Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Регуляція чисельності популяції паразитів у системах різного типу

Залежність зараженості паразитами та видового складу паразитів від статі хазяїна

 

Зазвичай під час фауністичних досліджень не вдається виявити вірогідних відмінностей у зараженості самців та самок певним видом паразитів. Винятком є лише ті випадки, коли паразиту притаманна специфічна локалізація у жіночій статевій сфері (нематода плацентонема з кашалотів чи гідроїдний поліп поліподій з ікри осетрових риб), або в чоловічих статевих органах (нематода-красикауда зі статевого члена тюленів). Відмінності, зокрема якісні, у видовому складі паразитів та кількісні за показниками зараженості паразитами в цілому та окремими видами, які виявляються при порівнянні зараженості самців та самок одного виду хазяїв, як правило, визначаються причинами, безпосередньо зі статтю не пов’язаними. Це відмінності у способі життя у період догляду за нащадками, у виборі біотопів, де нерідко окремо в цей час живуть самці та самиці з малятами чи пташенятами, різний характер їх живлення, різні строки та шляхи міграцій навесні та восени тощо.

Типи систем „паразит-хазяїн”

 

Як уже зазначалось вище, всі системи „паразит-хазяїн” можна поділити на два головних типи.

Перший тип – системи, у яких паразити здатні різними способами полишати хазяїна. До цього типу належать всі системи „паразит – остаточний хазяїн” та частина систем „паразит – проміжний хазяїн”.

Другий тип – системи, у яких паразити не здатні полишати хазяїна і потрапляють у наступного хазяїна лише у разі загибелі першого за схемою „жертва-хижак”, або ж у зовнішнє середовище, якщо наступна стадія розвитку є вільноіснуючою. До цього типу належить більшість систем „паразит – проміжний (або паратенічний) хазяїн”.

Третій, особливий, тип системи „паразит-хазяїн” утворюється в тому разі, якщо одна й та сама особина хазяїна послідовно виконує роль спочатку остаточного хазяїна, а потім проміжного, або навпаки, першою є роль проміжного хазяїна, а потім та ж сама особина стає остаточним хазяїном. Такі унікальні життєві цикли відомі лише у кількох видів паразитів, вони вже були розглянуті раніше.

Оскільки у системах першого типу паразит „не зацікавлений” в загибелі хазяїна, а в системах другого типу загибель хазяїна необхідна паразиту для продовження життєвого циклу, стосунки між паразитами і організмом хазяїна у системах різного типу мають суттєві відмінності. По-різному регулюються взаємовідносини не тільки на рівні особини хазяїна, але й на рівні популяцій паразитів хазяїв. Чисельність відповідних локальних популяцій паразитів та хазяїв регулюють різні механізми.

Динамічна рівновага, яка зазвичай існує між цими двома складовими системи „паразит-хазяїн”, визначається, з одного боку, темпами зростання чисельності паразитів в залежності від успішності знаходження, проникнення і приживлення у хазяях, з іншого – рівнем смертності під час пошуку та проникнення у хазяїв, а також під час перебування в хазяях під дією захисних реакцій їх організму, тривалості життя паразитів у хазяях певної категорії, тривалості всього життєвого циклу, а також впливом біотичних та абіотичних факторів середовища на паразитів та хазяїв. Регуляція чисельності паразитів у системах різних типів і підтипів має певні особливості, які розглядаються нижче.

Окремо розглянемо системи „паразит - проміжний хазяїн” та „паразит - остаточний хазяїн”, оскільки ці дві категорії систем також мають певні особливості функціонування.

 

Системи „паразит - проміжний хазяїн”

 

Традиційно досить часто у випадках, коли у життєвому циклі паразита задіяні хребетні та безхребетні тварини: перші розглядаються як остаточні хазяї, а другі – як проміжні. Отже у цьому розділі розглядаються і такі випадки, коли безхребетні насправді є остаточними хазяями, оскільки саме в їхньому організмі відбувається статеве розмноження (напр. малярія) або безхребетні – хазяї іншого покоління, що також розмножується статевим шляхом (партеногенез у партеніт всіх трематод, що відбувається у молюсках). В деяких випадках статевий процес невідомий, зокрема у багатьох трипаносом. Всі ці системи об’єднує відсутність у безхребетних справжньої розвиненої імунної системи, здатної формувати специфічний імунітет. Серед них зустрічаються як системи першого типу, так і системи другого типу.


Читайте також:

  1. N – чисельність популяції
  2. Y. Температура тіла та її регуляція.
  3. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  4. Аналіз чисельності, складу і руху персоналу
  5. Арифметичні операції в різних системах числення
  6. Біохімічна ОБГРУНТУВАННЯ МЕТОДИКИ занять фізичною культурою і спортом з особами різного віку та статі
  7. Будь – які зміни популяції є результатом порушення рівноваги між її біотичним потенціалом та опором довкілля.
  8. В системах електропостачання.
  9. Визначення переміщень у статично невизначуваних системах
  10. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  11. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  12. Визначення чисельності окремих категорій працівників




Переглядів: 872

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розподіл паразитів в залежності від віку хазяїна | Системи першого типу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.