Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Функціонально-вартісний аналіз (ФВА).

Мета впровадження ФВА – попередити зайві витрати на виробництво продукції шляхом удосконалення технології виробництва та конструкції виробів, використання більш дешевої сировини і матеріалів.

Сутність ФВА коротко можна визначити так – кожний вид продукції виробляється на підприємстві для того, щоб задовольняти потреби покупців, виконувати визначені функції. Кожна функція має свою властивість, оскільки для її створення необхідні витрати уречевленої праці. Ці функції можуть бути основними, другорядними і взагалі зайвими. Тому на стадії виготовлення продукції за допомогою ФВА детально вивчається продукція, виявляються зайві витрати, проводиться усунення зайвих функцій товару і таким чином досягається зниження витрат на виробництво продукції. Основною вимогою є те, щоб продукція в результаті ФВА не втратила свого товарного виду.

Основне призначення ФВА – виявити і попередити зайві витрати внаслідок ліквідації непотрібних вузлів, деталей; спрощення конструкцій виробу, заміни матеріалів тощо.

Принципи ФВА – творче інноваційне мислення, системність, комплексність, функціональність об’єктів аналізу та витрат на їх реалізацію, досвід і знання працівників.

Для вибору правильного варіанту рішення застосовуються методи „Дельфі”, ПАТТЕРН та їх модифікації (опитування експертів).

ПАТТЕРН – досліджувана проблема розчленується на ряд під проблем, окремих задач та елементів, що підлягають експертній оцінці, потім вони вибудовуються в „дерево рішень”, визначаються коефіцієнти важливості кожної задачі, кожного елементу; оцінки, що висуваються експертами підлягають відкритому обговоренню. Недолік – недостатня чіткість в побудові „дерева рішень”, нечіткість в підборі експертів.

Суть методу „Дельфі” полягає в тому, що експертні оцінки передбачають взаємний аналіз поглядів різних експертів при відсутності безпосередніх контактів між ними і збереженні анонімності.

Завдання ФВА:

1) визначення співвідношення економічної ефективності виробництва на всіх рівнях (особливо на мікрорівні)

зі всією сукупністю витрат живої та зречевленої праці;

2) розробка системи показників і техніко-економічних нормативів, що придатні для всіх рівнів управлінської

системи;

3) організація технологічного та управлінського процесу по всьому ланцюгу виробничо-фінансової діяльності;

4) систематичне спостереження за ефективністю, надійністю, довго тривалістю використання продукції,

платних послуг, консультацій та конструктивних рекомендацій в сфері промислового та побутового використання.

Основні етапи ФВА:

1) інформаційно-підготовчий; 2) аналітико-творчий; 3) пусконалагоджувальний; 4) поточно-виробничий; 5) комерційно-збутовий; 6) контрольно-експлуатаційний.

1 етап. Починається з вибору об’єкта. Це може бути створення принципово нового виробу промислового чи побутового призначення або ж кардинальна реконструкція раніше діючого. Трудомісткою є в даному випадку науково-пошукова робота. Новий об’єкт має задовольняти певним критеріям, що перетворюють його на ідеал не тільки на даний момент, а й на перспективу. Важливий критерій – зниження матеріаломісткості. Необхідний вибір біологічно чистої технології. Якість нової продукції потребує захисту патентами, ліцензіями тощо. В групу розробників включаються економісти-аналітики, фінансисти, бухгалтери.

2 етап. Всесторонньо зважується конструктивність самої ідеї, висувається велика кількість альтернативних ідей, проводиться їх ретельний теоретичний розгляд – оцінюються всі «за» і «проти». Умова виконання цього етапу – багатоваріантність ідей.

Перелік робіт, що виконуються на цьому етапі:

1) формування всіх можливих функцій об’єкту аналізу та його складових частин;

2) класифікація та групування функцій, виявлення головної, основної, допоміжної, непотрібних функцій досліджуваної системи та її компонентів;

3) побудова функціональної моделі об’єкту;

4) аналіз та оцінка значущості функцій;

5) побудова функціонально-структурної моделі об’єкту;

6) аналіз та оцінка витрат, пов’язаних з реалізацією виявлених функцій;

7) порівняльний аналіз значущості функцій та витрат на їх реалізацію для виявлення зон з невиправдано високими витратами;

8) проведення диференційованого аналізу по кожній з функціональних зон зосередження резервів економії трудових та матеріальних витрат;

9) пошук нових ідей та альтернативних варіантів більш економних рішень;

10) творче обговорення рекомендацій, пропозицій, думок незалежних експертів, відібраних за методами «Дельфі», ПАТ ТЕРН та ін.;

11) ескізна проробка пропозицій, сформованих творчим колективом, їх систематизація загалом та за функціями;

12) аналіз та формування варіантів практичного виконання об’єкту (виробу, конструкції, технології тощо);

13) оформлення матеріалів, пов’язаних з реалізацією творчо-аналітичного етапу.

3 етап. Пов’язаний з експериментуванням, стендовою перевіркою принципово нового виробу. Виявляються недоліки, в тому числі і суттєві, після чого можливе повне або часткове повторення 2-го етапу.

4 етап. Здійснюється економічний аналіз обсягу випуску продукції, валової продукції, товарної і реалізованої продукції, аналіз виробленої продукції за асортиментом (з виділенням нових взірців), аналіз собівартості виробу, рентабельності загалом і за видами продукції. Для нової продукції на цьому етапі аналітик має чітко слідкувати за виявленням всіх недоліків та відхиленнями від нормативів, від заданих технологічних вимог та стандартів і повинен їх строго фіксувати. Іноді виявляються настільки суттєві недоліки, що нова конструкція повертається на доробку.

5 етап. Якщо продукція випускається вся самим підприємством, то всі налагоджувально-пускові та поточно-виробничі процеси є під безпосереднім контролем. Якщо випускається об’єднанням, концерном, корпорацією тощо, то виробничий контроль є більш необхідним і складним. Значна кількість людей задіяна в обговоренні «поведінки» нового виробу та подальшого аналізу, за наслідками якого формуються відповідні висновки та рекомендації про доробку.

6 етап. Необхідний зворотній контакт зі споживачем, оскільки споживач промислової продукції є істинним поцінувачем надійності, тривалості, якості випущених виробів, тому збір необхідної інформації, узагальнення думок масового споживача стають деколи набагато важливішими , ніж заключення найвисококласніших експертів.

Отже, ФВА є ефективним засобом пошуку резервів скорочення витрат, який ґрунтується на дешевших способах виконання основних функцій при одночасному усуненні зайвих.

Луцький національний технічний університет


Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГД як галузь економічної науки
  3. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  4. Аграрні закони України
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  8. Адміністрація Президента України
  9. Адреси бібліотек України
  10. Акти Верховної Ради України
  11. Акти Кабінету Міністрів України
  12. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 620

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зовнішній аналіз. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.