Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Типові сліди незаконного обігу наркотиків

Вступ

Література

ПЛАН

Висновки

У лекції розглянуті всі, передбачені планом питання: охарактеризовано нормативне забезпечення здійснення діяльності пов’язаної з обігом наркотиків та діяльності щодо протидії наркобізнесу, наведено основні класифікації наркотиків та детально охарактеризовано наркотичні засоби і психотропні речовини, що найчастіше зустрічаються у практичній діяльності правоохоронних органів.

 

 


Лекція за темою № 2 «Криміналістична характеристика злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів»

Вступ

1. Сутність наркобізнесу, як злочинної діяльності, та характеристика його складових елементів (або етапів).

2. Типові сліди незаконного обігу наркотиків.

3. Характеристика осіб, які задіяні в наркобізнесі.

4. Характеристика організованих злочинних груп, які займаються наркобізнесом.

5. Підпільні нарколабораторії та ознаки їх функціонування.

Висновки

1. Амірян В.М. Слідова картина у злочинах, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних речовин, скоєних особами циганської національності / В.М. Амірян // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ . - 2005 . - №2 (Спеціальний випуск) . - С.310-316.

2. Биленчук П.Д. Транснациональная преступность: состояние и трансформация: учеб.пособ. / П.Д. Биленчук, С.Е. Еркенов , А.В. Кофанов – К.: Атика, 1999. – 272 с.

3. Боротьба з наркобізнесом: проблеми та шляхи їх вирішення // Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Одеса: НДРВВ ОЮІ НУВС, 2002.

4. Бурданова В.С. Криминалистическая характеристика преступлений, связанных с наркотическими средствами / В.С. Бурданов //Актуальные проблемы уголовного процесса и криминалистики на современном этапе . - Одесса, 1993 . - С.103-108.

5. Корж В.П. Криминалистическая характеристика организованной преступной деятельности в сфере незаконного оборота наркотиков / В.П. Корж //Проблеми розкриття та розслідування злочинів щодо незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів . - Донецьк:ДЮІ МВС, 2004 . - С.7-14.

6. Криміналістика : підручник / [В.Д. Берназ, В.В. Бірюков, А.Ф. Волобуєв та ін.] ; за заг. ред. А.Ф. Волобуєва. – Х. : ХНУВС, 2011. – 666 с.

7. Кримінальний кодекс України // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2001. – № 25-26. – Ст.131.

8. Лук’янчиков Б.Є. Слідова картина та спосіб вчинення злочинів, пов"язаних з незаконним обігом наркотичних засобів рослинного походження / Б.Є. Лук’янчиков //Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України . - 2005 . - № 1 . - С.119-126

9. Настільна книга слідчого: [Наук.-практ. видання для слідчих і дізнавачів] / М. І. Панов, В.Ю. Шепітько, В.О. Коновалова та ін. — 2-ге вид., перероб. і доп. - К.: Вид. Дім «Ін Юре», 2007. — 728 с.

10. Організація розслідування окремих видів злочинів : [навчальний посібник] / За заг. ред.. А.Ф. Волобуєва. – Х. : ХНУВС, 2010. – 608 с.

11. Стратегiя i досвiд боротьби з органiзованою злочиннiстю i нелегальним наркобiзнесом // Матерiали мiжнар. наук.-практ. конф., К., 1995.

 

Сьогодні в Україні спостерігається сплеск наркоманії, який, вочевидь, найближчим часом може зростати. Особливо небезпечною є тенденція до збільшення кількості споживачів наркотиків серед підлітків та зростання їх криміналізації на тлі низької ефективності медичної допомоги наркохворим, вкрай обмеженого використання сучасних програм їх психосоціальної реабілітації та адаптації в суспільстві. Зростаючий попит на наркотики породжує їх пропозицію. До незаконного обігу наркотиків залучається дедалі більше осіб, які вбачають у ньому досить легкий і швидкий засіб збагачення. Серед них переважають непрацюючі особи у віці до 30 років, значний прошарок яких складають жінки та підлітки, що є соціально незахищеними верствами населення і все частіше використовуються наркоділками. Вказані тенденції вплинули на зміну інших елементів криміналістичної характеристики злочинів у сфері наркобізнесу, які розглядаються у питаннях лекції.

