Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фінансові послуги, їх розвиток в Україні

Сфера фінансових послуг включає сукупність багатьох видів діяльності, що пов’язана з фінансовими активами і розглядається як сукупність усіх фірм, що надають фінансові послуги; як об’єднання таких традиційних і сегментованих галузей промисловості, як банківська діяльність, цінні папери, страхування, нерухомість, кредит, фінанси. У США сфера надання фінансових послуг включає нефінансові корпорації типу «Дженерал Моторс», «Форд Мотор Компанія» та інші, які зайняті у виробництві та одночасно надають фінансові послуги. Спеціальним інструментом ринку є фінансова послуга.

«Фінансова послугаоперації з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів» [19].

Фінансові послуги у розвиненому суспільстві мають не менше значення, ніж виробництво. Найбільш динамічно розвивається та частина сфери послуг, яка пов’язана із задоволенням потреб суспільного виробництва:

· фінансово-кредитне обслуговування;

· страхові послуги;

· інформаційне обслуговування;

· бухгалтерське обслуговування.

Сферою реалізації фінансових послуг є фінансова посередницька діяльність. Основний зміст фінансових послуг – забезпечення за допомогою фінансового посередництва формули Д-Д. Сутність фінансової послуги – обслуговування руху грошей з метою одержання доходу.

Особливості фінансових послуг полягають у тому, що вони:

1) відмінні від сфери матеріального виробництва;

2) залежні не тільки від пропозиції та попиту при ціноутворенні, але й від мікро- і макро- факторів (національна психологія, курс акцій, процентні ставки, рівень заробітної плати тощо).

У своїй різноманітності фінансова послуга може дорівнювати одній фінансовій операції, а найчастіше включати десятки фінансових і допоміжних операцій у поєднанні із супутніми послугами. Слід відрізняти фінансову послугу від фінансової операції, хоча вони і мають ряд схожих рис, таких як: дії з фінансовими активами; робота з юридичними і фізичними особами; робота в законодавчому полі відповідно до виданих ліцензій і дозволів; державне регулювання.

Відмінностями, що відрізняють фінансову послугу від фінансової

операції є:

  • фінансова послуга має споживчу вартість і її відображають у тарифах;
  • фінансова послуга має ознаки товару (продукту).

До фінансових операцій належать залучення, зберігання, видача, управління, купівля, продаж та інші дії з фінансовими активами

Допоміжні операції – це здійснення обов’язкових дій (операцій) під час виконання фінансових послуг з активами, які не відносять до фінансових. Наприклад, інформаційні та контрольні операції, транспортування та охорона під час надання такої фінансової послуги як інкасація.

Супутні послуги – надання послуг для поліпшення ліквідності та якості фінансових послуг. Супутні послуги надаються аудиторськими фірмами, консалтинговими підприємствами, фірмами з оцінки майна, юридичними та іншими установами.

До видів діяльності, пов’язаних з наданням фінансових послуг, належать послуги фінансових посередників (акредитування, акцептування, обслуговування кредитних ліній, фінансовий лізинг тощо), а також операції:

- з цінними паперами;

- управління активами;

- обслуговування кореспондентських рахунків тощо.

У 1997 році в Україні введено нову статистичну класифікацію видів економічної діяльності, в якій виділена фінансова діяльність (код 65), що включає: фінансове посередництво, фінансовий лізинг, грошове посередництво, страхування (код 66), допоміжна діяльність у сфері фінансів і страхування, яка представлена значною кількістю фінансових послуг.

12 липня 2001 року введено в дію Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі Закон), який встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснює регулятивні і наглядові функції за діяльністю з надання фінансових послуг. Закон спрямований на створення:

  • правових основ для захисту інтересів покупців фінансової послуги;
  • правового забезпечення діяльності на ринку фінансових послуг, його конкурентоспроможності;
  • правового забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.

Крім Закону, відносини, що виникають у зв’язку з функціонуванням сегментів фінансового ринку в нашій країні та наданням фінансових послуг споживачам, регулюються Конституцією України та іншими законами з питань регулювання ринків фінансових послуг і нормативно-правовими актами.

В економічній літературі та Законі відзначається, що відноситься до фінансових послуг, їх особливості, які фактори впливають на розвиток ринку, дається визначення фінансовим категоріям, що діють на ринку тощо. До фінансових послуг належать: випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків; довірче управління фінансовими активами; діяльність з обміну валют; залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо їх повернення; фінансовий лізинг; надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту; переказ грошей; надання гарантій і поручительств, послуги у сфері страхування та накопичувального пенсійного забезпечення; торгівля цінними паперами; факторинг; інші операції.

Фінансові послуги надають фінансові установи. «Фінансова установа— юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом» [19]. Фінансові установи – це банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг. Можливість віднесення установи до статусу фінансової полягає в тому, що надання фінансової послуги є винятковим видом діяльності. До фінансових установ відносять і кредитні установи.

Кредитна установа –цефінансова установа, яка за законом має право надавати фінансові кредити за рахунок залучених коштів на власний ризик.

Матеріали, документи та інші відомості, якими користуються в процесі та у зв'язку з виконанням посадових обов'язків посадові особи державних органів, що здійснюють регулювання ринку фінансових послуг, та особи, запрошені для виконання цих функцій відносять до категорії «професійна таємниця». Ці відомості забороняється розголошувати в будь-якій формі до моменту ухвалення рішення уповноваженим державним органом.


Читайте також:

  1. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  2. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  3. А. Фінансові коефіцієнти
  4. А. Фінансові коефіцієнти
  5. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  6. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  7. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  8. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  9. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  10. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  11. Адміністративне судочинство в Україні
  12. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр




Переглядів: 2116

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ринок фінансових послуг як сегмент фінансового ринку | Послуг в Україні та світі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.054 сек.