Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Адресація в системі ЕП НБУ.

Поштова електронна адреса має 2 елементи. Для того щоб відділити ідентифікатор абонента від його поштових координат використовують знак @. Поштова адреса може мати вигляд admin @ uah1. у цьому прикладі admin – це ідентифікатор локального користувача, що вказує його функціональні обов’язки чи прізвища, ім’я. Те, що стоїть праворуч від знака @ називається іменем поштового вузла і одночасно описує його місце розташування. Як правило ім’я поштового вузла складається з символів: перший знак означає державу (U – Україна), другий – регіон (А – Вінницька обл.), третій тип – банку (Н - НБУ), четвертий – порядковий номер або символ. Поштове ім’я – унікальне.

Імена вузлів формуються тільки в НБУ. Центральні та регіональні вузли входять в систему НБУ і розміщуються в управліннях Національного банку. Всі іншу вузли є абонентськими (вузли розмішені в КБ). В кожному вузлі зберігаються довідники вузлів ЕП. Крім довідника вузлів, є файл – довідник локальних користувачів, що формуються в кожному вузлі. Ім’я локального користувача – це ідентифікатор, що має вміщувати від одного до восьми символів. Ідентифікатори локальних користувачів різних вузлів не зв’язані між собою. Тобто допускається однакова ідентифікація локальних користувачів в різних вузлах. Але в рамках одного вузла усі імена повинні бути унікальними. Локальні користувачі – це кінцеві користувачі НБУ, це можуть бути як фізичні особи так і прикладні програми. В кожному вузлі крім кінцевих користувачів є хоча б один адміністратор, який управляє функціонуванням вузла.

В ЕП НБУ є маршрути, що описують шляхи доступу від одного вузла до іншого. Ці маршрути використовують для транспортування поштових повідомлень. Розрізняють прямий (безпосередній маршрут) і транзитний маршрут. Безпосередній маршрут – коли повідомлення передається з одного вузла в інший без використання будь-яких вузлів. Транзитний – через допоміжні (транзитні) вузли. Всі поштові повідомлення, які проходять через вузол архивуються. Цей архів може бути використаний адміністратором для аналізу.

В ЕП НБУ реалізовано шлюз між різними системами (програмними продуктами), за допомогою якого реалізується перехід від одного середовища до іншого. Всі поштові повідомлення, що проходять через вузол архивуються і зберігаються в архіві даного вузла. Архів повідомлень – це каталог, де зберігаються поштові конверти, що оброблялись в даному вузлі протягом доби, незалежно від того чи це прийняті, відправлені чи транзитні повідомлення. Цей архів використовується адміністратором для аналізу.

Товариство міжнародних міжбанківських фінансових телекомунікацій SWIFTбуло засновано в 1973 році. Метою створення була необхідність в розробці системи, для передачі банківської інформації, швидкодіючої і надійної при суворому контролі і захисті. SWIFT спочатку створювалась лише для банківських установ (15 країн), згодом з 1987 р туди під’єднались брокерські і дилерські контори, клірінгові і страхові компанії, а також фірми, що працюють з цінними паперами. SWIFT забезпечує доставку повідомлень учасникам системи. SWIFT працює 24 години на добу і 365 днів на рік. Якщо відправник і одержувач працюють а мережі одночасно, то доставка повідомлень займає приблизно 20 секунд, доставка в будь-яку частину світу - 20 хвилин, але можна скоротитись і до 1 хвилини. Кількість країн-учасників близько 200, загальна кількість користувачів близько 7000. Законодавча влада SWIFT належить Генеральній асамблеї (загальним зборам всіх учасників банків, що мають акції). Засідання асамблеї – раз на рік. Виконавчим органом SWIFT є Рада директорів, яка щорічно перебирається. Оперативне керівництво Радою директорів виконує Голова Ради директорів. До складу Ради входять представники країн (чи групи країн). Акції SWIFT розподіляються між членами SWIFT. Найбільшу кількість акцій мають США, Німеччина, Швейцарія, Франція та Великобританія. Штаб –квартира знаходиться у Бельгії. Система SWIFT має багаторівневу структуру. На нижньому рівні знаходяться банківські установи, де встановлені інтерфейсні системи, за допомогою яких вони включаються до мережі SWIFT. SWIFT пропонує свої ІС, але користувачі можуть пропонувати свої варіанти ІС, тільки обов’язково їх погоджують з SWIFT. Наступний рівень, це регіональні процесори. В більшості це – країни. Регіональні процесори виконують прийом і перевірку повідомлень і передають їх для подальшої обробки на групові процесори. Групові процесори здійснюють розподіли за адресами. На верхньому рівні знаходиться центральний процесор (операційний центр). Там виконується моніторинг всіх повідомлень.