 

1. Сутність наркобізнесу, як злочинної діяльності, та характеристика його складових елементів (або етапів)

Якісна перебудова структури нелегального обігу наркотиків, поступове зрощення міжнародних злочинних угруповань з аналогічними кримінальними структурами в Україні, спроби залучення технологічного та наукового потенціалу хімічної промисловості нашої держави для організації підпільних лабораторій з виготовлення нових видів наркотиків — це реалії сьогоднішньої наркозлочинності в Україні.

У зв’язку з посиленням уваги транснаціонального наркобізнесу до України як до нового ринку збуту та зручної території для транзиту наркотиків, країну заповнюють наркотики іноземного походження — героїн, кокаїн, амфетаміни, метамфетаміни „Екстазі”, МДМА та галюциногенні речовини ЛСД.

Наркобізнес має всі ознаки, притаманні будь-якому бізнесу з його основними стадіями та процесами. Як будь-який товар, наркотики мають свій ланцюг реалізації: придбаваються (вирощуються), перевозяться в місця їх поширеного збуту, де здійснюється їх розповсюдження. При цьому діють дієві закони ринку, такі як попит, пропозиція, вкладання коштів у найбільш прибуткові справи тощо. Отримані кошти вкладаються як у розвиток наркоіндустрії, так і в забезпечення майнового благополуччя наркоділків шляхом їх легалізації.

Незаконний обіг наркотичних засобів охоплює всі злочини, вчинені з прямим наміром і пов'язані з процесом обігу наркотичних засобів, що являє собою закінчений цикл операцій — від незаконного виготовлення, придбання, зберігання, перевезення або пересилання наркотиків до їх реалізації споживачу.

В узагальненому вигляді можна виділити такі варіанти незаконного обігу наркотиків:

1) виготовлення і реалізація в Україні;

2) виготовлення в Україні і контрабандний вивіз за кордон, переважно в країни Європи, Центральної Азії та СНД;

3) контрабандний ввіз з-за кордону і реалізація в Україні;

4) контрабандний транзит через територію України.

Наркобізнес - організована злочинна діяльність, здійснювана як у співучасті, так і одинаками-виробниками і збувальниками наркотиків, у вигляді пов’язаних між собою злочинних операцій, кожна з яких представляє окремий вид злочину що в сукупності складають закінчений цикл злочинів, результатом яких є збут наркотиків та отримання надприбутків від торгівлі ними.

Елементи (етапи) наркобізнесу:

1) посів або вирощування наркомістких рослин;

2) незаконне виробництво, придбання або збут;

3) контрабанда наркотиків;

4) використання коштів від незаконного обігу наркотиків.

В Україні кримінальна відповідальність за злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, встановлена статтями 305-322 КК України.

Усі ці злочини відносяться до числа посягань на здоров'я населення і суспільної моральності, що і складає їх загальний об'єкт. У ряді випадків об'єктом, крім того, може бути власність у будь-якій її формі, нормальна діяльність установ, що працюють із наркотиками, монополія держави або уповноважених органів на виготовлення наркотиків і вирощування культур, що містять наркотики. Кожний із цих видів злочинів має свою криміналістичну характеристику. Проте усіх їх об'єднує те, що злочинці мають справу з наркотичними, психотропними речовинами або прекурсорами.

Способи вчинення злочинів даної категоріїдосить різноманітні і включають у себе окремі сукупності дій певного спрямування.

Незаконне виготовлення наркотиків може здійснюватися за місцем проживання, на дачі, у гаражі, на вулиці у безлюдному місці тощо (кустарне виробництво). На ринку наркотиків з’являються й ті, що виготовляються в хімічних лабораторіях: а) легальних (офіційно існують на державних чи недержавних підприємствах, в установах); б) нелегальних (на підприємствах, у приватному житлі, гаражах, сараях тощо).

