Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні ідеї російських філософів права.

Борис Чичерін – ідеолог лібералізму

Ідея свободи отримала розвиток в творчості Бориса Миколайовича Чичеріна (1828—1904 рр.). Суть його філософсько-правового лібералізму полягає у визнанні людини спочатку вільною істотою. Із його точки зору, існує три рівні лібералізму: вуличний (свавілля), опозиційний (незадоволеність владою) і охоронний (гармонія свободи, влади і закону).

Основний зміст філософії права, з погляду Б.Н. Чичеріна, складає природне право як система неписаних норм і правил, витікаючих з природної природи і розуму людини. Вони служать підставою, принципами створення позитивного права вчення про правду, справедливість і рівність. Само право Чичерін розумів як зовнішню свободу, визначувану загальним законом, тобто зафіксованими нормами. Право виникає на початковій стадії розвитку людського суспільства для взаємного обмеження свободи в ім'я справедливості. «Справедливим вважається те, писав Чичерін, що однаково додається до всіх. Це початок витікає з самої природи людської особи: всі люди розумно-вільні істоти, всі створено за образом і подобою Божому і, як такі, рівні між собою» Чичерин Б.Н. Философия права. М., 1990. С. 96.

Своєю філософією права Чичерін вніс істотний внесок до оновлення і розвитку юридичних і філософсько-правових досліджень в Росії.

Павло Новгородцев – апологет лібералізму

На позиціях лібералізму стояв і інший російський філософ права Павло Іванович Новгородцев (1866—1924 рр.). Проте на відміну від позиції Б.Н. Чичеріна, його лібералізм індивідуалістичний. Новгородцев проводив ідею етичного ідеалізму у філософії права, вважаючи, що основу природного права складає етика абсолютних цінностей. Дотримувався позиції «відродження природного права» як етичного критерію і ідеалу. На його думку, право вкорінене в глибинах духовного життя. Із його точки зору, термін «природне право» застарілий, оскільки само природне право міняється у міру розвитку людства так само, як міняються і його ідеали, що становлять , плани прийдешніх подій, проекти майбутніх реформ і тому подібне

2.3.Релігійно-філософський лібералізм Володимира Соловйова

Трактування права з релігійно-філософської позиції належить видатному російському філософові Володимиру Соловйову (1853—1900 рр.). У руслі ідеалістичного підходу до пояснення дійсності В.С. Солов'їв вважав, що природне право це загальна ідея права, в основі якої лежать поняття «особа» «свобода» і «рівність» .

Право без свободи насильство, право без загальної рівності неправда, затверджував В.С. Соловйов в праці «Право і моральність». Але не всяка рівність робить свободу правом, а лише рівність справедлива, рівність в належному. Така рівність можлива лише тоді, коли воно регулюється правовим законом.

Ідея права отримує у нього моральне обґрунтування. Право, на думку Соловьева, займає проміжне положення між ідеальним добром і злою дійсністю. Шлях до загального блага лежить через примусову організацію суспільного життя. Без права і держави моральність залишається благим і безсилим побажанням, а право без моральності втратило б свою безумовну підставу, і не відрізнялося б від свавілля.

Таким чином, право в розумінні В.С. Соловйова це «примусова вимога реалізації певного мінімального добра, або порядку, що не допускає відомих проявів зла» Соловьев В.С. Соч.: в 2-х т. М., 1990. Т. 1. С. 450.. В цілому В.С. Соловйов розглядав право як умову етичного прогресу, як показник рівня моральності.

2.4.Апологія релігійно-філософського лібералізму Миколою Бердяєвим

У руслі релігійно-ідеалістичної концепції висловлював свої філософсько-правові погляди російський мислитель Микола Бердяєв (1874—1948 рр.). Н.А. Бердяєв вважав, що особа це самоцінність і самоціль; немає нічого вищого за особу (окрім Бога), особа це ідеал, і ніякий закон до неї не непридатний. Особа не може бути об'єктом, вона завжди суб'єкт, але що існує у відкритій системі і прагнучий до об'єктивування. По Бердяєву, об'єктивування йде по двох напрямах:

1) соціальному через визнання і підпорядкування особі нормам, що існують в суспільстві, і різним інститутам;

2) екзистенціальному через духовне єднання з Богом в творчості.

Перше це шлях рабства і нівеляції особи, ведучий в царство Кесаря, друге шлях отримання особою свободи через самоподолання, і веде він в царство Духу. Бердяєв стверджував, що держава не може бути правовою в принципі, що цінність особи завжди вища за цінність держави. А величезне значення права визначається його призначенням гарантувати і охороняти мінімум свободи, захищати людину від тотального підпорядкування матеріальним умовам, від любові і ненависті іншої людини. Свобода і незалежність особи вимагають того, щоб в основу держави була покладена не тільки любов, але також примушення і право.

 

Висновки:

1. Філософія права в Україні є невід'ємною частиною її філософської і загальної національної культури. Ук­раїнська філософсько-правова думка багато в чому співзвучна ідеям європейської філософсько-право­вої традиції, у той же час відрізняється самобутніс­тю й оригінальністю. Ця оригінальність полягає в релігійно-екзистенційному характері ідеї "природного права" і "прав людини".

2. Для вітчизняної філософії права характерно ірраціо­нальне обґрунтування права. Найбільш наочно це виявляється у "філософії серця" Г. Сковороди і П. Юркевича, коли "серце" виступає не предметом філософського осмислення, а методологічною під­ставою.

3. Найбільший внесок у розвиток української філосо­фії права вніс видатний мислитель кінця XIX — початку XX ст. Б. Кістяківський, що вперше звернувся до систематичної розробки філософсько-методоло­гічних передумов правознавства, ідеї якого актуальні й сьогодні.

4. Величезне значення вітчизняні мислителі приділяли проблемі співвідношення права і моралі, морального обґрунтування права і боротьбі з правовим нігіліз­мом — явищем, характерним не тільки для народної свідомості, а й для свідомості інтелігенції.

Питання для самоконтролю:

1. У чому полягає зміст "філософії серця"?

2. Яким чином Г. Сковорода використовує ідею "спо­рідненої праці" для виправдання права і держави?

3. Які антропологічні підстави філософії права виділяє П. Юркевич?

4. Які основні положення синтетичної теорії права і вчення про правову державу Б. Кістяківського?

5. Як, на думку В. Соловйова, співвідносяться мораль і право?

6. У чому полягають основні ідеї філософії права П. Новгородцева?


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  5. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  6. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  7. Артеріальний пульс, основні параметри
  8. Б/. Принципи виборчого права.
  9. Б/. Юридичні особи як суб’єкти цивільного права.
  10. Банківська система та її основні функції
  11. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  12. Будова й основні елементи машини




Переглядів: 753

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сучасні концепції природного права інтерсуб'єктивного напрямку. | Форми буття права: ідея права, закон, правове життя.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.