Розрахунок на міцність при повторно-змінних навантаженнях
Для розрахунку на міцність при змінному навантаженні у разі складного напруженого стану можна використати відповідні теорії міцності. При цьому для матеріалів у пластичному стані, як відомо, застосовують III та IV теорії міцності.
Тоді, маючи на увазі, що — коефіцієнт, який характеризує запас міцності тільки за нормальними напруженнями, та — коефіцієнт, що характеризує міцність тільки за дотичними напруженнями, на підставі співвідношення матимемо
, (6.10)
звідки запас міцності п при складному напруженому стані, наприклад при спільній дії згинання та кручення, визначиться формулою
. (6.11)
Позначимо
. (6.12)
Остаточні вирази для запасу міцності
, (6.13)
. (6.14)
Запаси міцності при розрахунку на опір утоми залежать від точності визначення зусиль та напружень, від однорідності матеріалів, якості технології виготовлення деталі та інших факторів. При підвищеній точності розрахунку (з широким використанням експериментальних даних щодо визначення зусиль, напружень та характеристик міцності), при достатній однорідності матеріалу та високій якості технологічних процесів береться запас міцності п= 1,3...1,4. Для звичайної точності розрахунку (без належної експериментальної перевірки зусиль та напружень) при помірній однорідності матеріалу п = 1,4...1,7. При зниженій точності розрахунку (немає експериментальної перевірки зусиль та напружень) і зниженій однорідності матеріалу, особливо для литва та деталей великих розмірів, п = 1,7...3,0.
Найвірогідніші дані про потрібні запаси міцності деталі можна здобути на підставі результатів натурних випробувань деталей або досвіду експлуатації машин з деталями цього типу.