Незаконне зберiгання наркотиків може здійснюється у житлі, підсобних приміщеннях, на підприємствах, в організаціях, установах. Умови зберігання залежать вiд типу наркотичного засобу: а) наркотики із сильним запахом зберiгають у спецiальному щільно закритому посудi або в упаковці з поліетилену та інших матеріалів; б) лiкарськi засоби та препарати – у темрявi i прохолодi, для чого використовуються домашнi холодильники, льохи тощо. У багатьох випадках вживаються заходи конспiрацiї: з ампул стирають написи, пакунки i пакети ховають, наприклад, у ячейки камер зберiгання багажу на вокзалах.

Незаконне перевезеннянаркотиків може здійснюватисяморським ізалізничним транспортом, авто- та авіатранспортом. При перевезенні використовується маскування наркотиків під продукти харчування, корм для тварин або використовуються схованки (подвійне дно, іграшки, спеціально виготовлені контейнери тощо). Відомі випадки перевезення наркотиків на тілі та у порожнинах тіла людини, у тому числі у шлунку (при упаковці наркотиків певним чином).

Основними місцями приховування наркотиків, що використовуються перевізниками до України, є: транспортні засоби — 38,3%, багаж — 33,9%, тіло людини — 10,7%, особисті речі — 10,0%, поштові відправлення — 3,8%, ручна поклажа — 3,3%. Для транспортування наркотичних речовин наркоділками використовуються практично усі види транспорту: залізничний — 66,2%, повітряний — 18,4%, автомобільний — 5,5%, пошта — 3,8%, морській — 1,6%, інші види — 4,5%.

Незаконне пересилання наркотиків здійснюється упосилках, бандеролях, листах (помiщаються пiд марками на конвертах, просочують носовi хустинки, папiр, вату тощо). Вiдправники, як правило, свою зворотну адресу не вказують або вказують чужi адреси. Для безпосереднього вiдправлення «товару» часто залучаються стороннi особи.

Незаконне придбання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів може бути як безоплатним, так і пов`язаним з оплатою. Способи придбання наркотиків можуть бути такі: скупка; збирання наркотико- та психотроповмісних культур; незаконна сівба і обробка зазначених культур; отримання як дарунка; обмін; викрадення на переробних (фармацевтичних) підприємствах, у медичних закладах; отримання у рахунок погашення боргу або отримання у позичку; викрадення наркотичних лікарських препаратів у хворого або придбання останніх за підробленими рецептами тощо.

Незаконний збут наркотиків пов’язаний зі способами придбання, які є вельми різноманітними, що зумовлено з ризиком збувача і покупця бути затриманими правоохоронними органами, а тому вони постійно удосконалюються. Можуть бути виділені відкриті способи збуту (передача наркотику і грошей) і замасковані (під виглядом передачі речей: газети, книжки, іграшки тощо). Нерідко використовується «безконтактний» спосіб, під час якого і гроші за «товар», і сам наркотик закладаються в обумовлені місця.

Зі способами вчинення злочину тісно пов’язані і способи приховування. Способи приховування злочину і його слідів поділяють на три групи: 1) дії, спрямовані на приховання, виконувані на стадії підготовки вчинення злочину (наприклад, розроблення плану придбання «товару»); 2) дії, спрямовані на приховання, що виконуються і в момент учинення злочину (придбання або збут через посередників); 3) дії, спрямовані на приховання, що виконуються після вчинення злочину (знищення слідів злочину).

Місце, час і обстановка вчинення злочинів залежать від їх способів.Зокрема, для збуту наркотиків злочинці використовуютьстандартні місця розваг, зосередження шкільної, студентської та так званої альтернативної молоді (дискотеки, райони прилягання до них, нічні клуби, кав`ярні, більярдні, бари, клуби та ін.). Також наркотики збуваються бiля аптек, кiнотеатрiв, закусочних, у дворах приватних домоволодінь, на ринках, у парках, на вокзалах, у кублах розпусти i вживання наркотикiв, у медичних закладах, на квартирах наркоманiв, у мiсцях позбавлення волi та ін.