Особливістю SWIFT є єдиний для всіх користувачів набір правил і понять.Повідомлення діляться на категорії:

1 категорія – клієнтські перекази і чеки

2 категорія – перекази фінансових установ

3 категорія – валютні операції

4 категорія – повідомлення про оплату

5 категорія – цінні папери

6 категорія – дорогоцінні метали

7 категорія – документарні акредитиви і гарантії

8 категорія – подорожні чеки

9 категорія – змішані повідомлення

Заголовок і зміст повідомлення утворюють конверт. Заголовок має сувору структуру. Структуру ми вже розглядали. Текст повідомлення також заноситься у суворій послідовності й реалізуються при заповненні відповідного поля, яке має чітку нумерацію. Коди полів мають нумерацію двозначними цифрами кодами. Наприклад

50 - переказний

70 – призначення платежу

Спочатку SWIFT містила два операційні центри в США і Нідерландах і регіональні процесори у різних країнах світу. Перехід до оновлення SWIFT почався у 1989 році і закінчився у 1995 році. Тепер використовуються більш продуктивні процесори, збільшився трафік, удосконалили програмне забезпечення. Ускладнилась структура організації.

Безпека обміну інформації має важливе значення. Організацією безпеки та надійністю роботи займається Генеральна інспекція, що впорядкована Раді директорів SWIFT. Всі повідомлення, які входять сист. автом. нумеруються і при виході також. Повідомлення, які вийшли з відхиленнями відразу ж відкидаються. Всі пересилання кодуються і проводиться контроль послідовності повідомлень. Також гарантується система контролю за доступом в мережу ( розмежування доступу через паролі, шифрування, журнальні файли, архівація і т.д.). SWIFT має безпрецедентні міри безпеки, що дозволяє уникнути серйозних аварій і несанкціонованого доступу.

Підключитись до SWIFT може будь-який банк що має валютну ліцензію та готовий внести одноразові, щорічні та поточні фінансові витрати. До одноразових витрат вступний внесок приблизно 12500$ і оплата 1 акції в 1500$, а також оплата програмного забезпечення 170000$. В Україні до цих витрат ще відносяться підключення д мережі Укр Пак, як телекомунікації SWIFT це приблизно 1000$. Поточні витрати залежать від кількості пересилань (за вихідні платня не береться) і це приблизно 0,2 – 0,5$ залежно від пріоритету і категорій. В нашій країні SWIFT не набуло, ще досить широкого розповсюдження, бо SWIFT надає найбільшу віддачу тим банкам, що мають значні обсяги за кордоном. Витрати банку при вступі до системи складають 160-200 тис. доларів.

В усіх великих країнах світу існують свої національні системи для здійснення міжбанківських операцій. У США використовуються – мережа федеральної резервної банківської системи FEDWIRE, міжбанківська платіжна система CHIPS. У Франції міжбанківські розрахунки засновані на системі SIT, у Великобританії - CHAPS i BAC. Зв’язок між банками різних країн світу ведеться або через національні системи (наприклад, на Україні через СЕП НБУ в мультивалютному режимі) або за допомогою створення прямих систем зв’язку (закриті системи).

