Способи складання першого базисного плану. Правило переходу від одного базисного плану до іншого
Таблиця потреб та запасів
Пункти
відправлення
Пункти призначення
...
Запаси
...
...
. . .
...
...
...
...
...
...
Потреби
...
Спосіб “північно-західного кута” полягає в тому, що ми розподіляємо продукцію постачальників і задовольняємо потреби споживачів у тому порядку, в якому записано в таблиці: спочатку розподіляємо продукцію першого постачальника , намагаючись повністю задовольнити за його рахунок перших записаних у таблиці споживачів , наскільки це можливо. Вичерпавши продукцію постачальника , розподіляємо продукцію постачальника .
За тим самим принципом задовольняємо потреби подальших споживачів, яких не вдалося задовольнити за рахунок постачальника , і так доти, поки не буде розподілена вся продукція всіх постачальників. Таким чином, заповнення клітинки таблиці починається з крайньої в лівому верхньому куті клітинки, з “північно-західного кута“ , і продовжується в напрямі діагоналі таблиці до крайньої клітинки в правому нижньому куті.
Спосіб мінімальної вартостіполягає в тому, що з усієї таблиці вартостей вибирають найменшу і в клітинці, яка їй відповідає, записують менше з чисел і . З розгляду виключають або рядок, відповідний постачальнику, запаси якого вичерпані, або стовпчик, відповідний споживачеві, потреби якого повністю задоволені, або рядок і стовпчик, якщо вичерпані запаси постачальника і задоволені потреби споживача. У частині таблиці, що залишилась, знову вибирають найменшу вартість, і процес розподілу запасів продовжується, доки всі запаси не будуть розподілені, а потреби задоволені.
Спосіб подвійної переваги полягає в тому, що в кожному стовпчику відмічають знаком клітинку з найменшою вартістю, потім те ж саме роблять в кожному рядку. Після цього деякі клітинки позначають відмітками **. У них знаходиться мінімальна вартість як за стовпчиком, так і за рядком. У ці клітинки поміщають максимально можливі обсяги перевезення, виключаючи кожний раз з розгляду відповідні стовпчики або рядки. Потім розподіляють перевезення по клітинках, що відмічені знаком *. У частині таблиці, що залишилась, перевезення розподіляють за найменшою вартістю.