Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Причини поразки та значення революції.

Боротьба за незалежність України за­вершилася поразкою: Західна Україна ввійшла до складу Польщі, Румунії, Чехословаччини, а в Наддніпрянській Укра­їні остаточно утвердився більшовиць­кий режим.

Листопада - УН Рада прийняла Закон, яким затвердила державну само­стійність Західноукраїнської Народної Ре­спубліки (ЗУНР) зі столицею у Львові (включаючи Східну Галичину, Закарпаття, Буковину). У Законі зазначалося, що вла­да в державі належить народу. В Західній Україні розпочалися державотворчі процеси.

Початок польської інтервенції.ЗУНР відразу стала об'єктом агресії з боку Польщі. Поляки прагнули включити західноукраїнські землі до відновленої польської держави. Ситуація ускладнюва­лася тим, що Польщу підтримували і краї­ни Антанти. США, Англія і Франція у після­воєнному переустрої Європи зробили став­ку саме на Польщу, прагнули створити з неї "санітарний кордон для боротьби проти більшовизму". Головним завданням ЗУНР став захист власної території від іноземної агресії. 22 листопада уряд ЗУНР під тиском поль­ських військ змушений був покинути Львів, евакуювавшись спочатку до Тернополя, а потім - до Станіслава. Далі Ви побачите, що саме зовнішній чин­ник виявився вирішальним у поразці ЗУНР

5. а). Злука УНР і ЗУНР

Прихід у грудні 1918 р. до влади Ди­ректорії започаткував нову добу у розвитку національно-демократичної революції - добу Директорії УНР. У Західній Україні боротьбу за своє існу­вання вела ЗУНР. Боротьбу за владу в Україні при під­тримці Радянської Росії вели більшовики, утворивши Тимчасовий робітничо-селян­ський уряд України. У грудні 1918 р. на півдні України розпо­чалася інтервенція військ Антанти, які на­дали підтримку білогвардійцям у боротьбі за відновлення "єдиної і неділимої" Росії. Таким чином, розстановка сил, які вер­шили долю України у цю добу, була не на користь української революції.

Політика ЗУНР.Уряд ЗУНР не був схильний до ради­кальної зміни соціально-економічного жит­тя, а прагнув до демократичних реформ при збереженні соціального спокою: * За короткий час була сформована ефек­тивна система управління. Відбулися до­вибори до Української Національної Ради - представницького і законодавчого органу. Більшість її депутатів стояла на націо­нально-ліберальних позиціях і представля­ла Українську національно-демократичну партію. Формувалася місцева адміністра­ція, правоохоронні органи. *Президентом республіки було обра­но Є.Петрушевича. * Проголошувалася ліквідація великого землеволодіння. Але здійснення земельної ре­форми затягувалося: розподіл землі між се­лянами передбачався після закінчення війни. * Створювалася система народної осві­ти: шкільництво отримало державний статус, дозволялося існування приватних шкіл, національним меншинам надавалося право "на школу рідною мовою ". * Утверджувалася державність укра­їнської мови. * Для захисту республіки була утво­рена боєздатна Українська Галицька Армія (УГА), яка досягла 100 тис. чоловік. * Значні зусилля були спрямовані на об'єднання з УНР. Після переговорів з Дирек­торією 22 січня 1919р. в Києвіпроголошено Акт Злуки УНР та ЗУНР (зараз 22 січня відзначається як День соборності України).

Але Акт Злуки ре­алізовано не було - як через складне воєнне та міжна­родне становище обох республік, так і через значні супе­речності між уряда­ми ЗУНР та УНР щодо внутрішньої та зовнішньої полі­тики. І коли Дирек­торія взяла курс на союз із Польщею, з якою ЗУНР була у

стані війни, Є.Петрушевич 4 грудня 1919р. денонсував Акт Злуки. У липні 1919 p. польські війська окупу­вали Східну Галичину. Уряд ЗУНР пере­їхав до Кам'янець-Подільського, а в листо­паді - емігрував до Відня. УГА перебрала­ся на територію, яку контролювала Дирек­торія і об'єдналася з армією УНР. Наполеглива діяльність уряду ЗУНР в еміграції по вирішенню західноукраїнсько­го питання не знайшла міжнародної під­тримки.15 березня 1923 p. Конференція послів Антанти прийняла остаточне рішен­ня про приналежність Східної Галичини Польщі, припинивши, таким чином, юри­дичне існування ЗУНР.

5. б).Політика Директорії УНР.

