Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Ключові терміни та поняття

ТА ВЖИВАНІ ЗАХОДИ ЩОДО ЇХ РОЗВ'ЯЗАННЯ.

УКРАЇНИ ДРУГОЇ ПОЛ. 50-х— ПОЧ. 60-х РОКІВ

ПРОБЛЕМИ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


· МТС

· РТС

· колгоспно-радгоспна система

· „кукурудзяна епопея”

 

· освоєння цілини

· командно-адміністративні методи управління

· суб’єктивізм

· волюнтаризм


Загальнополітична обстановка в СРСР. Спроба част­кової децентралізації керівництва економікою (раднар­госпи) не вдалася. Незважаючи на надану економічну самостійність, Україна не могла сама оперувати своїми економічними здобутками. Економічна система держави продовжувала працювати в цілому за законами поперед­нього часу.

Багатообіцяними були нововведення в сільському господарстві: ліквідація МТС, підвищення заробітної платні колгоспникам та ін. Хоча були і негативні тенден­ції в розвитку сільського господарства: залишалася не­доторканою колгоспно-радгоспна система, «кукурудзяна епопея», м'ясні та молочні кампанії, спрямовані на те, щоб підвищити обсяги здачі цієї продукції державі. Все це практично вирішувалося у центрі, ініціатива на міс­цях була нульовою. Тодішнє партійне керівництво Ук­раїни не мало самостійного мислення й програми щодо розвитку сільського господарства.

Ситуація в Україні. У к. 50 — на поч. 60-х рр. Україна залишалася одним з основних в Союзі виробників сіль­ськогосподарської продукції. В др. пол. 50-х років шля­хом інтенсифікації селянської праці в республіці було досягнуто незначного зростання виробництва продукції рослинництва і тваринництва, хоча керівництво подава­ло це, як велике досягнення соціалістичного ладу. В 1958 р. на Україну нахлинула злива державних нагород: республіку і її 15 областей було нагороджено орденом Леніна, багатьом присвоєно звання Героя Соціалістич­ної Праці.

В умовах ейфорії секретар ЦК КПУ М. В. Підгорний безпідставно запевняв, що є всі можливості вже в 1958 році випередити Америку по виробництву молока та м'я­са на душу населення. Все це було об'єктивно просто не­можливо.

Виходячи із цих скромних і досить не стабільних до­сягнень в сільському господарстві, партійне керівництво України запланувало на 1959—1965 рр. підвищені темпи вростання сільськогосподарської продукції. Окрім того, з трибуни XX з'їзду Компартії України (1959 р.) М. В. Підгорний пообіцяв, що республіка виконає семирічний план за п'ять років, а багато колгоспів і навіть районів — ще за більш короткі строки.

Ні за 5, ні за 7 років ці зобов'язання не були виконані, що пояснюється рядом причин. Це:

— неповноцінність (ущербність) самої колгоспно-радгоспної системи;

— недоліки в організації сільськогосподарського ви­робництва, непродумані рішення;

— командно-адміністративні методи управління, ставка не на економічні важелі прогресу, а на зміцнення і перестановку кадрів, мобілізаційні кампанії;

— негативну роль відіграли нескінченні укрупнення і розукрупнення колгоспів, ліквідація т. зв. неперспектив­них сіл, перетворення колгоспів в радгоспи;

— значних труднощів додали прагнення знищити травопільну систему, впровадити непродумані технології, бездумне розширення посівів кукурудзи, посуха 1963 р.;

— спорудження Канівського та Київського водосхо­вищ, які нанесли великої шкоди народному господарст­ву України і зіпсували водний басейн Дніпра.

Партійні і державні органи часто приймали рішення, які негативно впливали на економіку колгоспів України. Так, напр., значних труднощів зазнали господарства, і, перш за все, слабкі, в процесі виконання рішень лютне­вого (1958 р.) пленуму ЦК КПРС про реорганізацію МТС в РТС і обов'язковий викуп колгоспами техніки, яка належала МТС. Це викликало величезні труднощі і негативно вплинуло на розвиток сільськогосподарського виробництва в Україні в послідуючі роки. Зменшився прибуток колгоспів, їх економіка і фінанси опинилися в критичному стані.

Як наслідок, в цілому в 1959—1965 рр. об'єм валової продукції сільського господарства зріс в Україні замість 70 % по плану лише на 11 %. Відставання в сільському господарстві республіки негативно вплинуло на розвиток харчової та легкої промисловості України, на темпи зро­стання національного доходу, матеріального добробуту трудящих республіки.

Не покращили ситуації в сільському господарстві і рішення березневого та квітневого пленумів ЦК КПРС та ЦК КПУ(1965 р.), які розробили заходи по нарощу­ванню виробництва сільськогосподарської продукції.

Назрівала необхідність змін об'єктивного і суб'єктив­ного порядку. Адже в самому партійному керівництві ще було чимало виконавців попередньої епохи. У верх­ніх ешелонах влади (вже вдруге) визріла думка про усу­нення М. С. Хрущова. У жовтні 1964 р. змовники на пле­нумі ЦК КПРС досягли своєї мети — М. Хрущова було усунуто з посади Першого Секретаря ЦК КПРС і Голо­ви Ради Міністрів. Першим секретарем ЦК обрано Л. І. Брежнєва. За звільнення Хрущова активно виступав М. В. Підгорний, висунутий перед тим по рекомендації М. Хрущова на керівну посаду в Москву. Гнівно викри­вав главу партії і уряду П. Шелест, якого при підтримці Хрущова у 1962 р. було обрано секретарем, а через рік — першим секретарем ЦК КПУ.

В наступному понад 2 десятиріччя тривала інспірова­на, цілеспрямована, не завжди і не в усьому справедлива критика хрущовського волюнтаризму й суб'єктивізму.

З а п и т а н н я:

1. Які нововведення були зроблені М. Хрущовим в сільському господарстві?

2. В який спосіб партійні органи за часів М. Хрущова намага­лися вирішити проблему кормів для сільського господарства?

3. Якими причинами пояснюється той факт, що плани семиріч­ки в галузі сільського господарства не були виконані?

4. Чому спроби експериментаторських реформ у сільському гос­подарстві були приречені? Чим це обернулося для України та й для самого М. С. Хрущова?


Читайте також:

 1. II. Поняття соціального процесу.
 2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
 3. А/. Поняття про судовий процес.
 4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
 5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
 6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
 7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
 8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
 9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
 10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
 11. Базові (ключові) цінності.
 12. Базові поняття
Переглядів: 322

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ключові терміни та поняття | Ключові терміни та поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.069 сек.