Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основи педагогічної синергетики

Сьогодні у науці відбувається становлення нового напряму – педагогічної синергетики. Це спричинило появу різноманітної педагогічної інформації, поданої з огляду на синергетичний аспект. Але її вивчення часто утруднюється через відсутність відповідних знань з синергетичної термінології. З метою вирішення цієї проблеми проведемо подальший короткий екскурс у термінологічну царину педагогічної синергетики. Для більшої конкретики зосередимо увагу на педагогічній системі як такій, що відповідає усім синергетичним ознакам (О.Брижатий, І.Осадчий, О.Остапчук, В.Цикін).

Одним із фундаментальних понять педагогічної синергетики виступає поняття хаосу.

Хаос – це такий стан педагогічної системи, у якому відсутні зв’язки між нею та іншими системами, а також між її окремими компонентами. Стан хаосу часто відповідає ситуації, яка на занятті називається робочою атмосферою. Найчастіше вона має місце при вирішенні завдань творчого характеру. Уміле керування з боку педагога цим станом може вивести систему у протилежний стан. Цей стан у синергетиці називається порядком. Порядок – це стан педагогічної системи, що має сталі зв’язки між її компонентами та зовнішніми системами. Існує безліч прикладів того, коли педагогічний авторитаризм, який породжував ілюзію порядку, ставав у подальшому причиною протесту з боку тих, кого навчали, що створювало ситуацію хаосу. Мірою хаосу педагогічної системи виступає ентропія.

Знаходячись у стані хаосу, система активно розвивається у напрямку пошуку стійкого стану, який отримав у синергетиці назву атрактора. Атрактор –зразковий стан, до якого прагне педагогічна система або її компоненти. Пересуваючись у пошуку атрактора, педагогічна система весь час знаходиться у стані вибору подальшого шляху розвитку. Точка, де відбувається відповідний вибір, носить назву точки біфуркації. Таким чином, під точкою біфуркації розумітимемо таку точку, у якій педагогічна система або її окремі компоненти знаходяться у стані вибору подальших шляхів розвитку. Зокрема сучасна педагогічна система біфуркує між традиційною та інноваційною парадигмами. Система у точках біфуркації ніби коливається перед вибором одного з кількох шляхів розвитку. О.Князєва наводить приклад біфуркації, що міститься у казкових образах, підкреслюючи, що коли казковий лицар, добрий легінь стоїть, замислившись, біля придорожнього каменя на розвилці доріг у виборі шляху, який визначатиме його подальшу долю, то це і є, по суті, наочно-образним представленням біфуркації у житті людини. Для синергетичної системи є звичними флуктаційні процеси. Флуктація – це відхилення педагогічної системи або її компонентів від стійкого стану в результаті зовнішніх або внутрішніх впливів, які, за певних умов, можуть спричинити її перехід на інший рівень існування. Сьогодні в якості флуктаційних впливів розглядають інноваційні процеси. За словами І.Пригожина, одного з засновників синергетики, із флуктацій народжується новий порядок. Ілюстрацією до цієї тези можуть слугувати метеорологічні ситуації, де незначне випадкове збурення може привести до нового, принципово іншого стану. У зв’язку з цим у науку увійшла метафора «ефект метелика». Метелик, змахнувши крильцями у певний момент і в потрібному місці, може викликати ураган на іншому кінці океану.

Синергетична педагогіка лише розпочала свій розвиток. Але вже з перших кроків зрозуміло, що, ґрунтуючись на її підходах, можна пояснити більшість педагогічних явищ, визначити перспективні шляхи розвитку педагогічної системи.

Кожне навчальне заняття – яскравий приклад системи, яка належить до числа синергетичних. Безумовно, розроблений педагогом план діяльності на ньому є нормативним документом. Але як часто виникають непередбачувані ситуації! Саме у ці моменти педагог повинен продемонструвати чудеса педагогічної майстерності. У якості одного з педагогічних засобів, що може допомогти у такій ситуації, може стати матриця інноваційних елементів навчального заняття (табл. 1.1). Ідея розробки її запропонована А.Гіном.

Ми пропонуємо застосувати до неї метод синектики. За цих умов матриця перетворюється на «педагогічний конструктор», який надає змогу без зусиль розробити безліч варіантів навчального заняття, провести їх аналіз та обрати найкращий. Матриця дозволяє як заздалегідь спроектувати заняття, так і стати у нагоді безпосередньо на ньому у разі певних ускладнень та відхилень від запланованих дій.

Наведемо приклад композиції інноваційного навчального заняття, яке може мати місце у професійно-технічному навчальному закладі:

 


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. R – розрахунковий опір грунту основи, це такий тиск, при якому глибина зон пластичних деформацій (t) рівна 1/4b.
  3. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  4. Анатомо-фізіологічні основи статевого розвитку.
  5. Біологічні основи мислительної діяльності.
  6. Біомеханічні основи шинування при пародонтозі.
  7. Біохімічні основи розвитку витривалості
  8. Біохімічні основи розвитку силових і швидкісних якостей
  9. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  10. Вивчення основи слова і закінчення
  11. Визначення ефективності соціально-педагогічної роботи
  12. Вимоги до гірських порід основи гребель




Переглядів: 982

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Перспективи розвитку глобальної освіти | Творчі завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.