Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гігієнічна оцінка різних частин спектра сонячної радіації та аналіз її пливу на здоров’я

ПЛАН.

На здоров’я людини та попередження їх негативного впливу.

Вплив чинників навколишнього природного середовища

ЛЕКЦІЯ 4 -5

1. Гігієнічна оцінка різних частин спектра сонячної радіації та аналіз її пливу на здоров’я .

2. Магнітне поле Землі та здоров’я людини.

3. Клімат і його вплив на здоров’я .

4. Вплив геохімічних чинників біосфери нa здоров'я людини

 

Природне середовище утворює визначені, найчастіше специфічні умови для зберігання та розвитку здоров'я. Зараз вже не викликає сумнівів такий причинно-наслідковий ланцюг: сонячна активність — збурення магнітосфери та іоносфери — зростання напруги електромагнітного поля Землі — реакція організму. Головним збудником життєдіяльності на нашій планеті є сонячне випромінювання з усі­ма його електронними та іонними потоками і спектрами. Сонячна активність сприяє таким фізико-хімічним процесам, як коливання атмосферного тиску, температури, ступінь вологості повітря, та іншим, які позначаються на стані серцево-судинної та нервової систем, психіці та поведінкових реакціях людини. Вплив метеороло­гічних чинників на людину було помічено ще з глибоку давнину, однак серйозні дослідження цього явища почалися у XVII ст. Перша згадка про вплив Сонця на розвиток епідемій була зроб­лена В. Mooze 1886 p. Найпереконливіші, такі, що грунтуються на великому фактичному матеріалі, дослідження провів видатний віт­чизняний вчений О. Л. Чижевський (1976). Ним було знайдено за­кономірності спалахів таких захворювань, як чума, холера, дизен­терія, дифтерія, грип, та інших, пов'язаних з підвищенням віру­лентності збудника інфекції.

Встановлено також тісний прямий зв'язок між смертю, народжу­ваністю то сонячною активністю. З виникненням плям на Сонці у людей псується настрій, знижується працездатність, порушується ритм життя. У цей період реєструють підвищення захворюваності, частоти загострень хронічних хвороб, насамперед серцево-судинної системи та ЦНС, дорожного травматизму. Аналізуючи такі явища, слід мати на увазі одинадцятирічний (в середньому) цикл сонячної активності, піки якої відчуває не тільки все живе на Землі, але й сама наша планета (землетруси, селі, рух льодовиків та айсбергів, повені, виверження вулканів, циклони та антициклони, тайфуни, геологічні катаклізми, посухи та інші стихійні прояви. Підвищення активності самого Сонця на жаль згубно діє на живі організми, оскільки відбивається на рівні кісткового мозку, складу крові, ЦНС,ССС. Вчені спостерігають підвищення частоти раку шкіри в осіб, що постійно піддаються інтенсивному сонячному опроміненню. Це спостерігається в південних районах, рак локалізується на руках та обличчі-відкритих частинах тіла.Особливо небезпечне зловживання сонячною радіацією для хворих туберкульозом, онкохворих, ССЗ, осіб з нестійкою НС.

Характеристику променистої енергії Сонця доцільно почати з видимої частини спектра(390-760нм).Видимі промені підвищують активність кори головного мозку, впливають на емоційний стан, фотохімічні процеси, обмін речовин, серцево-судинну систему. При недостатньому опроміненні - розвивається сонячне голодування, що проявляється зниженням життєвого тонусу, недокрів’я, порушення обміну речовин. Для сільських місцевостей цей період триває 2 місяці, для міст – завдяки забрудненню розтягується до 4 міс. Освітленість розсіяним світлом у промислових задимлених районах на 40-50% менше в порівнянні з околицями міста. Для профілактики ультрафіолетового голодування використовують штучні джерела у вигляді аргоно - ртутно-кварцевих або люмінесцентних ламп.

Інфрачервоні промені: поглинаються поверхневими шарами шкіри і викликають відчуття теплоти, що може перейти у печіння. Специфічною реакцією організму при великий інтенсивності цих променів є сонячний удар. З інших шкідливих наслідків – це можливість ушкодження органів зору у вигляді виникнення катаракти

Ультрафіолетова радіація – Ультрафіолетове випромінювання, яке займає спектральну ділян­ку між видимим і рентгенівським випромінюванням, умовно ділять на близький діапазон (довжина хвилі 200—400 нм) і дальній ді­апазон (довжина хвилі 10—20 нм). Саме дальній короткохвильовий діапазон має дуже високу енергію і є згубним для живих організ­мів. У природних умовах на поверхні Землі присутні тільки ультра­фіолетові випромінювання близького діапазону, а дальній діапазон поглинається озоновим шаром атмосфери. Довжина хвиль більше ніж 320 нм УФ спектра практично не поглинається озоном і фактично необхідна людині для формування вітаміну Д. Ці ультрафіолетові промені посилюють діяльність наднирників, щитовидної та інших ендокринних залоз, прискорюють обмін речовин, покращують імунобіологічні сили організму.

Озон затримує хвилі із довжиною 280-320нм, які викликають передчасне старіння та ріст онкозахворювань шкіри. Дія дальнього короткохвильового ультрафіолетового діапазону сонячної радіації подібна до дії іонізуючого випромінювання: погли­нання ультрафіолетового проміння нуклеїновими кислотами та ін­шими сполуками призводить до генетичних мутацій, збільшує кіль­кість злоякісних утворень — раку, саркоми, лейкозу. Установлено, що в разі зниження щільності озонового шару на 1 % кількість випадків пухлин (насамперед раку шкіри) і катаракти (помутніння кришталика) зростав з 0,5 до 7 %, тобто в 11 разів. Передозування може викликати сонячні еритеми. Тепловий удар частіше трапляється за температури повітря +30-50 С і відносній вологості понад 75%. Блондини щодо фото еритеми більш чутливі, ніж брюнети; чоловіки менш чутливі, ніж жінки, а найчутливіші діти.

 


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. I визначення впливу окремих факторів
  3. I. Вступна частина
  4. II Основна частина
  5. II Основна частина
  6. II Основна частина
  7. II частина.
  8. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  9. II. Основна частина
  10. II. Основна частина
  11. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  12. III Заключна частина




Переглядів: 840

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Стратегії перетворення тексту | Магнитне поле Землі та здоров’я людини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.