Національна система масових електронних платежів

Національна система масових електронних платежів (НСМЕП) — це внутрішньодержавна банківська багатоемітентна платіжна система масо­вих платежів, в якій розрахунки за товари та послуги, одержання готівки та інші операції здійснюються за допомогою платіжних смарт-карток за технологією, що розроблена Національним банком України. Метою ство­рення НСМЕП є розроблення та впровадження в Україні відносно деше­вої надійно захищеної автоматизованої системи безготівкових розра­хунків, яка в основному розрахована на роботу в режимі off-line. З упро­вадженням НСМЕП громадяни України матимуть змогу оплачувати товари і послуги у безготівковій формі за допомогою смарт-карток, а та­кож зберігати і накопичувати заощадження у банках на поточних і карт­кових рахунках. Таким чином, можна очікувати не лише значного роз­ширення можливостей банківської системи України завдяки додатково­му залученню коштів населення, а й забезпечення завдяки роботі НСМЕП додаткових прибутків громадян у вигляді відсотків за залишком на їхніх банківських рахунках. Окрім того, технологією НСМЕП передбачено також широке застосування платіжних карток юридичними особами - корпоративні та бізнес-картки. Національний банк вважає створення НСМЕП завершальною стадією у побудові системи електронних платежів в Україні. НСМЕП за своєю масштабністю, складністю та обсягом витрат на створення, запроваджен­ня і експлуатацію значно перевищує існуючу систему електронних пла­тежів Національного банку України. Враховуючи світовий досвід, в Ук­раїні має бути емітовано не менше 10 мільйонів платіжних карток НСМЕП, функціонувати щонайменше 100 тис. точок обслуговування (платіжних терміналів у торгівлі, на транспорті, в сфері послуг, банківсь­ких терміналів та банкоматів в банках).

В НСМЕП застосовуються платіжні картки з вбудованими чіп-моду­лями — смарт-картки. Смарт-картка, яка є носієм копії фінансової інфор­мації в НСМЕП, на відміну від пластикової картки з магнітною смугою, найбільш повно задовольняє вимоги безпеки. На її базі створена високо­ефективна off-line технологія, тобто така, що не потребує опера­тивного зв'язку з банківським рахунком під час виконання платіжних операцій (це дуже важливо, враховуючи недостатньо високу якість вітчиз­няних каналів зв'язку) і яка значно зменшує експлуатаційні витрати. За рахунок цього участь в НСМЕП може брати населення України з малими доходами (пенсіонери, студенти, школярі тощо), а швидкість обслугову­вання набагато більша, ніж при розрахунках готівкою та операціях карт­ками з магнітною смугою.

На новій платіжній картці можуть бути розміщені стандартні платіжні додатки (платіжні інструменти) НСМЕП — електронний гаманець та елек­тронний чек. Додатково реалізовано суміщення off-line платіжних до­датків з іншими сервісни ми додатками — соціальними, дисконтними, ло­яльності та іншими. Функціональні можливості кожного типу карток НСМЕП визначаються в залежності від обраного чіпа (SLE66C42P, SLE66C82P, SLE66CL80P). Платіжні картки виготовлені на чіп-модулі SLE66CL80P мають подвійний інтерфейс (контактний та безконтактний) і можуть застосовуватись для оплати проїзду в транспорті. Максимальна кількість платіжних додатків (гаманців та чеків) на картці обмежена 30 додатками і залежить від об'єму енергонезалежної пам'яті (EEPROM) чіпа. УкрКоїн V2.0 має більш високий ступінь захисту трансакцій за рахунок використання TDES криптографічних алгоритмів. При переході системи на алгоритм шифрування та підписування да­них TDES кількість платіжних додатків картки НСМЕП може бути збільшена до 35.

 


Читайте також:

  1. Адресація в IP-мережах
  2. АДРЕСАЦІЯ В IP-СЕТЯХ
  3. Адресація в Інтернет
  4. АДРЕСАЦІЯ КОМП'ЮТЕРІВ
  5. Адресація.
  6. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  7. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  8. Акціонерна власність в економічній системі
  9. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  10. Аналіз посередників в системі розподільчої політики
  11. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА




Переглядів: 1459

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Системи електронних платижів | Основні аспекти інформаційної безпеки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.052 сек.