Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Структурне розчленування платформ

В межах платформ територія в плані рельєфу може бути рівниною, породи осадового чохла зберігають майже горизонтальне залягання, але разом з тим виділяють позитивні і від"ємні структури; належність до певної категорії залежить від положення фундаменту.

Позитивні структури характеризуються зонами, де складчастий фундамент зазнав підняття; такими структурами є щити, антеклізи, склепіння , вали тощо. Від"ємні структури характеризуються зануреним фундаментом; такими структурами є плити, синеклізи, мульди, авлакогени.

Щити - обширні ізометричні області древніх платформ, де на поверхню виходять породи кристалічного фундаменту (Український кристалічний щит), а осадовий чохол відсутній, чи має локальний розвиток і товщину. Ці області платформ зазнавали переважного підняття, внаслідок чого осадовий чохол зазнав повного розмиву.

Антеклізи - ділянки похилого підняття фундаменту з малопотужним (до 1,5-1 км) осадовим чохлом; на Воронезькій антеклізі товщина осадового чохла над кристалічним фундаментом в окремих ділянка не перевищує 0,5 м. Площа антекліз становить сотні квадратних кілометрів.

Склепіння- ділянки підняття фундаменту майже ізометричної форми площею у десятки квадратних кілометрів. На відміну від антекліз, де кути нахилу не перевищують перших десятків градусів, для склепінь характерні кути нахилу більше 30º.

Вали - вузькі (10-50 км) але довгі (до 200-300 км) ланцюги локальних піднять. Складні вали складаються з декількох паралельних ланцюгів.

Плити- обширні області платформ, фундамент яких, повністю, або майже повністю вкритий осадовим чохлом. На поверхню фундамент виходить тільки на окремих підняттях; такі ділянки виходу називаються масивами. Наявність чохла в межах плит свідчить про тривале і стійке прогинання земної кори.

Синеклізи - обширні за площею (сотні тисяч км²) від"ємні платформні структури, які характеризуються похилим (до 25º) нахилом шарів на крилах. В межах синекліз розвивається найбільш потужний осадовий чохол, що сягає в середньому 5-6 км. Відомо, що у найглибшій депресії в світі - Прикаспійській синеклізі, фундамент занурений на глибину близько 17 км.

Мульди -від"ємні платформні структури ізометричної форми, які відрізняються від синекліз більшою крутизною падіння крил і меншою площею (десятки тисяч км²). Аналогічні до мульд за площею структури - западини, характеризуються лінійністю.

Авлакогени - крупні вузькі лінійні западини на платформах, що обмежені крупними розломами і супроводжуються довготривалим в часі опусканням фундаменту та утворенням потужної товщі порід осадового чохла в межах депресії. Яскравим прикладом авлакогену є так звана ДДЗ - Дніпрово-Донецька западина.

 


Читайте також:

  1. Автомобільні ваги з залізобетонною платформою
  2. Автомобільні ваги з металевоюплатформою
  3. Безробіття: фракційне, структурне, циклічне
  4. Будова платформ
  5. Будова платформ
  6. Давні платформи у ранньому палеозої
  7. Клас платформних режимів
  8. Магматизм платформ
  9. Модель ESIT CS - автомобільні ваги з залізобетонною платформою
  10. Можна виділити такі види безробіття: фрикційне, структурне, циклічне, сезонне, інституціональне.
  11. Платформа
  12. Платформа Java




Переглядів: 659

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Будова платформ | Будова крайових прогинів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.