Для покращання умов експлуатації бурильної колони в ній встановлюють фільтр, зворотний клапан, а на ній - запобіжні кільця, калібратори, центратори, стабілізатори.
Фільтр призначений для очищення промивальної рідини від значних домішок, які потрапили в циркуляційну систему, Він встановлюється всередині бурильної колони між ведучою і бурильними трубами.
Зворотний клапан встановлюють у верхній частині бурильної колони для запобігання викиду промивальної рідини через бурильну колону.
Запобіжні кільця монтують на бурильній колоні для захисту від зносу кондуктора, проміжної обсадної колони, бурильних труб та їх з’єднувальних елементів у процесі буріння і спуско-підіймальних операцій. Застосовують гумові і гумовометалеві протекторні кільця.
У вертикальних свердловинах необхідно встановлювати запобіжні кільця на кожній свічці. У похилих свердловинах їх кількість вибирають залежно від інтенсивності викривлення свердловини, від одного до двох кілець на кожній трубі.
Калібратори, центратори, стабілізатори встановлюють у нижній частині бурильної колони для запобігання довільного викривлення вертикальних свердловин, а також для управління траєкторією осі похило-направлених свердловин.
Калібратори призначені для вирівнювання стінки свердловини і встановлюються безпосередньо над долотом. Застосовують калібратори шарошкові з фрезерованими зубцями або твердосплавними вставками (рисунок 5.7), а також лопатеві.
Центратори призначені для забезпечення суміщення осі бурильної колони з віссю свердловини в місцях їх встановлення (рисунок 5.8).
Стабілізатори, довжина яких в декілька разів більша довжини центраторів, призначені для стабілізації зенітного кута свердловини. Встановлюють стабілізатори безпосередньо над калібратором або поблизу нього, але так, щоб ОБТ, розміщена між калібратором і стабілізатором, при створенні навантаження на долото не згиналась.
а - з фрезерованими зубцями на шарошках;
б - з твердосплавними вставками в одношарошковому
Рисунок 5.7 – Шарошкові
калібратори
а, б, в - з планками, розміщеними по твірній корпуса;
г - зі спіральними планками
Рисунок 5.8 – Центратори