Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекції № 52,53.

Тема № 23 Аліментні зобов’язання (4 години)

МЕТА: Знати: поняття та зміст аліментних зобов'язань, умови та порядок, розмір аліментів на дітей;утримання дітьми непрацездатних батьків.

Вміти: характеризувати аліментні зобов’язання, розраховувати розмір відрахувань на кількох дітей.

 

Особливу увагу слід звернути на порядок розрахунків суми аліментів, визнечення мінімуму та максимуму. За злісне ухилення від сплати аліментів встановлена кримінальна відповідальність. Якщо аліменти сплачуються на двох і більше дітей, суд визначає єдину суму до досягнення повноліття старшою дитиною, а потім перераховує. Звільнення від сплати аліментів можливе, якщо дохід дитини явно перевищує дохід батьків і цілком забезпечує потреби її життя. Повнолітні діти теж повинні утримувати непрацездатних батьків незалежно від такої можливості.

 

План:

1. Поняття та зміст аліментних зобов'язань.

2. Аліментні зобов'язання батьків, дітей, інших членів сім’ї.

Основні поняття:

Аліменти, тверда сума, прожитковий мінімум, малолітня особа, непрацездатна особа, платник аліментів, примусовий порядок, виконавче провадження, рішення суду, злісне ухилення.

 

Література:

1.Сімейний кодекс України – Х.: ТОВ «Одисей», 2010. – с. 14.

2. Кримінальний кодекс України від 2001р.

3.Цивільне право України : Академічний курс: Підруч.: мУ 2 т./ За заг.ред. Я.М.Шевченко. – Вид. 2-ге, доп. і перероб. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. – Т.1. Загальна частина. – 257с.

4..Цивільне та сімейне право України: Підручник / Є.О.Харитонов, Н.О.Саніахметова. – К.: Істина, 2003. – 316с.

5. Сімейне право. Підручник. В.С. Гончаренко. –К., 2009. с. 54.

 

Запитання для самоконтролю:

1. Поняття аліментів.

2. Аліментні зобов”язання батьків.

3. Аліментні зобов”язання повнолітніх дітей.

4. Аліментні зобов”язання інших родичів.

Тези лекції відповідно до питань:

1. Поняття та зміст аліментних зобов'язань.

Утримання батьками своїх дітей є природним обов”язком батьків, що виникає у них з часу народження дитини і існує до досягнення нею повноліття, а у разі непрацездатності повнолітніх синів та дочок, а також продовження ними навчання, зберігається за батьками і після досягнення 18 років. Ст. 181 СК прямо зазначено, що способи виконання батьками обов”язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і натуральній формі. Якщо ж той з батьків, з ким проживає дитина, не виконує добровільно свого прямого обов”язку по утриманню дитини, то розмір утримання суд може присудити в частці від доходу платника аліментів і у твердій грошовій сумі. При визначенні розміру аліментів як у частці заробітку, так і у твердій грошовій сумі суд враховує: стан здоров”я та матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність у платника інших дітей, непрацездатних дружини, чоловіка, батьків; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Відповідно до ст. 191 СК аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред”явлення позову, а якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв”язку з ухиленням останнього від їх сплати, суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки. Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров”я когось із них. Влаштування дитини до школи-інтернату, військового ліцею чи медичного закладу не припиняє стягнення аліментів на користь того з батьків, з ким до цього проживала дитина.

Батьки мають право укласти в письмовій формі нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів на дитину, в якому зазначити ромір та строки виплат, при цьому умови договору не можуть порушувати права дитини, встановлені СК. З дозволу органів опіки та піклування в такій формі той з батьків, з ким проживає дитина, і той, хто проживає окремо, можуть укласти договір про припинення права на аліменти на дитину у зв”язку з передачею права власності на нерухоме майно. Договір про припинення права на аліменти не звільняє того з батьків, який проживає окремо, від обов”язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною

повноліття. Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім'я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за

цільовим призначенням.

Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

Батьки дитини можуть бути звільнені від обов”язку утримувати дитину на підставі ст. 188 СК у разі, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків і забезпечує повністю її потреби.

Якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв”язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов”язані утримувати їх до досягнення ними 23 років, за умови що вони можуть надавати таку допомогу.

2. Аліментні зобов'язання батьків, дітей, інших членів сім’ї.

ст. 51 Конституції України закріплює обов”язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Підставою виникнення аліментного зобов”язання між повнолітніми дітьми і їхніми батьками щодо утримання останніх є склад юридичних фактів: -походження дітей; -непрацездатність батьків; -потреба батьків у матеріальній допомозі. Закон передбачає примусовий порядок стягнення аліментів на батьків з їх повнолітніх дітей у випадку, якщо останні не надають матеріальної допомоги добровільно. Розмір аліментів на батьків визначається судом у кожному конкретному випадку з урахуванням всіх обставин справи у твердій грошовій сумі й частці від заробітку повнолітньої дитини. СК покладає на повнолітніх дітей обов”язок щодо утримання батьків незалежно від того, чи можуть вони таке матеріальне утримання надавати, а також чи є вони самі працездатними чи дієздатними. Якщо судом буде установлено, що батьки, що заявляють вимоги про надання їм утримання, ухилялися від виконання батьківських обов”язків, діти можуть бути звільнені від аліментів.

Аліментні зобов”язання поширюються не тільки на батьків та дітей, а також на інших членів сім”ї та родичів до яких СК відносить бабу, діда, прабабу, прадіда, внуків, пасинків, правнуків, внуків, рідних братів та сістер, мачуху, відчима. Так, баба, дід зобов”язані утримувати своїх малолітніх, неповнолітніх внуків, якщо у них немає матері, батька або якщо батьки не можуть з поважних причин надавати їм належного утримання, за умови, що дід, баба можуть надавати матеріальну допомогу. Повнолітні внуки, правнуки зобов'язані утримувати непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.

Повнолітні брати, сестри зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх братів та сестер, які потребують матеріальної допомоги і якщо вони не мають батьків, чоловіка, дружини або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.

Суд може звільнити вітчима, мачуху від обов'язку по утриманню падчерки, пасинка або обмежити його певним строком, зокрема у разі:

1) нетривалого проживання з їхнім матір'ю, батьком;

2) негідної поведінки у шлюбних відносинах матері, батька дитини.

Особи, у сім'ї яких виховувалася дитина, зобов'язані надавати їй матеріальну допомогу, якщо у неї немає батьків, баби, діда, повнолітніх братів та сестер, за умови, що ці особи можуть надавати матеріальну допомогу.

Повнолітні падчерка, пасинок зобов'язані утримувати непрацездатних мачуху, вітчима, якщо вони потребують матеріальної допомоги і якщо вони надавали падчерці, пасинкові систематичну матеріальну допомогу не менш як п'ять років, за умови, що падчерка, пасинок можуть надавати матеріальну допомогу. Розмір аліментів, що стягуються з інших членів сім'ї та родичів на дітей і непрацездатних повнолітніх осіб, які потребують матеріальної допомоги, визначається у частці від заробітку (доходу) або у твердій грошовій сумі.

При визначенні розміру аліментів суд бере до уваги матеріальний та сімейний стан платника та одержувача аліментів.

 

 


Читайте також:

  1. Більш детально про інвестиційну взаємодію в наступному Додатку до цієї Лекції.
  2. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.
  3. Валютне регулювання ЗЕД розглянуто окремо в наступній лекції «Валютне регулювання ЗЕД.
  4. Вибір остаточного варіанта плану лекції. Робота над формою викладу.
  5. ДОДАТОК до Лекції № 12
  6. Документальні колекції науково-історичних товариств в Україні 19 – початку 20 ст.
  7. Закріплення матеріалу лекції
  8. Закріплення матеріалу лекції
  9. Закріплення матеріалу лекції
  10. ЗАПИТАННЯ ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ лекції № 3.
  11. ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ
  12. ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ




Переглядів: 536

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекції № 49,50,51. | Лекція № 54.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.