Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Нормативно-правові акти, положення яких регламентують умови здійснення діяльності пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів

Вступ

Література

ПЛАН

Передмова

 

Текст лекцій з «Розслідування злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів» для курсантів за напрямом підготовки 6.030401 «Правознавство».

 

 

  СХВАЛЕНО Методичною радою Харківського національного університету внутрішніх справ _______________________ Протокол № _______ (дата, місяць, рік )     ЗАТВЕРДЖЕНО Вченою радою факультету з підготовки слідчих ________________________ Протокол № _______ (дата, місяць, рік ) ______________ ________________ (підпис) (П.І.Б.)
  ПОГОДЖЕНО Секцією методичної ради з юридичних дисциплін Харківського національного університету внутрішніх справ _______________________ Протокол № _______ (дата, місяць, рік ) ______________ ________________ (підпис) (П.І.Б.)   ЗАТВЕРДЖЕНО На засіданні кафедри криміналістики, судової медицини та психіатрії ________________________ Протокол № _______ (дата, місяць, рік ) _______________________ _____________________________ (підпис) (П.І.Б.)    

 

Рецензент:к.ю.н., доцент кафедри кримінального процесу ФПС ХНУВС Даниленко А.В.

 

Розробник: к.ю.н. старший викладач кафедри криміналістики, судової медицини та психіатрії ФПС ХНУВС Савчук Тетяна Іванівна – Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2012.

 

© Савчук Т.І., 2012

© ХНУВС


Лекція за темою №1 «Національне антинаркотичне законодавство, поняття, види та характеристика наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів»

Вступ

1. Нормативно-правові акти, положення яких регламентують умови здійснення діяльності пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів.

2. Критерії визначення наркотиків. Поняття наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів.

3. Види наркотиків залежно від походження та способу виготовлення.

4. Характеристика найбільш розповсюджених наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів.

Висновки

1. Актуальні питання діяльності слідчих підрозділів органів внутрішніх справ України : збірник наукових праць ФПФ ПСД ХНУВС за 2011 рік / За заг. ред.. О.М.Бандурки. – Х. : НікаНова, 2012. – 738 с.

2. Єдина Конвенція про наркотичні засоби з додатком – "Списком наркотиків, що перебувають під міжнародним контролем" (1961 р.) та з поправками, внесеними до неї згідно з Протоколом 1972 року.

3. Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відомості Верховної Ради Української РСР (ВВР). – 1984. – № 51. – Ст.1122.

4. Конвенції Організації Об’єднаних Націй по боротьбі проти незаконного обігу наркотичних засобів i психотропних речовин (1988 р.).

5. Конвенція про психотропні речовини (1971 р.).

6. Конституція України // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 1996. – № 30. – Ст. 141.

7. Криміналістика : підручник / [В.Д. Берназ, В.В. Бірюков, А.Ф. Волобуєв та ін.] ; за заг. ред. А.Ф. Волобуєва. – Х. : ХНУВС, 2011. – 666 с.

8. Кримінальний кодекс України // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2001. – № 25-26. – Ст.131.

9. Кримінально-процесуальний кодекс України № 4651-VI від 13.04.2012 // [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2012_04_13/T124651.html.

10. Наказ МОЗ України № 188 від 01.08.2000 р. «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу».

11. Наркотики и яды: Психоделики и токсические вещества, ядовитые животные и растения/ Сост. В.И. Петрова, Т.И. Ревяко. - Минск: Литература, 1996.

12. Наркотики: особлива небезпека: навч. посіб. / [О.М. Бандурка, В.В. Акімов, П.В. Волошин та ін.] – Х.: НУВС, 2002 - 172 с.

13. Організація розслідування окремих видів злочинів : [навчальний посібник] / За заг. ред.. А.Ф. Волобуєва. – Х. : ХНУВС, 2010. – 608 с.

14. Постанова Кабинету Міністрів України № 6 від 3 січня 1996 р. «Про затвердження Положення про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».

15. Постанова Кабинету Міністрів України № 770 від 06.05.2000 р. «Про затвердження Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».

16. Постанова Пленуму Верховного Суду України № 4 від 26.04.2002 р. «Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів».

17. Про наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори: закон України від 1 січня 2008 року № 60/95 // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2008. – № 10. – Ст. 60.

На даний час незаконний обіг наркотиків набуває все ширших масштабів спричинює серйозну загрозу як на національному рівні так і на міжнародному. Протидія наркобізнесу ускладнюється недосконалістю правового регулювання діяльності у сфері обігу наркотиків та виникненням нових не вивчених видів наркотиків. Тому, фондова лекція присвячена основним питанням нормативно-правового забезпечення здійснення діяльності пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, а також визначенню термінології у цій сфері та характеристиці найпоширеніших видів наркотичних засобів і психотропних речовин.

 

Наркоманія і наркобізнес утворюють одну з основних транснаціональних проблем сучасного суспільства. Нелегальний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в Україні набуває дедалі значніших масштабів.

