Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Права та обов’язки батьків і дітей.

Взаємні права та обов’язки батьків і дітей ґрунтуються на походженні дітей, засвідченому у встановленому законом порядку. Походження дитини, батьки якої перебувають між собою у шлюбі, засвідчується записом про шлюб батьків, а дитини від батьків, які не перебувають між собою у шлюбі, встановлюється шляхом подання спільної заяви в органи РАЦСу. При відсутності такої заяви батьківство дитини може бути встановлено за заявою одного з батьків в судовому порядку. Діти, походження яких встановлене за заявою батьків чи рішенням суду, мають такі ж права й обов’язки щодо батьків, що і діти, батьки яких перебувають у шлюбі.

До особистих прав і обов’язків батьків стосовно дітей належать: право надавати прізвище, ім’я та по батькові; право та обов’язок представляти інтереси дітей та нести відповідальність за їх вчинки. Батьки мають право і зобов’язані виховувати своїх дітей, піклуватися про їх здоров¢я, фізичний, розумовий і моральний розвиток, навчання.

Згідно Конституції України батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття, а також утримувати своїх непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги. За життя батьків діти не мають права на майно батьків. Якщо у неповнолітніх є належне їм майно, батьки управляють ним як опікуни і піклувальники без спеціального на те призначення, але з додержанням відповідних правил про опіку і піклування.

При неналежному виконанні батьками (одним із них) їх обов’язків або при зловживанні батьківськими правами діти вправі звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органів опіки та піклування.

Питання виховання дітей вирішується батьками спільно. Один з батьків, який проживає окремо від дітей, зобов’язаний брати участь у їх вихованні і має право спілкуватися з ними, а інший з подружжя не вправі перешкоджати другому з батьків спілкуватися з дітьми і брати участь у їх вихованні. Якщо батьки ухиляються від обов’язку виділяти кошти на утримання дітей, то при розірванні шлюбу і при позбавленні батьківських прав суд може вирішити питання про стягнення аліментів. Аліменти на неповнолітніх дітей з їх батьків стягуються в розмірі: на одну дитину – чверті, на двох дітей – третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) батьків, але не менше половини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на кожну дитину.

Повнолітні діти також зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Якщо цей обов’язок не виконується добровільно, то питання може бути вирішено через суд (аліменти на утримання батьків, як правило, встановлюються у певній сумі, а не в частинах заробітку). Діти можуть бути звільнені від обов’язків щодо утримання своїх батьків і стягнення витрат по догляду за ними, якщо буде встановлено, що батьки ухилялися від виконання батьківських обов’язків.

На підставі СК батьки або один з них можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню своїх дітей, у тому числі при відмові без поважних причин взяти дитину з пологового будинку та інших дитячих лікувально-профілактичних і навчально-виховних закладів, або зловживають своїми батьківськими правами, жорстоко поводяться зі своїми дітьми, шкідливо впливають на дітей своєю аморальною, антигромадською поведінкою, а також якщо батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами. Позбавлення батьківських прав проводиться тільки в судовому порядку. Якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявить у діях батьків або одного з них ознаки злочину, він повідомляє про це прокурора або порушує кримінальну справу. Батьківські права судом можуть бути поновлені, якщо дитина не усиновлена або цього вимагають інтереси дітей.

 

Література: 1, 41, 114, 115, 123-126, 145.



Читайте також:

  1. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  2. V Обов’язки Ради
  3. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  4. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  5. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  6. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  7. Адміністративне право як галузь права
  8. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  9. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  10. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  11. Аліментні обов’язки батьків і дітей
  12. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.




Переглядів: 677

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особисті і майнові права та обов’язки подружжя. | Трудові правовідносини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.