Заощаджувальні вкладні операції призначені для накопичення коштів з певною метою. Для цих вкладів характерним є повільне і поступове зростання.
Особливістю заощаджувальних вкладів є те, що їх власникам видається свідоцтво про наявність вкладу у формі ощадної книжки.
Депозитні ощадні сертифікати випускаються банками як на певний строк, так. і до запитання. Вони можуть бути іменними і на пред'явника.
Найпоширенішими серед населення як за радянських, так і за пострадянських часів залишаються ощадні вклади.
Ощадні вклади — це грошові заощадження фізичних осіб, що вносяться ними до банку з метою накопичення й отримання відповідного доходу у вигляді процентів. Кожному власнику ощадного вкладу видасться спеціальна ощадна книжка.
Ощадна книжка – це письмове свідчення (іменне або на пред'явника) про здійснення внеску у формі ощадного вкладу, в якому відображаються поступово усі операції із зарахування та зняття коштів з відповідного вкладного рахунка.
Чим більші сума та строк користування вкладом, тим відповідно вищою буде ставка процента]
При укладанні депозитного договору важливими елементами є:
· сума вкладу;
· період вкладу;
· вартість вкладу.
Проценти – це вартість користування грошима за визначений період часу.
При визначенні рівня доходів вкладників від розміщення їхніх грошових коштів банки використовують схеми нарахування простих і складних процентів.
Так, при використанні схеми простих процентів базою нарахування відповідної процентної ставки за кожний встановлений період буде одна і та сама основна сума строкового вкладу.
При залученні грошових коштів на тримісячний депозит у сумі 10 тис. гри. під ставку 45% річних з щомісячним нарахуванням процентів доход вкладника за кожний період (місяць) становитиме:
Прості відсотки:
Складні відсотки:
Таким чином, використання складних процентів (за інших однакових умов) однозначно є вигідним для вкладників банку, оскільки забезпечує їм більший доход.
Окрім того, чим частіше здійснюється нарахування складних процентів, тим більшою буде остаточна сума вкладу на кінець терміну його використання.