Україна приєдналася до міжнародних конвенцій ООН – Єдиної Конвенції про наркотичні засоби, Конвенції про психотропні речовини та Конвенції про боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. Ними передбачено, що кожна країна, яка до них приєдналася, повинна мати законодавство про обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

В Україні питання правового регулювання обігу наркотичних засобів регламентують більш ніж 80 нормативно-правових актів. Основними серед них є:

ЗУ «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», від 15.02.1995 р., визначає структуру законодавства про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, правові засади державної політики, права та обов’язки юридичних осіб і громадян, які беруть участь у такому обігу на території України,загальний порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, наркотичних лікарських засобів та порядок здійснення юридичними особами діяльності, пов’язаної з цим обігом, основні вимоги до ліцензійної діяльності, заходи контролю тощо. У законі наведено чіткі визначення термінів відповідно до міжнародних конвенцій ООН.

Згідно вказаного Закону – обіг аналогів в Україні заборонено, а обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів дозволяється лише з метою застосування у медичній практиці, для науково-дослідної роботи, експертної чи оперативно-пошукової діяльності або в навчальних цілях в порядку встановленому цим Законом (наявність ліцензії та дотримання ліцензійних умов проведення певного виду діяльності).

ЗУ «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» від 15.02.1995 р. № 62/95-ВР. Сфера протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів в українському законодавстві представлено низкою законів, окремих статей КК України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та іншими нормативними актами.

ЗУ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 1.06.2000 р. № 1775-ІІІ. Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають розроблення, виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення придбання, ввезення, вивезення, відпуск, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Слід зауважити, що здійснення підприємницької діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, не передбачено законодавством для фізичних осіб – суб’єктів господарської діяльності. Щодо громадян, які не є суб’єктами господарювання, але беруть участь у такому обігу (для власного використання) на території України, законом визначено можливість придбання ними через аптечні заклади державної та комунальної форми власності, зберігання, перевезення та використання наркотичних (психотропних) лікарських засобів згідно з медичними показаннями за рецептом лікаря, оформленим у встановленому порядку на спеціальному рецептурному бланку.

Постанова КМУ «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» від 6.05.2000 р. №770,

Постанова КМУ «Про затвердження порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у лікувально-профілактичних закладах та установах» від 7.02.2001 р. № 106.

Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що підлягають контролю в Україні відповідно до законодавства наведені у Переліку.

На виконання міжнародних конвенцій ООН контроль за обігом наркотичних (психотропних)лікарських засобів здійснюється відповідно до законодавства з метою запобігання можливому їх витоку у незаконний обіг та спрямування на обмеження використання цих засобів виключно у медичних та наукових цілях. Постановою КМУ від 11.09.2003 р. № 1446 «Про Комітет з контролю за наркотиками» при Міністерстві охорони здоров’я України утворено комітет з контролю за наркотиками. Комітет є спеціально уповноваженим компетентним органом у сфері контролю за обігом в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Одним із основних заходів контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів є проведення щорічних розрахунків та визначення потреб України у наркотичних засобах і психотропних речовинах для медичних та наукових цілей, на підставі яких КМУ затверджує обсяги квот, в межах яких здійснюється виробництво, виготовлення, ввезення, вивезення та зберігання наркотичних засобів і психотропних речовин.

Крім того, у сфері діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів прийняті нові відомчі нормативні акти: положення, інструкції, галузеві правила.

Зокрема, наказ МОЗ України від 01 серпня 2000 року № 188, затвердив таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу, а пленум Верховного Суду України 26 квітня 2002 року прийняв постанову „Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів”.

Дотримання порядку здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів забезпечує: МОЗ, Держкоммедбіопром, Мінпром, Мінсільгосппрод, Мінтранс, НПО „Укрфармація”, кожний у своїй певній сфері діяльності; а МВС, Міноборони, Державний комітет у справах охорони державного кордону, Державний митний комітет — у сфері конфіскації, обліку, зберігання, передачі, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, вилучених у осіб, що займаються незаконним обігом.

Отже, для успішної боротьби з будь-яким негативним соціальним явищем першочергове значення має національне законодавство та ефективна діяльність відповідних державних органів. Основу нормативно-правового забезпечення протидії розповсюдженню наркотиків та поширенню наркоманії в Україні складають: а) низка міжнародно-правових актів; б) окремі статті чинного КК України; в) відповідні закони України; г) постанови КМ України; д) постанови Пленуму Верховного Суду України; е) перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, який затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі охорони здоров’я і публікується в офіційних друкованих виданнях; є) таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу (затверджуються наказом МОЗ України); ж) Інструкції зацікавлених відомств — МВС, СБУ, Генпрокуратури, МОЗ, Мін’юсту і Верховного Суду України; з) комплексна програма профілактики злочинності, затверджена відповідним Указом Президента України.

 


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  3. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  4. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  5. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  6. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  7. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  8. Автоматизація метрологічної діяльності
  9. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  10. Аксіоми безпеки життєдіяльності.
  11. Аксіоми безпеки життєдіяльності.
  12. Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках фізики.




Переглядів: 3069

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нервову діяльність. | Типові сліди незаконного обігу наркотиків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.