Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Макроекономічні теорії про роль держави в економіці: кейнсіанство, монетаризм, теорія економіки пропозиції, теорія раціональних очікувань

Основні економічні функції держави

 

Виділяють такі основні функції державного регулювання економіки:

1. Цільова – полягає у визначенні цілей, пріоритетів і основних напрямків розвитку національної економіки.

2. Стимулююча - передбачає формування регуляторів, спроможних ефективно впливати на діяльність господарських суб'єктів і стимулювати економічні процеси в бажаному для суспільства напрямку.

3. Нормативна – держава за допомогою законів, законодавчих актів і нормативів встановлює певні правила діяльності для суб'єктів економіки, визначає правовий простір.

4. Перерозподіляюча – зводиться до зміни розподілу ресурсів в економіці з метою розвитку прогресивних процесів, усунення негативних екстерналій і забезпечення нормальних соціально-економічних умов життя суспільства.

5. Соціальна – передбачає регулювання державою соціально-економічних відносин, перерозподіл прибутків, забезпечення соціального захисту і соціальних гарантій, збереження навколишнього середовища.

6. Безпосереднє керування неринковим сектором економіки – це регулювання державного сектора економіки, створення суспільних товарів і благ.

7. Контролююча – означає державний нагляд і контроль за виконанням і дотриманням законів, нормативних актів, економічних, екологічних і соціальних стандартів.

 

 

Серед економістів немає єдиного підходу щодо ролі держави. Особливість кейнсіанської теорії полягає в тому, що ринок сам по собі не може забезпечити повної економічної стабільності, а тому держава зобов'язана відігравати активну роль у стабілізації економіки і пом'якшенні економічних спадів. Так, кейнсіанці підтримують концепцію фінансування державою житлового будівництва і продовольчої допомоги як засіб зниження бідності. Охорона здоров'я й освіта не підпадають під дію закону попиту і пропозиції, тому що знаходяться поза межами ринкової системи. Тому держава повинна взяти на себе вирішення цих проблем. Що стосується закону про мінімальну заробітну плату, то з їх точки зору він є засобом допомогти працівникам, що знаходяться внизу прибуткової піраміди.

В основі монетаризму лежить обґрунтування достатньої конкурентності ринків і спроможності ринкової системи автоматично досягати макроекономічної рівноваги. Вони вважають державне регулювання шкідливим для розвитку підприємництва, яке робить дестабілізуючий вплив на економіку. Монетаристи розглядають грошовий обіг як єдиний чинник, що визначає рівень виробництва, зайнятості, цін. На відміну від кейнсіанців, монетаристи заперечують фіскальну політику з її дискретними заходами, вважаючи, що вона лише дестабілізує економіку. Вони виступають за дотримання монетарного правила, відповідно до якого грошова маса повинна розширюватися щорічно в тому ж темпі, що і потенційний ріст реального ВНП. Монетаристи віддають перевагу забезпеченню бідних додатковим прибутком, щоб вони вирішували свої проблеми без втручання держави. На їхню думку, попит і пропозиція – найбільш потужні економічні важелі і найбільш корисні. Тому державу не повинна торкатися бізнесу, а повинна дати йому "робити свою справу". Монетаристи переконані, що закон про мінімальну заробітну плату шкодить людям, збільшуючи безробіття, тому що він підвищує вартість робочої сили, робить невигідним для багатьох фірм тримати робітників з низькою оплатою праці, – у результаті тих, хто міг би в інших умовах залишитися на роботі, звільняють.

Теорія економіки пропозиції стверджує, що пропозиція товарів і послуг більш важлива, ніж попит на них. Виходячи з цього найбільш необхідним у розвитку економіки є створення сприятливих умов для розвитку підприємницької діяльності, а саме зменшення податків і скорочення державного регулювання. Податки підривають економічну ефективність і посилюють інфляцію витрат, а з іншого боку, податки обмежують економічний інтерес і зменшують прагнення до ризику, що скорочує виробництво і пропозицію. Державне втручання негативно позначається на продуктивності праці і призводить до збільшення витрат виробництва. По-перше, регулювання окремих сфер діяльності часто призводить до обмеження конкуренції, створення монополій, структурних деформацій і зниження ефективності виробництва. По-друге, значно збільшується кількість різних правил, інструкцій, обмежувальних заходів, що призводять до збільшення витрат виробництва.

Теорія раціональних очікувань свідчить, що ринкові суб'єкти в економічному житті поводяться раціонально. Вони збирають і осмислюють інформацію при формуванні очікувань щодо предметів, яка стосується їхніх економічних інтересів. Прихильники даної теорії припускають, що бізнесмени, споживачі не тільки обізнані в макроекономіці, з якою безпосередньо мають справу, але також розуміють, як функціонує макроекономіка, і одержують доступ до інформації, достатньої для прийняття рішень, які найкраще вписують їхні приватні інтереси в народногосподарські процеси. Люди не просто поширюють досвід минулого на майбутнє, але адекватно оцінюють, виходячи із своїх інтересів, вплив здійснюваної політики на перспективи економіки. Вони вважають, ніби інформація про зміни кон'юнктури передається швидко і навіть миттєво, отже, прийняті на її основі рішення відразу ж пристосовують рівноважні ціни й обсяги виробництва до зрушень у технологіях, різноманітних потрясінь і до змін у фіскальній і кредитно-грошовій політиці. Тому будь-яке втручання в економіку недоцільно, оскільки стабілізаційні заходи будуть змінювати тільки ціни і не торкнуться реального виробництва та зайнятості.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Яка необхідність державного втручання в діяльність ринку?

2. Назвіть основні недоліки функціонування ринкового механізму?

3. У чому ви бачите основну причину нестабільності розвитку ринкової економіки?

4. Перерахуйте основні функції державного регулювання економіки.

5. Охарактеризуйте основні положення кейнсіанського підходу до ролі держави в ринковій економіці.

6. Чому монетаристи вважають втручання держави в діяльність ринку шкідливим для економіки?

7. Які погляди прихильників теорії економіки пропозиції на роль держави?

8. Назвіть основні положення теорії раціональних очікувань.

9. Дайте порівняльну характеристику ролі держави з погляду різноманітних економічних шкіл.

 


Читайте також:

 1. E) теорія раціонального вибору.
 2. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
 3. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
 4. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
 5. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
 6. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
 7. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
 8. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
 9. Аграрний комплекс національної економіки.
 10. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
 11. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
 12. Адміністративної економіки.
Переглядів: 845

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обмеженість ринкового механізму і необхідність державного втручання в економіку | Фінансова система, її функції і складові

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.