Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Структура білків

Складні білки

Прості білки

Класифікація білків

Розміри білкових молекул

Прості пептиди, що складаються з двох, трьох або чотирьох амінокислотних залишків, називаються відповідно ди -, три - або тетрапептидами. Поліпептидами називають ланцюги, утворені великим числом амінокислотних залишків. Білкова молекула може складатися з однієї або з декількох поліпептидних ланцюгів.

1. Прості – складаються тільки з амінокислот.

2. Складні – складаються з глобулярних білків і небілкового матеріалу. Небілкову частину складного білка називають простетичною групою.

Назва Властивості Приклад
Альбуміни Нейтральні. Розчинні у воді і в розбавлених сольових розчинах Яєчний альбумін Сироватковий альбумін крові
Глобуліни Нейтральні. Нерозчинні у воді. Розчинні в розбавлених сольових розчинах Що містяться в крові антитіла Фібрин
Гістони Основні. Розчинні у воді. Нерозчинні в розбавленому водному розчині аміаку Пов'язані з нуклеїновими кислотами в нуклеопротеїдах клітин
Склеро-протeїни Нерозчинні у воді і в більшій частині інших розчинниках Кератин волосся, шкіри; колаген сухожиль і міжклітинної речовини кісткової тканини; еластин зв'язок

 

Назва Простетична група Приклад
Фосфо-протеїни Фосфорна кислота Казеїн молока. Вітеллін яєчного жовтка.
Гліко- протеїни Вуглевод Плазма крові. Муцин (компонент слини).
Нуклео-протеїни Нуклеїнова кислота Компоненти вірусів, хромосоми, рибосоми.
Хромо-протеїни Пігмент Гемоглобін – гем (ферумвмісний пігмент). Фітохром (пігмент рослинного походження), цитохром (дихальний пігмент).
Ліпо- протеїни Ліпід Компонент мембран, ліпопротеїни кров - транспортна форма ліпідів.
Флаво- протеїни ФАД (флавінаденінди-нуклеотид) Компонент ланцюга перенесення електронів при диханні.

Розрізняють 4 рівні структурної організації білкової молекули.

Під первинною структурою білка розуміють число і послідовність амінокислот, сполучених один з одним пептидними зв'язками в поліпептидному ланцюзі. Перші дослідження по з'ясуванню амінокислотної послідовності білків були виконані в Кембриджському університеті Ф. Сенгером, двічі удостоєним за свої роботи Нобелівської премії. Сенгер працював з гормоном, і це був перший білок, для якого вдалося з'ясувати амінокислотну послідовність. Робота зайняла 10 років. В молекулу інсуліну входить 51 амінокислота, а молекулярна маса цього білка рівна 5733. Молекула складається з двох поліпептидних ланцюгів, утримуваних разом дисульфідними містками. В даний час велика частина робіт за визначенням амінокислотних послідовностей автоматизована, і тепер первинна структура відома вже для декількох сотень білків.

В організмі людини понад 10 000 різних білків, і всі вони побудовані з одні і ті ж 20 стандартних амінокислот. Амінокислотна послідовність білка визначає його біологічну функцію. У свою чергу ця амінокислотна послідовність однозначно визначається нуклеотидною послідовністю ДНК. Заміна одній – єдиної амінокислоти в молекулах даного білка може різко змінити його функцію, як це спостерігається, наприклад, так при званій серповидно клітинній анемії.

Вторинна структура. Звичайно білкова молекула нагадує розтягнуту пружину. Це так звана S-спіраль, що стабілізується безліччю водневих зв'язків, що виникають між що знаходяться поблизу один від одного CO- і NH- групами. Атом Гідрогена NH- групи однієї амінокислоти утворює такий зв'язок з атомом Оксигена CO- групи іншої амінокислоти, віддаленої від першої на чотири амінокислотні залишки (вважаючи уздовж ланцюга назад). Рентгеноструктурний аналіз показує, що на один виток спіралі доводиться 3,6 амінокислотні залишки.

Повністю S-спиральну конформацію і, отже, фібрилярну структуру має білок кератин. Це структурний білок волосся, шерсті, нігтів, кігтів, рогів, що входить також до складу шкіри хребетних. Твердість і розтяжність кератину варіюють залежно від числа дисульфідних містків між сусідніми поліпептидними ланцюгами. Теоретично всі CO- і NH- групи можуть брати участь в утворенні водневих зв'язків, так що S-спіраль – це дуже стійка, а тому і вельми поширена конформація.

Третинна структура – певна просторова форма, яку прагне прийняти спіраль вторинної структури, складаючись і згинаючись в різних площинах за рахунок утворення іонного, водневого зв'язку і дисульфідних містків. Оскільки третинна структура визначає біологічні властивості білків, її називають нативною конформацією. Виділяють:

Фібрилярні білки – довгі паралельні поліпептидні ланцюги, що скріпляють один з одним поперечними зшиваннями, утворюють довгі волокна або шаруваті структури (нерозчинні у воді, відрізняються великою механічною міцністю). Виконують в клітках в організмі структурні функції, наприклад у складі сполучної тканини. До цієї групи відносяться: колаген, міозин, фіброїн, кератин.

Глобулярні білки – поліпептидні ланцюги згорнуті в компактні глобули, розчинні, легко утворюють колоїдні суспензії. Виконують функції ферментів, антитіл (глобуліни сироватки крові визначають імунологічну активність) і в деяких випадках гормонів (напр. інсулін). Грають важливу роль в протоплазмі, утримуючи в ній воду і деякі інші речовини; сприяють підтримці молекулярної організації.

Руйнування третинної структури приводить до втрати біологічних функцій білка. Для визначення третинної структури білків можна використовувати метод рентгеноструктурного аналізу.

Четвертинна структура. Багато білків з особливо складною будовою складаються з декількох поліпептидних ланцюгів, які утримуються в молекулі разом за рахунок гідрофобних взаємодій, а також за допомогою водневих і йонних зв'язків. Спосіб сумісної упаковки і укладання цих поліпептидних ланцюгів називають четвертинною структурою білка. Наприклад, білкова частина гемоглобіну складається з чотирьох поліпептидних ланцюгів.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. VІ. План та організаційна структура заняття
  3. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  4. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  5. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  6. Атомно-кристалічна структура металів
  7. Базова алгоритмічна структура
  8. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.
  9. Безцехова виробнича структура.
  10. Біологічна роль білків
  11. Біуретовий метод визначення білків
  12. Будова систем: підсистема, елемент, структура, зв'язок.




Переглядів: 2230

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Властивості білків | Біологічна роль білків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.