Методологічні інструменти оцінки вартості Ф5, Кр 105
Поняття і сутність оцінювання вартості потенціалу підприємства, її особливості Л 93
Ринкова оцінка вартості дозволяє визначити саме ринкову ціну фірми (на відміну від бухгалтерської). Згідно такого підходу ринкова ціна будь якого об’єкта, що приносить дохід – визначається приведенням до поточного рівню очікуваного грошового доходу, шляхом дисконтування по визначеній інвестором нормі прибутку.
За умов бухгалтерської оцінки вартість активів дорівнює
А=П+СК
де П – пасиви фірми, ВК – власний капітал, Згідно ринкової концепції формула матиме вигляд:
А+На=(П+ВК),
де На - нематеріальні активи (до складу яких входять ліцензії, страховки, наладжені взаємовідносини з клієнтами та постачальниками, ефективність керівництва).
Управління ринковою вартістю у цьому разі можна представити:
СК=(А+НА)-П=(А-П)+НА
Цією формулою можна пояснити чому підприємство при нульовій (від’ємній)балансовій оцінці власного капіталу підприємство ще має певний нематеріальний (позабалансовий) капітал.
Для проведення оцінки ринкової вартості підприємства існує спеціальна посада – оцінщик. В якості професійних норм у цьому напрямку використовують 4 стандарти:
«Ринкова вартість як база оцінювання»
«Бази оцінки відмінні від ринкової вартості»
«Оцінка з метою внесення змін до фінансової звітності»
«Оцінка ссудного забезпечення та задатку та забезпечення боргових зобов’язань».
Існує три підходи до оцінки майна підприємства, які поділяють на:
витратний (майновий) — визначає вартість об'єкта за сумою витрат на його створення та використання (по минулій вартості);
порівняльний (ринковий) — визначає вартість на базі зіставлення з аналогами, що вже були об'єктами ринкових угод (по поточній вартості);
результатний (дохідний) — оцінює вартість об'єкта на засаді величини чистого потоку позитивних результатів від його використання (по майбутній вартості).