Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Організація готівкових грошових розрахунків.

Касове обслуговування — це сукупність банківських операцій з прийняття готівкових коштів від клієнтів і зарахування їх на відповідні банківські рахунки та видачі з клієнтських рахунків через касу банку готівкових коштів згідно з розпорядженням клієнтів на цілі, передбачені чинним законодавством.

Для здійснення операцій з касового обслуговування клієнтів комерційні банки зобов'язані виконати відповідні спеціальні вимоги до станови комерційних банків:

þ задовольняють погреби підприємств, підприємців і фізичних осіб - своїх клієнтів у готівці;

þ систематично аналізують стан надходжень і видачі готівки;

þ сприяють залученню вільних коштів населення у вигляді вкладів та розширенню безготівкових перерахувань доходів громадян за їх бажанням на поточні (вкладні) рахунки в установах банків; Посприяють подальшому розвитку безготівкових розрахунків за товари і послуги;

þ установлюють підприємствам ліміти залишку готівки в їх касах, порядок і строки здавання готівкової виручки;

þ здійснюють контроль за дотриманням підприємствами та підприємцями порядку ведення операцій із готівкою, у тому числі одержанням ними значних сум готівки зі своїх рахунків.

Кругообіг готівкових грошей, організація надходження готівкових грошей до кас комерційних банків.)

Операції з обслуговування готівково-грошового обороту клієнтів здійснюються через операційні каси банків.

До складу операційних кас включаються приходні та видаткові каси.

Приходні каси організують прийом готівкових коштів від клієнтів.

Здійснюється за такими документами:

- об'ява на внесення готівки

- прибутковий касовий ордер.

Касир банку, що одержав за внутрішнім порядком приходні документи, зобов'язаний: перевірити наявність і тотожність підписів операційних працівників наявним у нього зразкам; звірити відповідність вказаних у них сум цифрами і літерами; викликати особу, яка вносить гроші, і прийняти від неї гроші поаркушним перерахуванням.

Після приймання грошей касир звіряє суму, вказану в приходному документі, з сумою, фактично виявленою при перерахуванні. За відповідності сум касир підписує приходний документ, ставить на квитанції печатку і видає документ особі, яка внесла гроші.

Приходні каси:

денні

вечірні.

Денні каси працюють на прийом готівкових коштів протягом операційного дня банку. Ці кошти того ж дня повинні бути зараховані банком на рахунки клієнтів.

Для обслуговування клієнтів, які здійснюють готівкові розрахунки у більш пізні вечірні часи, банки відкривають вечірні каси, які приймають готівкові кошти від клієнтів після закінчення операційного дня. Кошти, що надходять до вечірніх кас, повинні бути зараховані на рахунки клієнтів наступного дня.

Порядок одержання з кас банку та витрачання готівкових грошей суб'єктами господарювання.

Видаткові каси організують видачу готівки клієнтам:

підприємствам, організаціям, установам — виключно за грошовими чеками встановленої форми;

індивідуальним позичальникам, які одержують позики в банку, вкладникам і пенсіонерам, а також фізичним особам, які одержують готівку з поточного рахунка, — за видатковими касовими ордерами і видатковими ордерами.

Для здійснення видаткових операцій завідуючий касою видає під звіт касирам необхідну суму грошей під розписку в книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей). Повні й неповні пачки приймаються за позначками на накладках із перевіркою за корінцями, а пачки, які складаються з неповних корінців, - поаркушним перерахуванням.

Після видачі касирам під звіт необхідної суми грошей завідуючий касою зобов'язаний перевірити наявність грошей, що залишилися в оборотній (операційній) касі, і переконатися, що залишок їх з урахуванням виданих сум відповідає даним Книги обліку готівки оборотної (операційної) каси й інших цінностей банку.

Касир видаткової каси кожен раз записує в книгу обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей) одержані під звіт від завідуючого касою суми, кількість і суму сплачених документів і залишок підзвітних сум, які він здає назад під розписку завідуючому касою.

Грошові чеки й інші документи на одержання готівки представники підприємств, об'єднань, організацій і установ пред'являють операційним працівникам, які після відповідної їх перевірки видають особі, яка одержує гроші, для пред'явлення в касу контрольну марку від грошового чека або відривний талон від видаткового касового ордера.

Передача видаткових документів, чека або касового ордера в касу через особу, що отримує гроші, забороняється.

Одержавши видатковий документ (грошовий чек, касовий ордер) касир зобов'язаний:

- перевірити наявність підписів службових осіб банку, які мають право дозволяти видачу грошей, і тотожність цих підписів із наявними зразками;

- порівняти суму, проставлену на документі цифрами, із сумою, зазначеною літерами;

- перевірити, чи є розписка в одержанні грошей на документі;

- перевірити наявність даних про пред'явлення паспорта або іншого документа, який засвідчує особу одержувача грошей;

- викликати одержувача грошей за номером видаткового документа і запитати про суму грошей, що одержується;

- звірити номер контрольної марки або відривного талона з номером на видатковому документі та наклеїти контрольну марку або талон відповідно до чека або ордера;

- підготувати суму грошей, порівняти суму видачі з сумою, вказаною на чеку, та відбити на обчислювальній машині, видати їх одержувачу і підписати видатковий документ.

Установи банків під час видачі готівки мають ураховувати те, що цільове призначення готівки, яку одержують підприємства (підприємці) як з основного, так і з додаткових рахунків, має зазначатися в чеку.

Обслуговуючі установи банків при виникненні сумнівів щодо цільового використання підприємствами одержаної в установах банків готівки та проведення ними операцій, що не є економічно вигідними або суперечать чинному законодавству, можуть вимагати від підприємств копії розрахункових звітних документів, касові й товарні чеки, розрахункові квитанції, проїзні документи, квитанції до прибуткових касових ордерів, а також актів про закупівлю, рахунків-фактур тощо для підтвердження здійснених цільових витрат одержаної в установах банків готівки (за винятком виплат, пов'язаних з оплатою праці, та чистого доходу підприємців), у тому числі й у значних сумах (ті, що перевищують еквівалент 10 000 євро за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком).


Читайте також:

  1. II. Організація і проведення спортивних походів
  2. II. Організація перевезень
  3. II. Організація перевезень
  4. А. Організація Острозького колегіуму – Академії
  5. Адміністративно-територіальна організація
  6. Аналіз грошових активів підприємства
  7. Аналіз грошових активів підприємства.
  8. Аналіз грошових коштів
  9. Аналіз грошових коштів підприємства
  10. Аналіз руху грошових коштів та дебіторської заборгованості
  11. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  12. Аналіз руху та ефективності формування грошових потоків




Переглядів: 1087

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Міжбанківські розрахунки | Прогнозування обороту готівкових грошей у банках.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.