Директорія була урядом соціалістично­го спрямування. Прийшовши до влади, вона розгорнула активну державотворчу діяльність. Була, зокрема, відновлена на­зва держави УНР, визначені органи влади (вища влада належить Директорії, законо­давча - Трудовому конгресу, виконавча - Раді народних міністрів, а на місцях - тру­довим радам селян, робітників, трудової інтелігенції), ухвалено новий земельний за­кон про передачу поміщицької землі селя­нам без викупу, 22 січня 1919р. проголо­шено Злуку УНР із ЗУНР. Землевласники і підприємці позбавлялися політичних, зо­крема, виборчих прав.

З 21 по 29 січня 1919 p. працював Трудо­вий конгрес, який схвалив Акт Злуки, ви­словився за демократичний лад в Україні, визнав за Директорією право призначати членів Ради народних Міністрів, видавати закони, які мали затверджуватися на сесії Трудового конгресу, доручив Директорії оборону України. Та вже 2 лютого 1919 p.,через 1,5 місяці після приходу до влади, Ди­ректорія під тиском більшовицьких військ покинула Київ, перебравшись до Вінниці, а згодом - на територію ЗУНР, до Тернополя. У червні 1919 p. підконтрольна Дирек­торії територія становила смугу завширш­ки 10-20 km - між поляками і більшовиками. Причини поразки Директорії:

• Директорію роздирали внутрішні протиріччя щодо змісту та напрямків полі­тики. Між двома її лідерами не було згоди: В. Винниченко наполягав на першочерговому вирішенні еко­номічних проб­лем, С.Петлюра - на утворенні військових сил, адміністратив­ного апарату. У зовнішній полі­тиці В. Винниченко, В. Чеховський, М.Шаповал схилялися до союзу з більшовиками, інші на чолі з С.Петлюрою — до союзу з Антантою.

• Непослідовна, нерішуча внутрішня політика Директорії полягала в наступному:

- видала закон про ліквідацію приватної власності на землю, але не поспішала з його реалізацією; проти селян, які самостійно розв'язували земельні питання, здійснюва­лися каральні акції; - обіцяла позбавити буржуазію вибор­чих прав, але залишила їй усі права;

- ліквідувавши гетьманський державний апарат, не змогла створити нового і т.д.

Директорія втрачала підтримку україн­ського населення в той час, коли авторитет більшовиків зростав.

• Невдала зовнішня політика. Пораз­кою завершилися переговори Директорії про мир з Росією; не вдалося домовитися про підтримку з боку країн Антанти, які в грудні 1918 p. висадили свої війська на півдні України і надали підтримку біло­гвардійській армії Денікіна (білогвардійці і Антанта вороже ставилися до ідеї неза­лежності України і боролися за відновлення "єдиної і неділимої Росії").

• Радянсько-більшовицькі війська мали чисельну перевагу, були краще організо­вані, ніж напівпартизанська армія С.Пет­люри. На бік більшовиків перейшли заго­ни Махна, "зелених", Григор'єва. Отже, 2 лютого 1919 p. радянські війська вступили до Києва і до травня майже на всій території України була встановлена ра­дянська влада.

5. в). Встановлення більшовицького панування в Україні.

Політика радянсько-більшовицького уряду України.Ще під час наступу на Київ, у січні 1919р., Тимчасовий робітничо-селянський уряд України встановив нову назву держави -Українська соціалістична радянська рес­публіка (УСРР). Політичний курс щодо України розроблявся в Москві і врахову­вав, перш за все, інтереси більшовицького центру. Маріонетковий радянський уряд України (в 1919 p. взяв назву Рада Народ­них Комісарів) на чолі з Х.Раковським про­водив ту ж політику, що й уряд Росії -полі­тику "воєнного комунізму":диктатура комуністичної партії, утворення надзвичайних органів влади - ревкомів і комбідів; націоналізація промисловості, фінан­сів, зв'язку; сувора централізація управління ви­робництвом і розподілом товарів; державна монополія на промислові товари, заборона приватної торгівлі і пе­рехід до прямого товарообміну; загальна трудова повинність; • карткова система, розподіл продук­тів за класовою ознакою (робітникам - більше); запровадження продрозкладки, що означало перехід до примусового вилучен­ня у селян необхідного державі продоволь­ства. Для проведення хлібозаготівель ство­рювалися продовольчі загони, які діяли ка­ральними методами; "червоний терор " проти реальних і потенційних противників більшовизму. Політика "воєнного комунізму " була викликана не лише надзвичайно складни­ми обставинами, що виникли в ході грома­дянської війни, а й планами більшовиків швидко здійснити світову революцію і пере­йти від товарно-грошових відносин до економіки без ринку і грошей.

