Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Економічна загроза – це потенційна можливість нанесення шкоди суб’єктам господарчої діяльності з боку окремих чинників внутрішнього і зовнішнього середовищ.

Рис. 2. Класифікація національних економічних інтересів.

Рис. 1. Рівні економічної безпеки.

Вивчення питання сутності економічної безпеки передбачає розгляд певних базових елементів.

Об'єкти економічної безпеки. Об'єктами національної економічної безпеки є держава, суспільство, домогосподарство, окремі громадяни, підприємства, установи, організації, окремі території, а також основні елементи економічної безпеки та економічна система в цілому.

Одночасно держава є не тільки об'єктом, а й основним суб'єктом економічної безпеки і здійснює свої функції у цій сфері через органи законодавчої, виконавчої та судової гілок влади. Разом з тим, це не виключає участі громадян та їх об'єднань у підтриманні економічної безпеки. Більше того, такі дії мають всіляко заохочуватися державою. Нагадаємо, в Конституції України чітко зазначено, що забезпечення економічної безпеки є найважливішою функцією держави і справою всього українського народу. Однак активна участь громадянина у забезпеченні економічної безпеки неможлива без усвідомлення ним важливості цієї державної справи і прояву активної життєвої позиції.

Першочергове значення при створенні та забезпеченні системи економічної безпеки як складової цілісної системи національної безпеки держави має визначення національних економічних інтересів. Адже саме від цього залежить вироблення ефективних засобів їх реалізації і захисту, а розробка концепції і стратегії забезпечення економічної безпеки завжди спирається на довгострокові національні економічні інтереси.

Національні економічні інтереси – життєво важливі матеріальні, інтелектуальні цінності, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує економічний суверенітет держави, її незалежність у розробці економічної політики та реалізації управлінських рішень, стійкість національної економіки, її відтворення та прогресивний розвиток.

Для проведення аналітичної та прогностичної діяльності відповідні державні органи повинні визначати національні економічні інтереси, досліджувати їх взаємодію, співвідношення пріоритетності тощо. Можна застосовувати класифікацію національних економічних інтересів, що зображена на рис. 2.

Розробка програми першочергових та довгострокових заходів щодо забезпечення економічної безпеки і практичні кроки у цьому напрямі мають спиратися на чітке розуміння загроз економічній безпеці.

У системі полярних зв’язків розвитку природи і суспільства економічна безпека є відповідною реакцією на загрози і небезпеки нормальної діяльності всіх суб’єктів господарювання. Перешкоди досягненню економічної цілі , загрози і небезпека руйнації суспільного статусу суб’єкта економічної діяльності викликають супротивну реакцію.

Однак, не всі перешкоди мають своїм наслідком формування відносин економічної безпеки. Є перепони руху вперед, що викликані об’єктивними протиріччями розвитку. Наприклад, низки темпи економічного зростання, низка ефективність виробництва, конкурентоспроможність виробництва і продукту є загрозою і небезпекою для економічного стану суспільства. Розвиток цих явищ має негативні наслідки. Але, ці перешкоди подолаються не здійсненням цілеспрямованих заходів усунення економічної небезпеки, а організацією функціонування всієї економічної системи суспільства та його окремих суб’єктів.

Разом з тим, окремі об’єктивні фактори також можуть бути джерелом економічної загрози і небезпеки. Наприклад, дії стихійних сил природи можуть руйнувати продуктивні сили суспільства і приводити до економічних втрат. Окрім об’єктивних перешкод економічної діяльності є джерела суб’єктивного характеру, які пов’язані з суперництвом і конкуренцією. Наприклад, позбавлення конкурента джерел постачання сировини, технологій, кредитів, ринків збуту товарів і послуг, тощо. Подібні перешкоди складають головне джерело економічної загрози і небезпеки для всіх суб’єктів економічної діяльності суспільства.

 

Для подальшого аналізу суттєвих проблем економічної безпеки треба, перед усім, визначитись з поняттями “економічна загроза” та “економічна небезпека”. Нажаль, сьогодні в фаховій і навчальної літератури між цими поняттями не проводиться різниця. Інколи говорять, що економічна небезпека – це потенційна можливість втрат, а загроза – це конкретна і безпосередня форма прояву небезпеки, але, при цьому, загроза розуміється як сукупність передумов і факторів, що створюють небезпеку.

Якщо поняття економічної небезпеки і безпеки є безпосередньо пов’язаними і протилежними полюсами, то категорія економічної загрози повинна мати власній зміст. Різниця поміж економічною загрозою і небезпекою визначається розвитком ймовірності втрати, перетворенням його джерела з потенційного в реальний чинник.

Поява загрози визначає потенційну можливість економічних втрат для суб’єкта господарювання. Реакція останнього на появу загрози повинна проявлятись в формуванні передумов для відбиття можливої небезпеки негативних наслідків. Отже,

Природа економічної загрози має потенційній характер, але вона усвідомлюється людиною, хоча й немає реальних ознак. Усвідомлення економічної загрози дає можливість суб’єкту господарювання створити реальну модель її відбиття.

Коли економічна загроза набуває ймовірний характер, вона перетворюється з потенційного в реальній чинник можливої економічної втрати, якій має граничні показники від 0 до 1. Таким чином,


Читайте також:

 1. I визначення впливу окремих факторів
 2. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
 3. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
 4. V. Питання туристично-спортивної діяльності
 5. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
 6. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
 7. Автоматизація банківської діяльності в Україні
 8. Автоматизація метрологічної діяльності
 9. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 10. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
 11. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
 12. Аксіоми безпеки життєдіяльності.
Переглядів: 1810

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характерні особливості економічної безпеки | Допорогова післяпорогова

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.