Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЕРС електромагнітної індукції

Явище електромагнітної індукції

Електромагнітна індукція

 

 

У 1820 році датський фізик Естрад виявив магнітну дію струму. Під дією магнітного поля струму магнітна стрілка відхилялася від своєї позиції рівноваги. Англійський фізик Майкл Фарадей, ознайомившись з цим відкриттям, прийшов до висновку: якщо струм, який йде по замкненому провіднику, викликає рух магніту, то й навпаки, рух магніту повинен викликати струм у замкненому провіднику. Вірність цього висновку було доведено у 1831 році Майклом Фарадеєм експериментальним шляхом. Він встановив, що у всякому замкненому провіднику виникає електричний струм лише при зміні потоку магнітної індукції крізь площину, обмежену цим провідником, й існує увесь час зміни потоку. Струм, який виникає у замкненому провіднику, під дією рухомого магнітного поля називається індукованим (що у переводі з грецької - наведений), а явище отримання індукованого струму - явищем електромагнітної індукції. Таким чином, умови виникнення індукованого струму: замкнений провідник й зміна магнітного потоку. Величина цього струму в тій чи іншій ступені залежить від опору провідника.

 

 

В замкненому контурі струм виникає під дією зовнішньої неелектричної сили. Робота цієї сили по переміщенню одиничного електричного заряду характеризується ЕРС. Тобто, щоб виник струм потрібно мати ЕРС.

ЕРС індукції може виникнути і в незамкненому провіднику, але струму не буде. Величина цієї ЕРС ні як не залежить від опору провідника й дорівнює напрузі між кінцями провідника:

 

де - довжина провідника, м

- напруженість електричного поля зарядів, які накопичуються на кінцях

провідника, В/м

Таким чином, виникнення ЕРС індукції та індукованого струму пов’язано зі зміною магнітного потоку у контурі провіднику. Коли в постійному магнітному полі знаходиться нерухомий металевий провідник, то ЕРС індукції виникнути не може, так як магнітний потік у контурі провідника залишається незмінним. Фізична сутність цього явища - в металах є вільні електроні, які рухаються довільно. На кожний вільний електрон діє електромагнітна сила, напрямок якої залежить від напрямку вектора зовнішнього магнітного поля й напрямку вектора швидкості електрона в кожний момент. Дія магнітного поля на електрони при довільному їх русі різна по напрямку, тому розділення зарядів у провіднику не відбувається й ЕРС індукції у нерухомому провіднику виникнуть не може.

Виникає ЕРС індукції при русі провідника у магнітному полі. Нехай незамкнений провідник рухається в однорідному магнітному полі паралельно самому себе у напрямку, перпендикулярному силовим лініям поля, зі швидкістю υ (рис.16.1).

 

Рисунок 16.1 - Рух в однорідному магнітному полі незамкненого провідника

 

З тією же швидкістю будуть рухатися відносно магнітного поля позитивні іони, які складають кришталеві штахети металу, й вільні електроні. Рух цих заряджених часток можна розглядати як струм. Таким чином, зовнішні сили магнітного поля приводять вільні електрони у направлений рух по провіднику, в результаті чого на одному кінці провідника буде надлишок електронів, на іншому - електронів буде недостатньо. В результаті в провіднику виникає електричне поле. Сили цього поля та електромагнітні сили направленні в різні сторони. Тому розділення зарядів в провіднику відбувається доки електромагнітні сили не зрівноважаться силами електричного поля. Це створює різницю потенціалів на кінцях провідника й виникає ЕРС індукції. З дослідів встановлено, що ЕРС індукції залежить від величини магнітної індукції, швидкості переміщення, активної довжини провідника та кута між провідником і силовими лініями:

,

де - швидкість переміщення провідника у магнітному полі, м/с

- довжина провідника, м

- кут між провідником і силовими лініями.

Якщо провідник нерухомий чи переміщується паралельно силовим лініям магнітного поля, то ЕРС індукції не виникне, тобто =0°, то

Якщо переміщувати провідник перпендикулярно силовим лініям магнітного поля, то ЕРС індукції буде найбільша, тобто =90°, то:

Коли провідник замкнений, то в електричному полі під дією ЕРС індукції виникає безперервний рух електронів, тобто електричний струм, величина якого визначається за законом Ома:

 

де - сумарний опір провідника (чи електричного кола), Ом

- ЕРС електромагнітної індукції, В

 


Читайте також:

  1. Аксіома математичної індукції
  2. Вибір і визначення магнітної індукції в елементах двигуна.
  3. ЕНЕРГІЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ХВИЛІ
  4. ЕРС і напруга взаємної індукції
  5. ЕРС самоіндукції.
  6. Індуктивність контура. Явище самоіндукції. Енергія магнітного поля
  7. Механізм індукції та репресії
  8. ПЕРІОД ІНДУКЦІЇ
  9. Потік вектора напруженості та індукції електричного поля. Теорема Остроградського-Гауса
  10. Узагальнення другої форми принципу математичної індукції
  11. Узагальнення основної форми принципу математичної індукції




Переглядів: 6369

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Магнітне поле котушки | Правило Ленца

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.04 сек.