансового ринку), друга — падінню прибутковості після періоду деякого її росту.

Існують дві конкуруючі (а іноді доповнюючі) теорії, що пояснюють „поведінку” прибутковості — теорія ліквідності й теорія очікувань. Перша зміну прибутковості пов'язує зі збільшенням ризику ліквідності в міру збільшення строку. Саме із цієї позиції пояснюються вище позитивна й горизонтальна криві прибутковості. Згідно із другою теорією стверджується, що форма кривої може розглядатися і як узагальнена характеристика очікувань інвесторів, вірніше, їхньої поведінки в теперішній момент у зв'язку з очікуваннями змін процентних ставок у майбутньому. Однак інтерпретація форми кривої у цьому плані неоднозначна, та й не може бути іншою, оскільки доводиться брати до уваги принаймні дію двох факторів — ризику й очікування змін ставок. Наприклад, позитивна крива іноді може інтерпретуватися як вказівка на те, що інвестори очікують зростання ставок у майбутньому. Однак частіше ця ж форма кривої вважається симптомом відносної стабільності грошово-кредитного ринку.

Криві прибутковості одержали поширення як інструмент, що допомагає при розв'язку ряду інвестиційних проблем. Зокрема, при порівнянні прибутковості різних фінансових інструментів (сполучення на одному графіку декількох кривих прибутковості), корегуванню портфеля активів тощо.

Приклад 3.4.

Розглянемо на прикладі один із простих способів застосування кривої прибутковості. Припустимо, необхідно інвестувати деяку суму грошей на чотири роки. Причому, у інвестора є тільки два варіанти для цього: розмістити цю суму на депозиті відразу на весь строк або спершу на три роки, а потім на один рік. Нехай рівні процентних ставок відносяться до нормальної кривої прибутковості: по трирічних депозитах — 10%, по чотирирічним — 10,5% складних річних. Розмір ставки для депозиту на один рік ( тобто на четвертий рік) у момент ухвалення рішення, невідомий. Який варіант розміщення коштів повинен вибрати інвестор?

Рішення.

Очевидно, що при виборі другого варіанта інвестор повинен мати результат не гірше, ніж при першому варіанті. Завдання, отже, зводиться до визначення того значення ставки для четвертого року, при якому обидва варіанти будуть рівноцінними (еквівалентними) у фінансовім відношенні. Назвемо таку ставку критичною, або бар'єрною.

Позначимо як i3 і і4 рівні процентних ставок для депозитів на три й чотири роки, а через і0 — невідому критичну ставку для річного депозиту. В силу фінансової еквівалентності результатів розміщення коштів множники нарощення для обох варіантів повинні бути рівними один одному. Звідси:

 

а, відповідно,

 

За даними прикладу знайдемо критичну ставку:

Таким чином, для того щоб інвестор зупинився на другому варіанті, він повинен очікувати, що через три роки ставка за однорідними депозитами буде не менш 12,014 %, тобто рівень ставок підвищиться. Відповідно, якщо він очікує, що ставка не досягне цього рівня, слід обрати перший варіант.


Читайте також:

  1. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
  2. Аналіз показників прибутковості та рентабельності підприємства
  3. Аналіз прибутковості
  4. Вибір індикатора . Криві титрування
  5. Визначення прибутковості інвестиційних проектів
  6. Визначення привабливості галузі і її перспектив по забезпеченню високого рівня прибутковості
  7. За ціною для окремої точки на кривій
  8. Засоби індивідуального захисту органів дихання та шкірних покривів
  9. Копія по кривій
  10. Криві байдужності, їх властивості
  11. Криві байдужості
  12. Криві байдужості опуклі до початку координат.




Переглядів: 573

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Номінальна та ефективна ставка складних процентів. Поняття неперервного складного проценту та сили росту | Конверсія валюти й нарощення складних відсотків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.