Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вищий господарський суд України

Господарські суди є спеціалізованими судами в системі судів загальної юрисдикції і становлять єдину триланкову систему спеціалізованих судів, яку складають: Вищий господарський суд України, апеляційні господарські суди та місцеві господарські суди. Відповідно до Закону України «Про арбітражний суд» від 04 червня 1991 року органи державного арбітражу УРСР було реорганізовано в систему арбітражних судів України. Очолив новостворену систему арбітражних судів Вищий арбітражний суд України, який було проголошено найвищим судовим органом у вирішенні господарських спорів і здійсненні нагляду щодо рішень, ухвал, постанов арбітражних судів України та контролю за їх діяльністю.

Головою Вищого арбітражного суду України у 1991 році було обрано Притику Дмитра Микитовича, а після прийняття Закону України від 21 червня 2001 року «Про внесення змін до Закону України « Про арбітражний суд» Притику Д.М. було обрано Головою Вищого господарського суду України. Він виконував свої обов’язки до виходу у відставку в 2007році.

З 2007 року Головою Вищого господарського суду України було обрано Демченка Сергія Федоровича, який виконував свої обов’язки до виходу у відставку в 2010 році.

З 2010 року Головою Вищого господарського суду України було обрано Татькова Віктора Івановича, який здійснює свої повноваження і по даний час.

Відповідно до ст. 125 Конституції України та ст. 31 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі спеціалізовані суди.

Вищим судовим органом в системі господарських судів є Вищий господарський суд України. Чинним законодавством Вищий господарський суд України наділений повноваженнями з перегляду за касаційною скаргою (поданням) рішень та ухвал місцевого господарського суду, а також постанов та ухвал апеляційного господарського суду.

Крім того, Вищий господарський суд України веде та аналізує судову статистику, вивчає й узагальнює судову практику, надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції України та законів у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики, надає спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз’яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідної судової юрисдикції, здійснює інші повноваження передбачені Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Для вирішення загальних питань діяльності господарських судів та забезпечення однакового застосування законодавства господарськими судами у Вищому господарському суді України діє Пленум Вищого господарського суду України у складі всіх суддів Вищого господарського суду України.

При Вищому господарському суді України діє науково-консультативна рада, яка створена для опрацювання питань, пов’язаних з роз’ясненням законодавства, а також для надання висновків щодо проектів законів та інших нормативно правових актів та інших питань, пов’язаних з необхідністю наукового забезпечення діяльності вищого спеціалізованого суду.

У відповідності до ст. 37 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вищий господарський суд України має офіційний друкований орган «Вісник господарського судочинства». У «Віснику господарського судочинства» вміщуються законодавчі та нормативні акти з питань, пов’язаних з господарським судочинством та регулюванням господарських відносин; постанови Пленуму, інформаційні та оглядові листи Вищого господарського суду України; науково-реферативні огляди та узагальнення судової практики; науково-практичні коментарі рішень та постанов господарських судів України. Видання містить «Сторінку вченого», у якій друкуються наукові статті, огляди законодавства, судоустрою та судочинства, організації діяльності господарського суду в Україні. Крім того, «Вісник господарського судочинства» включений до Переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук в галузі юридичних наук.

Діяльність системи господарських судів на чолі з Вищим господарським судом України є індикатором усіх державних перетворень та відображає розвиток економічного та суспільного життя України.

 

Порядок утворення і ліквідації судів загальної юрисдикції визначено ст. 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а саме:

Суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідовуються Президентом України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду.

Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.

Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судів, потреба поліпшити доступність правосуддя або зміна адміністративно-територіального устрою.

Кількість суддів у суді визначається Державною судовою адміністрацією України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду та в межах видатків, затверджених у Державному бюджеті України на утримання судів.

 

Повноваження місцевого суду визначено в ч. 3 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», - місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності. Підсудність окремих категорій справ місцевим судам, а також порядок їх розгляду визначаються процесуальним законом.

Повноваження апеляційного суду визначено в ст. 27 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», - Апеляційний суд :

1) розглядає справи відповідної судової юрисдикції в апеляційному порядку згідно з процесуальним законом;

2) у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної судової юрисдикції як суд першої інстанції;

3) аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику;

4) надає місцевим судам методичну допомогу в застосуванні законодавства;

5) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Повноваження Вищого господарського суду України визначено в ст. 32 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», - Вищий спеціалізований суд:

1) розглядає справи відповідної судової юрисдикції в касаційному порядку згідно з процесуальним законом;

2) у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної судової юрисдикції як суд першої або апеляційної інстанції, а також розглядає справи у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом, якщо за результатами розгляду питання про допуск справи до провадження Верховного Суду України буде встановлено, що така справа підлягає розгляду вищим спеціалізованим судом;

3) аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику;

4) надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції України та законів України у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики; дає спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідної судової юрисдикції;

5) здійснює інші повноваження, визначені законом.

 

Завдання суду визначені в ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією України і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.


Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  3. Аграрні закони України
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  7. Адміністрація Президента України
  8. Адреси бібліотек України
  9. Акти Верховної Ради України
  10. Акти Кабінету Міністрів України
  11. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  12. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 1193

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система, склад і структура господарських судів. | Правовий статус судді господарського суду

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.