Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Загальні засади конституційного ладу України.

Конституційний лад – це закріплена в Конституції форма організації держави, що забезпечує підпорядкування її праву і характеризує її як конституційну державу.

Загальні засади конституційного ладу нашої держави закріплені в першому розділі Конституції, який має назву “Загальні засади”. У статті 1 Україна визначається як суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Суверенність і незалежність Української держави означає, що її влада є верховною, повною, самостійною і неподільною всередині країни, а також її рівноправність у стосунках з іншими державами.

Демократизм держави означає, що вона має за мету створення найсприятливіших умов для реальної участі своїх громадян в управлінні державними і суспільними справами.

Характеристика держави як соціальної означає її орієнтацію на здійснення ефективної соціальної політики, тобто на реальне забезпечення прав людини і громадянина, на створення загальнодоступних систем освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення.

Правовою є держава, в якій панує право.

Стаття 2 Конституції визначає Україну унітарною державою, тобто державою, у складі якої немає інших державних утворень.

А стаття 5 встановлює, що Україна є республікою, тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в ній визнається народ, влада Українського народу є первинною, єдиною і невідчужуваною, тобто органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють владу в Україні, що походить від народу.

Статті 3 і 4 Конституції України закріплюють вихідні принципи державної політики щодо людини, особи, громадянина. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Стаття 6 Конституції визначає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах їїподілуна законодавчу, виконавчу і судову.

У першому розділі Конституції закріплюються також основні принципи побудови та функціонування національної правової системи, серед яких:

1) принцип верховенства права;

2) принцип найвищої юридичної сили Конституції України;

3) визнання положень Конституції України нормами прямої дії;

4) недопустимість укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, до внесення відповідних змін до Конституції України;

5) недопустимість примусу до виконання того, що не передбачено законодавством (примусу до виконання протиправних дій або дій, які не є юридичним обов’язком суб’єкта);

6) функціонування органів державної влади і місцевого самоврядування виключно на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статтях 10, 11, 12 Конституції закріплюються основи національного розвитку та міжнаціональних відносин в Україні (зокрема, державною мовою в Україні визнається українська).

У статтях 13, 14, 16 Конституції закріплюються принципові засади економічних та екологічних відносин в Україні: перераховуються об’єкти, які є власністю українського народу (земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси); зазначається, що земля є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави; закріплюється обов’язок держави забезпечувати екологічну безпеку і підтримувати екологічну рівновагу на території України та ін.

У статті 15 Конституції України закріплюється принцип політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності суспільного життя, що передбачає багатопартійність, рівноправність різних форм власності й господарювання, відсутність загальнообов’язкової ідеології.

У першому розділі Конституції визначаються також основні принципи забезпечення національної безпеки України, зовнішньополітичної діяльності держави. Остання стаття першого розділу присвячена державній символіці України.


Читайте також:

 1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
 2. А/. Верховна Рада України.
 3. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
 4. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
 5. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
 6. Архаїчні культури на території України. Трипільська культура та її здобутки.
 7. Б/. Президент України.
 8. Базові засади менеджменту
 9. Банківська система України. Правовий статус Національного Банку України
 10. Білковий обмін: загальні відомості
 11. Боротьба українських козаків проти турецько-татарської агресії. П.Сагайдачний - видатний військовий та політичний діяч України.
 12. Бюджетна система України.
Переглядів: 539

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Конституція: поняття, види, місце в системі законодавства. | Конституційні принципи правового статусу особи в Україні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.039 сек.