Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Системи електронних платижів

В off-line режимі клієнти для здійснення платежів використовують готівку, чеки або кредитні картки. В режимі on-line переважають методи Е-комерції і переважаюча більшість Internet-покупок здійснюється за допомогою кредитних карток та електронних засобів. Окрім кредитних карток та перерахування коштів електронні платежі можуть здійснюватись за допомогою смарт-карток, цифрової готівки, цифрових чеків та електронних рахунків. Методи здійснення електронних платежів допомагають робити проплати одної особи або установи до іншої особи або установи за допомогою мережі без безпосереднього контакту.

В електронних платежах беруть участь чотири сторони:

- емітент - банківська або не банківська установа, що випускає інстру­ментарій електронних платежів для здійснення покупок;

- клієнт/платник/покупець - сторона, що здійснює електронний платіж в обмін на товари або послуги;

- торговець/фірма/покупець - сторона, що отримує елект­ронний платіж за товари або послуги;

- регулятор - звичайно це урядова агенція, яка встановлює правила та контролює процес електронного платежу.

Емітент, як правило, знаходиться "за кулісами", але відіграє ключову роль у будь-якій покупці в режимі on-line. Клієнт повинен спочат­ку отримати рахунок для електронного платежу від емітента, а потім він проходить автентифікацію транзакції і підтвердження вказаної суми (звичайно в режимі реального часу).

Зараз серйозною проблемою є шахрайство з кредитними картками в режимі on-line. Покупки, здійснені за допомогою кредитних карток в режимі on-line, роблять такими трансакціями, що ніби-то здійснені у "відсутності картки". Це означає, що торговець несе втрати. Оскільки в режимі on-line продавці та покутті знаходяться в різних місцях і не можуть проводити обмін продуктів на оплату в один і той же час, то на перший план виходить питання довіри. Скорочення PAIN (privacy - секретність, authentication — аутентифікація, встановлення істинності, integrity — цілісність, non repudiation — відсутність невизнання) в перекладі дослівно означає "біль" і було створено для позначення ключових проблем в питанні довіри, які виникають при будь-яких способах здійснення електронних платежів.

В світі існує велика кількість платіжних систем, які можна розділити на наступні основні види:

- платіжні системи, які відкривають клієнтам рахунки в звичайних грошах і випускають пластикові картки для доступу до цих грошей; прикладами тут є транснаціональні Visa, MasterCard, American Express, російська «Рапіда», e-port;

- платіжні системи, які використовують електронні гроші; у якості прикладів можна навести російські WebMoney й PayCash, яка діє в Росії під торговою маркою «ЯндексДеньги», та американські PayPal, e-gold, EvoCashTaiH.;

- платіжні системи, які виступають свого роду «шлюзами» між Internetом і системами-емітентами карток; наприклад, російські CyberPlat, Assist.

У 1994р. НБУ було прийнято стратегічне рішення щодо впровадження системи електронних міжбанківських розрахунків/платежів (СЕП). Ця державна платіжна система об’єднала засобами електронної пошти всі комерційні банки в єдиний інформаційний простір. СЕП створилась як багаторівнева без паперова система “брутто” – розрахунків. СЕП – є власністю НБУ і обслуговує банки на договірній основі. Впровадження СЕП дало змогу відмовитись від використання поштових та телеграфних авізо, значно підвищилась швидкість, якість і надійність виконання платежів, забезпечення безпеки та конфіденційності банківської інформації. Архітектура СЕП включає 3-4 рівня:

· Комерційні банки (КБ), де функціонують програмно-технологічні комплекси АРМи;

· Обласний рівень НБУ, куди передаються платіжні повідомлення від КБ, представлений регіональними розрахунковими палатами відповідно комплексом АРМів.

· Найвищий рівень – центральна розрахункова палата і відповідний комплекс АРМ, які проводять облік та контроль платежів у масштабі України в цілому.

СЕП – не є чимось сталим, вона постійно росте і розвивається, вдосконалюється система захисту і надійності. Кожний КБ є самостійним учасником СЕП. Кожен КБ може вибрати одну з моделей обслуговування кореспондентських рахунків, яких зараз налічується 8 (0-7). Обмін інформації між АРМ СЕП організовано у пакетному режимі. На основі СЕП створюється національна платіжна система нового покоління, яка враховує світовий досвід буде здійснювати грошові перекази в режимі реального часу і працювати в пакетному режимі, здійснюватиметься вихід до платіжних систем СНД, підтримуватиме роботу фондового ринку, національної системи масових електронних платежів з використанням розрахункових карток.

Для обміну інформаційними повідомленнями СЕП використовується електронна пошта (ЕП). ЕП НБУ являє собою програмно-технологічну і адміністративно-територіальну систему, що забезпечує обмін повідомлень між абонентами мережі. ЕП для передачі використовуються телефонні мережі, але на відміну від телефонних повідомлень трохи має більшу швидкість доступу і необов’язково присутність абонента, дані можуть бути передані кільком абонентам. ЕП може розглядатися як окремий випадок передачі файлів.

Усяке повідомлення ЕП може бути адресоване тобто мати електронну поштову адресу. ЕП НБУ – це пошта закритого типу що забезпечує електронний обмін даними в банківській системі України. Доставка кореспонденції з одного вузла в другий займає приблизно 15-20хв. ЕП охоплює приблизно 2300 вузлів і має приблизно 20000 кінцевих користувачів. Обмін інформації здійснюється через електронні поштові скриньки. Вони організовані як звичайні каталоги DOS з ім’ям, яке збігається з кодом абонента, що мають підкаталоги IN для вхідної і OUT для вихідної кореспонденції. Інформація передається файлами, які можуть називатися конвертами. Імена файлів (конвертів) мають певну структуру. Невпізнані конверти (файли з неправильною структурою імені) автоматично прямують. Центр комунікації зв’язку спеціальний каталог до з’ясування.

Для кожного відділення банку в Центрі комунікації повідомлень відкрита свою поштова скринька з ім’ям, яке збігається з кодом абонента. Поштовий конверт складається із заголовка і тіла повідомлення. Заголовок, як правило формується автоматично. Головним завдання центра комунікації зв’язку є періодичний перегляд підкаталогів IN всіх поштових скриньок і переміщення кореспонденції, що надійшла в них у відповідний підкаталог OUT. Призначення ЕП:

- Транспортний засіб в системі електронних міжбанківських розрахунків

- Передача нормативних документів

- Передача курсів валют

- Збирання статистичних даних і різних форм звітності

- Передача директив, запитів, довідок

- Передача програмного забезпечення


Читайте також:

 1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
 2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
 3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
 4. IV. Розподіл нервової системи
 5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
 6. IV. Філогенез кровоносної системи
 7. POS-системи
 8. VI. Філогенез нервової системи
 9. Автокореляційна характеристика системи
 10. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
 11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
 12. Автоматизовані форми та системи обліку.
Переглядів: 803

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види платіжних систем | Адресація в системі ЕП НБУ.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.