Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Узагальнення другої форми принципу математичної індукції

Якщо деяке твердження Т правильне для натурального числа і якщо з припущення, що воно правильне для всіх натуральних чисел, менших k, випливає його правильність і для числа k, то твердження Т правильне для будь-якого натурального числа.

 

§2. Підстановки

а) Перестановки

 

Всяке розташування чисел 1,2,…,n в деякому визначеному порядку називається перестановкоюіз n чисел (чи n символів).

Якщо в деякій перестановці поміняти місцями якісь два символи (необов’язково сусідні), а всі решту символи залишити на місці, то отримається нова перестановка. Таке перетворення перестановки називається транспозицією.

Вважається, що числа i та j утворюють в даній перестановці інверсію, якщо i>j, але i знаходиться в цій перестановці раніше за j. Перестановка називається парною, якщо її символи утворюють парну кількість інверсій, і непарною– в протилежному випадку. Наприклад, перестановка (2,3,1,4,5) є парною (дві інверсії), а (2,3,1,5,4) – непарною (три інверсії).

 

Властивості:

1. Кількість різних перестановок із n символів дорівнює добутку 1·2·…·n = n!

Дійсно, загальний вигляд перестановки із n символів є i1,i2,,in, де кожне із ik є одним із чисел 1,2,…,n, причому жодне з чисел не зустрічається двічі. В ролі i1 можна взяти довільне із чисел 1,2,…,n. Це дасть n різних варіантів. Якщо ж i1 вже вибрано, то в ролі i2 можна взяти тільки n-1 із чисел, що залишилися. Тоді кількість різних способів вибрати символи i1 та i2 дорівнюватиме n(n-1). Далі аналогічні міркування. ▲

 

2. Від довільної перестановки із n символів можна перейти до будь-якої іншої перестановки із тих же елементів з допомогою декількох транспозицій.

Ця властивість, очевидно, випливає із того, що всі n! перестановок із символів можна розмістити в такому порядку, що кожна наступна отримана із попередньої однією транспозицією, причому починати можна з довільної перестановки. ▲

 

3. Кожна транспозиція змінює парність перестановки.

Якщо транспоновані символи i та j є сусідніми, тобто перестановка має вигляд …, i,j,…, то в результаті транспозиції отримаємо перестановку …, j,i,…,

в якій символи i та j утворюють із нерухомими символами ті ж інверсії, що й у попередній. Від переставляння символів i та j кількість інверсій зміниться на одну (якщо інверсії не було, то з’явиться, якщо ж була, то зникне), що і змінить парність перестановки.

Якщо ж між транспонованими символами i та j розміщені s символів, тобто перестановка має вигляд ,i,k1,k2,,ks,j,,то транспозицію символів i та j можна отримати в результаті 2s+1 транспозицій сусідніх елементів (s для переміщення i на місце ks,1 для переставлення місцями і та j, s для переміщення j з позиції ks на місце i), після чого утвориться перестановка …,j,k1,k2,,ks,i, ,яка матиме протилежну парність до початкової.

4. При n³2 кількість парних перестановок із n символів дорівнює кількості непарних, тобто дорівнює n!

Дійсно, якщо впорядкувати усі перестановки із n символів так, що кожна

отримується із попередньої однією транспозицією, то сусідні перестановки матимуть протилежні парності, а число n! парне.

 

б) Підстановки

 

Дві перестановки із n символів, записані одна під одною, визначають деяке взаємно однозначне відображення множини перших n натуральних чисел на себе.

Довільне взаємно однозначне відображення А множини перших n натуральних чисел на себе називається підстановкою n-гостепеня.Символічний запис:

Тут αi – число, в яке при перестановці А переходить число i, і=1,2,…,n. Читають так: при підстановці А число і1 переходить в , і2 – в ,…, іn – в .

Від одного запису підстановки А до іншого можна перейти з допомогою декількох транспозицій стовпчиків.

Приклад.

 

, , .

 

При цьому можна отримати запис вигляду (2.1),

при якому різні підстановки відрізняються одна від одної тільки нижніми перестановками, звідки випливає, що кількість підстановок n-го степеня дорівнює кількості перестановок із n символів, тобто дорівнює n!Підстановка називається тотожньою або одиничною.

Підстановка називається парною,якщо парності верхньої і нижньої її перестановок співпадають або сума інверсій у верхній і нижній перестановках є парною. В іншому випадку підстановка непарна.

Кількість непарних підстановок n-го степеня дорівнює кількості парних, тобто дорівнює n!Цей висновок випливає із можливості запису довільної перестановки у вигляді (2.1) і властивості 4 перестановок з n елементів.

Добуткомдвох підстановок n-го степеня називається підстановка n-го степеня, отримана в результаті послідовного виконання даних підстановок.

Приклад.

 

=.

 

Множення підстановок n-го степеня при n3 некомутативне.

Приклад.

=

 

(порівняти з попереднім).

Множення підстановок асоціативне,тобто (АВ)С=А(ВС). Дійсно, якщо символ і1 при підстановці А переходить в і2, символ і2 при підстановці В переходить в і3, а і3 при підстановці С переходить в і4, то при підстановці АВ символ і1 переходить в і3,при підстановці ВС символ і2 переходить в і4, тому при обох підстановках (АВ)С та А(ВС) символ і1 переходить в символ і4.

Ясно, що для будь-якої підстановки А: АЕ=ЕА=А.

Оберненою для підстановки А називається така підстановка А-1 тогож степеня, що АА-1 = А-1А = Е.

Очевидним є те, що оберненою для підстановки A=є підстановка А-1=, отримана із А переставленням нижнього і верхнього рядків.

Циклічною підстановкою або циклом довжиною k називається така підстановка, при повторенні якої k разів кожен з її символів переходить в себе.

Приклад.

 

підстановка 8-го степеня має цикл (2836) довжиною 4.

 


Читайте також:

  1. IV. Закріплення й узагальнення знань
  2. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  3. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  4. VI. Узагальнення та систематизація знань
  5. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  6. АБСТРАГУВАННЯ УЗАГАЛЬНЕННЯ
  7. Автоматизовані форми та системи обліку.
  8. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  9. Акредитив та його форми
  10. Аксіома математичної індукції
  11. Активні форми участі територіальної громади у вирішенні питань ММС
  12. Аналіз та узагальнення отриманої інформації.




Переглядів: 806

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Узагальнення основної форми принципу математичної індукції | Основні алгебраїчні структури

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.