Що стосується часу вчинення злочину, то цей елемент можна розглядати з позиції пори року і часу доби. Пора року (сезонність) пов’язаний з періодом визрівання наркотиковмісних рослин, надходженням наркотиків на наркоринок тощо. Час доби, з одного боку, пов’язаний з часом роботи місць розваг (вечірній та нічний час).

Загалом, на обстановку вчинення злочинів і, відповідно, їх виявлення і розслідування впливають об`єктивнi та суб`єктивнi умови. До перших належать: географічне положення України; сприятливі кліматичні умови; політична обстановка у ближніх країнах; стан боротьби у них з наркобізнесом; збільшення кількості наркоманів; наявність фармацевтичних підприємств та лікувальних установ; наявність легальних посівів наркотичних культур; наявність хворих, що вживають за призначенням лікаря наркотичні медпрепарати; дотримання релігійних традицій (святкування Маковію); розвиток туризму тощо. До суб`єктивних – утримання кубел наркоманів, конспірація (вхід до квартири збувальника можливий лише для певного кола осіб за встановленим сигналом), певна система сигналів мiж наркоманами, своєрідний жаргон та ін.

Картина сліду, залежить від способу скоєння злочину. Типові сліди незаконного обігу наркотиків можна поділити на кілька груп.

1) сліди вирощування наркотиковмісних рослин;

2) сліди виготовлення наркотичних засобів;

3) сліди зберігання, збуту наркотичних засобів;

4) сліди перевезення, пересилання наркотичних засобів;

5) сліди споживання наркотиків;

6) сліди впливу наркотичних засобів на організм людини;

7) сліди порушення правил виробництва, придбання, обліку, зберігання, відпуску наркотичних засобів.

При незаконному виготовленні,зберіганні наркотичних засобів місцем знаходження слідів злочину найчастiше бувають примiщення: квартира, кімната у комунальнiй квартирi, кухня, коридор, сарай, гараж, лазня, погрiб, горище та iншi пiдсобнi примiщення. У них можуть знаходитися наступні види слідів злочину-джерел доказів.

1) речовини, які є предметом злочину: а) фармацевтичнi препарати в ампулах, таблетках, порошках, настойках у фабричних упаковках або без них; б) наркотичні засоби кустарного виготовлення або напiвфабрикати, а також хімічні реактиви;

2) предмети, якi використовувалися для виготовлення наркотичних засобів: а) м`ясорубки, кавомолки, ножi; б) посуд зi слiдами-нашаруваннями, мiкрочастинами наркотиковмісних та психотроповмісних рослин, лікарських препаратів та прекурсорів; в) сита зi слiдами рослинного пилку або частин цiх рослин; г) важкi предмети, які використовувалися як прес; д) ковдри, клейонки, полiетиленові плiвки, над якими могли б просiювати конопляну полову; е) бинти, марля, iнша тканина з плямами жовтого, бурого кольорiв; є) ваги; ж) лабораторне обладнання;

3) пристосування для вживання наркотикiв та психотропів (пристосування для набивання гiльз табаком, шприци та iн.);

4) вiдходи виготовлення наркотичних засобів або їх вживання (головки маку, лушпиння вiд них, соломка від конопель, ефедри, залишки в трубках, попiл, недопалки, пустi ампули, упаковки вiд наркотичних лiкарських засобів та препаратiв тощо);

5) спеціалізована література з галузі хімії, фізики, фармації або чорнові записи аналогічного спрямування (схеми, хімічні формули тощо);

6) цінні речі і гроші, якi служили платою за наркотичні засоби або за вiдвiдування місць для незаконного їх вживання;

7) поштово-телеграфна кореспонденція, записнi i телефоннi книжки та iншi документи.

Ознаками наявності у підозрюваного метизбутунаркотичних засобівможе бути встановлення наступних обставин: 1) виявлення великої кількості наркотичного засобу; 2) виявлення наркотику, розфасованого на окремі «дози»; 3) вiдсутнiсть звички у допитуваного до вживання наркотикiв; 4) виявлення не тiльки наркотичних засобiв, але i великих сум грошей; 5) наявнiсть у затриманого попередньої судимостi за збут наркотикiв; 6) виявлення у ходi розслiдування (первинної перевiрки) зв`язку затриманого з наркоманами.

