Особливості розрахунку місцевих електричних мереж.
Схеми заміщення
Схеми заміщення електричної мережі або системи в цілому складаються зі схем заміщення окремих елементів (ЛЕП, трансформаторів, автотрансформаторів, реакторів, БК, навантажень, джерел живлення) і створюються на одну фазу.
У схемах заміщення розрізняють поздовжні й поперечні елементи. До перших відносяться елементи мережі, по яких протікає струм навантаження, до других – елементи, що включені на повну напругу.
Поздовжнім і поперечним елементам схем заміщення мережі відповідають поздовжні й поперечні параметри, які відбивають властивості мережі й фізичну сутність процесів, що відбуваються в ній.
Правильні якісна й кількісна оцінки параметрів мереж, використання раціональних схем заміщення є необхідними умовами створення розрахункової моделі реальної мережі, що дозволяє одержати достовірні результати аналізу режимів її роботи й керування ними.
Лінії електропередачі характеризуються такими параметрами: активним опором rл, Ом; реактивним опором хл, Ом; активною провідністю gл, См; реактивною провідністю bл См.
Повний опір ЛЕП (Ом)
,
де ; .
Повна провідність ЛЕП (См)
,
де ; .
Опір і провідності рівномірно розподілені уздовж ЛЕП і постійні. Їхні значення (Ом/км і См/км відповідно) становлять:
; .
У загальному випадку ЛЕП зображують симетричними П- і Т-подібними схемами заміщення (рис. 1), у яких опори є поздовжніми параметрами, провідності – поперечними.
Вважають, що опір і провідності являють собою зосереджені параметри, які визначаються виразами
; ,
де l – довжина лінії, км.
Це припущення вносить незначну похибку у розрахунки при порівняно коротких ЛЕП і неприпустиму похибку у випадку довгих ЛЕП.