Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи та класифікація трансакційних витрат.

В цілому сукупні витрати суспільства рівні сумі трансформаційних витрат, тобто витрат, пов'язаних з виробництвом продукції, і трансакційних витрат.

Трансформаційні витрати це витрати, що супроводжують процес фізичної зміни матеріалу, внаслідок чого ми отримуємо продукт, який має певну цінністю. У ці витрати входять не тільки витрати обробки матеріалу, але і витрати, пов'язані з плануванням і координацією процесу виробництва, якщо останній стосується технології, а не взаємин людей.

Трансакційні витрати це витрати, що забезпечують перехід прав власності з одних рук в інші і охорону цих прав. На відміну від трансформаційних витрат, трансакційні витрати не пов'язані з самим процесом створення вартості. Вони забезпечують трансакцію. Умовно кажучи, трансформаційні витрати створюють блага, властивості яких мають цінність для індивіда або колективного агента економіки (підприємства, фірми, асоціації). Наприклад, стіл, послуга лікаря або автомобіль мають безпосередню цінність. В очищеному вигляді трансформаційні витрати створюють цінності. А в що вкладаються трансакційні витрати? Існує декілька їх визначень.

У сучасній економічній теорії пропонується безліч варіантів як визначення трансакційних витрат, так і їх класифікацій.

Трансакційні витрати виникають при ухваленні рішень на індивідуальному і колективному рівнях. Наприклад, витрати по функціонуванню правової системи падають на всіх членів суспільства, а витрати по юридичному захисту конкретної операції – на її учасників.
Розрізняють також постійні і змінні ТАВ.

· Постійні ТАВ здійснюються один раз для деякої кількості трансакцій. Наприклад, витрати по встановленню і захисту прав власності.

· Змінні ТАВ здійснюються для кожної трансакції окремо. Наприклад, витрати на підготовку і реалізацію конкретного контракту.

Поль Р. Мілгром і Джон Робертс запропонували наступну класифікаціюТАВ. Вони ділять їх на дві категорії – на витрати, пов'язані з координацією, і на витрати, пов'язані з мотивацією.

А) Координаційні витрати.

1. Витрати визначення деталей контракту. По суті, це - обстеження ринку з метою визначити, що взагалі можна купити на ринку, перш ніж ви звузите свій підхід до чого-небудь конкретного.

2. Витрати визначення партнерів - вивчення партнерів, які поставляють потрібні послуги або товари (їх місцеположення, їх можливості виконати даний контракт, їх ціни).

3. Витрати безпосередньої координації. Що це означає в умовах ринкового обміну? На колгоспному ринку це витрати пов’язані з тим, що ви доїхали до ринку і обійшли ряди, тобто значна вартість в даному випадку відсутня. А що стосується складного контракту, то тут виникає необхідність створення структури, в рамках якої здійснюється зведення сторін разом. Ця структура представляє, наприклад, інтереси замовника і забезпечує процес переговорів.

Б) Мотиваційні витрати (тобто витрати, пов'язані з процесом вибору: вступати або не вступати в дану трансакцію).

1. Витрати, пов'язані з неповнотою інформації. Обмеженість інформації про ринок може привести до відмови від здійснення трансакції, від придбання блага тобто рівень невизначеності стає таким високим, що люди схильні скоріше відмовитися від трансакцій, чим витрачати сили на отримання додаткової інформації.

2. Витрати, пов'язані з опортунізмом. Термін «опортуністична поведінка» введений О. Уїльямсоном і означає недобросовісну поведінку індивіда, що порушує умови операції і націлена на отримання односторонніх вигод в збиток партнерові. Ці витрати стосуються постконтрактної поведінки і особливо характерні для спільної роботи в команді, коли потенційні можливості кожного повністю невідомі. Поширено дві основні форми постконтрактного опортунізму – ухилення і здирство. Тому витрати опортуністичної поведінки складаються з пов'язаних з ним втрат в ефективності, а також витрат, необхідних для обмеження такої поведінки.
Щоб уловити в буденному житті ті трансакційні витрати, про які ми говорили в загальному вигляді, звернемося до класифікації трансакційних витрат Дугласа Норта і Трайн Еггертсона. Це проста і наочна класифікація. Вона, єдина, побудована за відчутними зовнішніми ознаками якоїсь діяльності, що породжує відповідні витрати. Згідно Норту і Еггертсону, трансакційні витрати складаються з:

1. Витрати пошуку. Існує чотири види витрат, які пов'язані з пошуком:

• прийнятної ціни;

• якісної інформації про наявні товари і послуги;

• якісної інформації про продавців;

• якісної інформації про покупців.

Під якісною інформацією про продавців і покупців розуміється інформація про їх поведінку - чи чесні вони, як виконують свої зобов'язання, в яких знаходяться обставинах (може, хтось з них на межі краху або, навпаки, процвітає).

2. Витрати ведення переговорів.

У ринковому сенсі ви торгуєтеся, щоб мінімізувати витрати. В процесі торгу (переговорів) ви намагаєтеся різними шляхами підійти максимально близько до граничної - найбільш низькою або найбільш високою - ціні, яку здатний дати ваш партнер. Які витрати і витрати ви несете в процес переговорів? Якщо ви індивідуально (а не фірма) торгуєтеся на ринку, ви витрачаєте, як мінімум, час і сили, ваші витрати, як фірми, в процесі переговорів можуть бути дуже значними, якщо ви організовуєте тендер. Наприклад, Європейська комісія бере як винагороду тендерному агентству 15 % від суми операції.

3. Витрати складання контракту. Головна мета при складанні контракту полягає у визначенні того, які обставини можуть мати місце в майбутньому і якою повинна бути реакція на них з обох боків. Крім того, тут зазвичай передбачається якась структура, яка повинна буде займатися залагоджуванням суперечок.

4. Витрати моніторингу. Пункти 1-3 відносилися до діяльності до появи юридично оформленого контракту, а з пункту 4, коли такий контракт вже з'явився, починається діяльність після його появи. І починається вона з моніторингу виконання контракту кожним з контрагентів. Унаслідок розбіжності інтересів сторін контракту у кожної з них може бути стимул в тому або іншому ступені діяти в розріз з контрактною угодою. В результаті виникає необхідність контролювати один одного. Крім того, кожна сторона може і сама себе контролювати з метою збереження репутації.

5. Витрати на примушення. Даний вид витрат, перш за все несе держава, зокрема, судова і правоохоронна системи, і тоді до цих витрат відносяться податки. У разі неефективності держави в плані захисту контрактів її функції виконують альтернативні структури, наприклад приватні охоронні фірми або злочинні угрупування.

6. Витрати на захист прав власності. Метою будь-якої трансакції є отримання певних вигод обома сторонами. Проте на ці вигоди можуть претендувати і індивіди або групи, що не беруть участь в контрактній угоді, наприклад злочинні угрупування. Таким чином, виникає необхідність захищати знов виникаючі права власності. До цих витрат можуть відноситися податки, хабарі чиновникам, «данина» злочинним угрупуванням і т. ін.

 

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналіз витрат.
  7. Аналіз собівартості продукції за статтями витрат.
  8. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  9. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  10. Банківський кредит та його класифікація.
  11. Банківські ресурси, їх види та класифікація
  12. Будівельна класифікація ґрунтів




Переглядів: 1141

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Питання для самоперевірки | Питання для самоперевірки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.