Політика більшовиків викликала масо­ве невдоволення населення України, роз­горнувся широкий селянський рух опору, зростало невдоволення і в Червоній Армії. Тим часом наступ на Україну розгорнула білогвардійська армія Денікіна, активізу­вала свої дії армія УНР, захопивши 30 серп­ня 1919р. Київ. Радянська влада в Україні знову (вже вдруге) впала. Але ж і Директорія змушена була капі­тулювати перед білогвардійцями і вивести війська з Києва.

Розгром Денікіна.Восени 1919р. більшість української те­риторії опинилася під владою генерала Денікіна. Антинародна політика білого режи­му (відновлення поміщицького землеволо­діння, права власності на підприємства, не­хтування соціально-політичними правами трудящих) викликала масовий опір насе­лення. У тилу білогвардійських військ ши­рився повстанський рух, особливо активно діяли загони Нестора Махна.

У листопаді 1919 p., на превеликий жаль, відбувся розкол армії УНР: у той час, коли війська Директорії вели запеклі бої з біло­гвардійцями, командування УГА уклало союз із Денікіним. У черговий раз далися взнаки протиріччя, які існували між уряда­ми ЗУНР і УНР.

Напочатку 1920 p. Червона Армія подо­лала опір військ Директорії і розгромила денікінців. Рештки білогвардійців зосереди­лися в Криму, Денікіна заступив Врангель. Радянську владу в Україні було віднов­лено втретє і остаточно.

"Зимовий похід" армії УНР.Восени 1919р. Директорія перейшла до партизанських форм боротьби. Взимку 1919-1920 pp. її 5-тисячна ар­мія здійснила похід денікінськими, а з по­верненням більшовиків - радянськими ти­лами. Так званий "зимовий похід" армії УНР стимулював український рух, її армію утри­мувало населення, сприймаючи її як свою армію, як захисника своїх інтересів.

Зближення УНР і Польщі. Радянсько-польська війна.Намагаючись врятувати українську справу. Директорія пішла на вимушений крок - переговори з Польщею. 24квітня 1920 p. між урядами УНР і Польщі було укладеноВаршавський договір, який пе­редбачав:

спільну боротьбу проти більшовиків;

відновлення незалежності УНР на чолі з Директорією і Головним отаманом С.Петлюрою;

як своєрідну компенсацію за це С. Петлю­ра "віддавав" Польщі західноукраїнські землі (Східну Галичину, Волинь, Холмщину, Полісся), що викликало обурення серед на­селення Західної України.

Війна, що розпочалася, йшла з пере­мінним успіхом:

- успішний наступ польсько-українських військ (6 травня 1920 p. взяли Київ);

- контрнаступ радянських військ (дійшли до Львова і Варшави, в липні 1920 p. в Східній Галичині був утворений Тим­часовий радянський уряд на чолі з В. Затонським);

- відступ радянської армії із Галичини.

Росія і Польща були не готові до затяж­ної війни ів жовтні 1920 p. уклали пере­мир'я. Це означало розрив Польщі з УНР. Українські війська (17 тис.) продовжували війну самостійно, але після запеклих боїв з частинами Червоної армії змушені були відступити на окуповану поляками терито­рію, де були роззброєні та інтерновані в польських таборах. Уряд УНР переїхав до Австрії. 18 березня 1921 p. між Польщею, Радян­ською Росією і Радянською Україною був підписаний Ризький мир:Польща визнала існування самостійної Радянської України; до Польщі відійшли Східна Галичина, Західна Волинь, Західне Полісся, Холмщина, Підляшшя.

Розгром Врангеля.Білогвардійська армія Врангеля (150 тис.), яка утримувала Крим, вирішила скориста­тися радянсько-польською війною і розгор­нула наступ на Україну. Впродовж червня-листопада 1920 p. радянська армія розгро­мила війська Врангеля, остаточно встано­вивши в Криму радянську владу.


Читайте також:

  1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  2. I визначення впливу окремих факторів
  3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  5. Iсторичне значення революції.
  6. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
  7. Ocнoвнi визначення здоров'я
  8. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  9. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  10. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
  11. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
  12. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .




Переглядів: 1719

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні напрями політики уряду П.Скоропадського | Період посилення сталінського тоталітарного режиму (1945-1953 pp.).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.