Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рушійні сили розвитку економіки підприємствав ринкових умовах

Ринкова економіка характеризується тим, що в ній завдання держави є чітко визначені, а свобода підприємств, підприємців та споживачів, конкуренція та соціальне забезпечення знаходиться у певному співвідношенні. Якщо традиційний лібералізм передбачає цілком вільну гру розмаїтих сил в економіці, із відведенням державі лише "ролі нічного сторожа", а планова економіка відстоює концепцію надмірно могутньої держави, котра тримає в руках паличку диригента та суттєво обмежує свободу і відповідальність громадян і підприємств, то головним принципом економічного функціонування ринкової економіки є конкуренція, а держава створює належні правові і нормативні рамки та стежить за тим, щоб підприємницька надпотужність не перетворилась на загрозу для цієї засади та прав слабкіших.

Сучасна ринкова система господарювання підприємств - це вільна та динамічна організація економічного життя, що відповідає природі людини та речей.

В таких умовах інноваційна діяльність та модернізація підприємств, поліпшення умов життя для всіх громадян спираються в основному на вивільнення творчих сил людей, що відбувається у процесі постійного обміну інформацією та ідеями. За таких умов жодна державна інстанція неспроможна наперед розпізнати та передбачити напрям і наслідки науково-технічних інновацій, змін у поводженні й поведінці людей на тенденціях розвитку ринків у світовому масштабі, не кажучи вже про те, щоб визначати цей рух.

Свобода підприємницької діяльності, чесна конкуренція та потреби слабкіших в ринковій економіці забезпечуються та гарантуються завдяки розподілу влади, завдяки дійовим законам Та інституціональним правилам, які унеможливлюють сваволю та зловживання владою, усувають невиправдані й несправедливі привілеї та сприяють соціальному вирівнюванню і збалансуванню.

Економіка підприємства розвивається під впливом основних закономірних правил (рушійних сил) ринкової системи господарювання. До них належать:

Приватна ініціатива, тобто підприємницький дух. Особиста свобода у виборі діяльності та в її цілездійсненні. Ця традиція, що передається з покоління в покоління, в межах дії демократичних установ і є гарантією особистої свободи взагалі.

Дух ініціативи глибоко закоренився у вдачі західної людини. Це такого роду явище, яке не можна створити протягом одного дня силою рішення державних властей. Воно потребує інтенсивної виховної праці, як серед населення, так і в університеті, школі, в родині.

Приватна ініціатива діє в належному середовищі, яке сприяє розвиткові економічної діяльності, тобто розвиткові в умовах створених державою, що гарантує кожному підприємству чи індивіду однакові шанси на успіх.

Ціноутворення на товар і послуги як результат "гри" між попитом і пропозицією в якнайсприятливіших конкурентних умовах.

Ринковий механізм через свої основні елементи - ціну, попит і пропозицію починає регулювати усі сфери економічної системи, як наслідок виробництво, розподіл і споживання стають залежними від обміну. Власне у грі попиту і пропозиції, тобто між споживачем, який відіграє вирішальну роль, і підприємством, яке пропонує продукт, відбувається визнання цього продукту як товару. Механізмом ціноутворення стає ринок, первинною функцією якого є встановлення величини вартості та ціни товару.

В економічній системі ринок є внутрішнім елементом, економіка, яка регулюється ринком, є саморегульованою. Отже, ринок - це механізм регулювання ринкової економіки. Основною складовою ринкового механізму регулювання є конкуренція. Ринковий механізм - конкурентний механізм.

Конкуренція (латинське "конкурро " - зіштовхуватись) - це боротьба, змагання між: виробниками за найкращі умови виробництва і збуту продукції. Конкуренція виступає як сила, що спонукає виробників підвищувати продуктивність праці, розширювати виробництво, знижувати ціну, впроваджувати інновації тощо. Вона

діє через попит, пропозицію і ціну. Попит - це прояв конкуренції споживачів, пропозиція - прояв конкуренції виробників.

Прибуток і заробіток с економічним стимулом вкладу сил і засобів, як для підприємств, так і для окремих осіб. Приступаючи до конкурентно-прибуткової справи, підприємство бере на себе економічний ризик і відповідальність перед персоналом підприємства, а також перед третіми особами (постачальниками, партнерами), перед державою тощо. Самозрозуміло, підприємство мусить одержати прибуток як підтвердження успіху. В протилежному випадку на нього чекають неминучі втрати. За кожне надзвичайне зусилля, як і за вмілість або винахідливість, людина мусить отримувати винагороду, бо це в її природі.

Ф Отже, у ринковій економіці прибутокзапишається і залишиться рушійною силою економічної діяльності. Він заохочує суб'єктів ринкової системи брати на себе відповідальність перед суспільством і поводитися гідно і громадсько зріло, як люди, що не чекають на розпорядження "згори ", аби започаткувати щось нового. Вони діють з власної ініціативи. Це не означає, що прибуток є єдиним критерієм починань і рішень, що торкаються життя підприємства. Проблеми соціального порядку, наприклад, можуть так само посідати важливе місце.


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  5. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  6. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  7. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  8. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  9. Аграрний комплекс національної економіки.
  10. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  11. Адміністративної економіки.
  12. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.




Переглядів: 834

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характеристика сучасної ринкової системи господарювання підприємств | Засади раціонального формування ефективного ринкового середовища підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.026 сек.