Як вже відомо, загальні коефіцієнти можна представити як середні з часткових (вікових) коефіцієнтів зважених за чисельністю або часткою вікових підгруп населення.
Зокрема загальний коефіцієнт смертності можна представити як зважену суму вікових коефіцієнтів:
де: dх – частка відповідної вікових груп в середньому населенні.
Якщо відомі усі компоненти формули для двох різних періодів, або двох різних населень, то можна скористуватися індексним методом для визначення ролі факторів структури та інтенсивності.
Для цього необхідно побудувати систему індексів постійного складу. При цьому за постійну (базову) структуру приймається структура одного із порівняних населень, або будь-якого третього населення, як це обумовлюється цілями дослідження.
Користуватися цим методом можна лише за умов наявності даних як про зміну вікових коефіцієнтів смертності, так і вікової структури.
При відсутності повних даних можна скористуватися іншими показниками аналізу смертності, зокрема так званим індексом надсмертності. Він розраховується як співвідношення вікових коефіцієнтів порівняльних.
Наочно це можна проілюструвати на прикладі співвідношення чоловічої та жіночої смертності в окремих вікових групах. Для цього доповнимо графік 7.1 кривою, що відображає значення індексу надсмертності чоловіків.
Жінки
Чоловіки
Рис. 7.2. Вікова смертність чоловіків і жінок в Україні та індекс надсмертності чоловіків
При аналізі смертності широко застосовується метод стандартизації, методика якого та сфери застосування викладені у розділі 3.