При незаконному посiвi або вирощуваннi заборонених до культивування культур, слiди-джерела доказів, як правило, знаходяться на дiлянках вiдкритої мiсцевостi – у полi, городi, парнику, дiлянцi посiву серед сiльськогосподарських культур, на занедбаних берегах ярiв, рiчок, каналiв, на землях, що пустують. Слідами є: а) культивованi наркотиковмiснi рослини, їх стебла, листя, суцвiття, пилок; б) ознаки догляду за посiвами наркотиковмiсних рослин (зорана земля, прополений посiв, надрiзані головки маку); в) наявнiсть стороннiх рослин, якi маскують наркотиковмiснi культури (наприклад, посiв конопель серед кукурудзи); г) стан виявлених наркотиковмiсних культур на момент огляду (стадiя дозрiвання, прибранi, частково прибранi, давнiсть посiву, стан ґрунту, кiлькiсть кущiв, приблизний розмiр урожаю та iн.; д) слiди нiг людини, тварин, транспортних засобiв; е) залишенi злочинцем предмети (сiрниковi коробки, недопалки, шматки газет, залишки продуктiв, ганчiрки та iн.); є) ознаки зберiгання наркотичного засобу (на територiї посiвiв або поблизу них, особливо вздовж пiд`їздних дорiг, стежок).

При незаконному переміщенні наркотичних засобів слiди злочину локалізуються: а) у мiсцях їх переховування в автомобiлi (подвiйне дно, в салонi, у паливному баковi, на шасi, у кузовi; використання декоративної панелi, в колесi, у тому числi й запасному, iнших мiсцях), поїздах, аеро- та морському транспорті (використання їх конструктивних особливостей); б) в особистих речах злочинця, та місцях, що використовуються при фізичному способі приховання «товару».

Злочинці, що перевозять ковтальним способом наркотики, протягом тривалого часу не їдять, не користуються туалетом, перебувають в стані прострації. У випадку розгерметизації упаковки з наркотиком пасажир неприродно блідніє або червоніє, у нього з’являється сонний, «скляний» погляд.

При пересиланнi поштою наркотичних засобів слiди треба шукати у примiщеннях вiддiлень зв`язку у виглядi: а) документацiї на вiдправлення, одержання посилок, бандеролей, листiв, телеграм; б) засобiв нестандартної упаковки посилок, бандеролей; в) характерних слiдiв пакувальних матеріалів (плями, патьоки, запах). За місцем проживання вiдправника i отримувача можуть знаходитися матеріали листування, пакувальнi матерiали, наркотичні засоби тощо.

Сліди споживання наркотиків: дрібно крапкові або велика крапкові садни в районі вен та інших місцях тіла особи, в тому числі на родимих плямах, шрамах, татуюванні: шприці, трубки, посуд зі слідами нашарування і ін.

Сліди впливу наркотичних засобів на організм людини виявляються в слідах ін'єкцій, зміні здорового кольору кожних покровів та склер очей, зміні поведінки споживача наркотиків, втраті соціальних орієнтирів і ін.

Сліди порушення правил виробництва, придбання, обліку, зберігання, відпуску наркотичних засобів: документи, за якими можна зробити висновки про злочинну діяльність осіб; недостачі, залишки, відсутність пломб, невідповідність ампул стандарту, зміни окрасу пайки ампул та ін.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. Акції вільного чи обмеженого обігу
  3. Б. Витребування майна з чужого незаконного володіння.
  4. Види злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення
  5. Види правопорушень у сфері обігу з відходами і юридичною відповідальністю за їхнє здійснення.
  6. Викривлення, що є результатом незаконного привласнення активів.
  7. Витрати виробництва та обігу.
  8. Впровадження систем електронного документообігу
  9. ГОСТРІ ПОРУШЕННЯ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ
  10. ДОСЛІДИ ГЕРЦА
  11. Досліди проведення короткого замикання та холостого ходу.
  12. ДОСЛІДИ ФАРАДЕЯ




Переглядів: 1775

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нормативно-правові акти, положення яких регламентують умови здійснення діяльності пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.