Досліджувана речовина, яку розмістили в ємності, що нагрівається, запалюється не відразу, а через деякий проміжок часу.
Час з моменту введення горючої речовини в нагріту посудину до її самозаймання називається періодом індукції t .
Величина періоду індукції t * залежить від складу горючої суміші, а також змінюється в залежності від кількості речовини, тиску, температури посудини, її розмірів і інших чинників.
На рис. 2.5 приведена залежність t від тиску для суміші диметилового ефіру (СН3ОСН3) з киснем при температурі в посудині Т = 2450С . Як видно з графіка, зі зростанням тиску період індукції різко зменшується.
На рис. 2.6 приведена залежність періоду індукції t суміші метану (СН4) з киснем від тиску для різних значень температури посудини. Як видно з наведеного графіка, період індукції також різко зменшується зі збільшенням тиску.
Для однакових значень тиску суміші, наприклад, для р = р0 (рис. 2.6), величина періоду індукції t тим більше, чим нижче температура судини. Крім термодинамічних параметрів середовища - температури і тиску, величина t залежить і від складу газової суміші. У табл. 2.1 наведено дані по t для метано-повітряної суміші з різним вмістом метану. Як випливає з наведених даних, зі збільшенням вмісту горючого газу в суміші, період індукції зростає. Період індукції відіграє важливу роль не тільки для сумішей горючих газів з повітрям, а й для пилоповітряних сумішей і твердих палив. Цей параметр має практичне значення при оцінці пожежної безпеки деяких виробництв.
Відзначимо, зокрема, лакофарбові цехи, великі гаражі, шахти, рудники, елеватори, в яких знаходяться, випаровуються легкозаймисті рідини (лак, бензин) або аерозолі.
Рис. 2.5. Вплив тиску на величину періоду індукції суміші (СН3ОСН3 + О2) при Т = 2450С
Рис. 2.6. Вплив температури на величину періоду індукції суміші (СН4 + О2): 1- Т = 7300С, 2 -Т = 7500С; 3 - Т =7800С, 4-Т =8000С
Таблиця 2.1
Значення періоду індукції (t, с) в залежності від температури і складу метано-повітряної суміші