Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація пристроїв знімання інформації в телефонній лінії.

Методи прослуховування телефонних ліній

 

 

В даний час телефонні комунікації широко поширені. Даний вид зв'язку є одним з найбільш оперативних. Ймовірність використання телефонних ліній для несанкціонованого знімання інформації дуже велика, що підтверджується великою кількістю публікацій на цю тему [1,3,4]. Але у всіх публікаціях не дається достатньо повної класифікації. У даній статті буде зроблена спроба узагальнити всі наявні дані та представити якомога більш повну класифікацію.

АТС здійснює живлення лінії абонента постійною напругою 60В (за кордоном 48В) [2]. При знятій слухавці до лінії АТС як навантаження підключається мікрофон і динамік трубки, в результаті чого напруга на лінійних затискачах телефонного апарату, падає до рівня 5 ... 15 В, в залежності від класу телефонного апарату. Це відбувається внаслідок утворення подільника напруги, який складається з опору телефонного апарату, опору АТС.

Смуга використовуваних частот в телефонних каналах так само нормується: 300Гц до 3400 Гц [З]. Частоти вище і нижче зазначених значень відфільтровуються на АТС.

 

Існує шість основних зон прослуховування в телефонній лінії зв'язку. До них відносяться:

- Телефонний апарат;

- Лінія телефонного апарату, включаючи розподільну коробку;

- Кабельна зона;

- АТС;

- Багатоканальний кабель;

- Радіоканал.

Схема телефонної лінії зв'язку з зонами прослуховування наведена на рис. 122.

 

Рис. 122. Схема телефонної лінії зв'язку.

Найлегше підключитися в перших трьох зонах. Для прослуховування частіше всього використовують паралельний апарат.

У кабельній зоні підключення більш ускладнено, оскільки для цього потрібно проникнути в систему телефонних комунікацій, що складається з труб з прокладеними усередині них кабелями, і вибрати потрібну пару серед безлічі інших.

Використання телефонної лінії можливо в двох напрямках:

-Використання телефонної лінії для прослуховування розмов в приміщенні;

-Перехоплення телефонних переговорів.

 

Метод ВЧ нав'язування

 

При застосуванні даного методу в одну з жил телефонного кабелю щодо точки заземлення вводиться високочастотний гармонійний сигнал з частотою від 50 кГц до 1 МГц. Приймальна частина приладу підключається до іншого жили телефонного кабелю. Високочастотне коливання проходить в телефоні через елементи ланцюга дзвінка. Акустичні сигнали з приміщення впливають на якір електромагнітного дзвінка і викликають його коливання в обмотці, у зв'язку з чим опір обмотки по високій частоті стає змінним. Тому високочастотне коливання стає модульованим по амплітуді.

 

Використання мікрофонного ефекту

 

Цей побічний ефект характерний телефонним апаратам з електромагнітними дзвінками. Він виникає з за коливань якоря дзвінка в обмотці під впливом акустичних коливань в приміщенні. При русі постійного магніту в котушці на її клемах виникає напруга відповідна звуковим коливанням в приміщенні.

 

Використання виносних мікрофонів

 

Розглянуті вище методи використовували для отримання акустичної інформації з приміщення особливості конструкцій телефонних апаратів. Крім того відстань між прослуховуваним приміщенням і місцезнаходженням оператора прослуховування не може перевищувати декількох десятків метрів. Усі наступні способи використання телефонної лінії для несанкціонованого знімання інформації, вимагають установки на лінії додаткових пристроїв в приміщенні, яке прослуховується. Спільною особливістю виносних мікрофонів є те, що вони передають інформацію по телефонним лініям без випромінювання в ефір.

Живитися дані пристрої можуть від телефонної лінії або мати автономне живлення. При живленні виносних мікрофонів від телефонної лінії термін їх служби практично не обмежений, але їх легше знайти із за додаткового споживання струму і внесеного додатковогоопору. Виносні мікрофони з автономним живленням складніше виявляти і вони можуть працювати крім телефонних ліній так само на лініях пожежно-охоронної сигналізації, але термін їх служби обмежений ємністю елементів живлення.

 

Виносний мікрофон передає інформацію

в звуковому діапазоні без кодування

 

Це пристрій містить мікрофонний підсилювач, пристрій узгодження з телефонною лінією, і модуль перевірки стану телефонної лінії. Алгоритм роботи наступний: якщо на телефонному апараті покладена трубка (на лінії висока напруга) виносний мікрофон сприймає акустичні коливання в приміщенні і передає їх на лінію. Прийом сигналу можливий на протязі всієї траси від телефону до ГТС. Для прийому сигналів досить використовувати підсилювач з великим вхідним опором, підключений паралельно до телефонної лінії. При знятті трубки на телефонному апараті, або при приході на телефонний апарат викличного сигналу від ГТС, виносний мікрофон припиняє передачу сигналів на телефонну лінію та чекає відновлення стану лінії «трубка покладена».

 

Виносні мікрофони передають інформацію в звуковому діапазоні в кодованому вигляді

 

Особливістю даних мікрофонів, є те що акустична інформація з виходу мікрофонного підсилювача обробляється тим чи іншим способом (у тому числі перетворенням в цифрову форму), що попереджає її перехоплення шляхом прямого прослуховування лінії. До цієї ж групи можна віднести пристрої, які накопичують інформацію, а потім швидко передають її по команді приймача, або в певний час.

 

 

Виносний мікрофон передає інформацію

модуляцією несучої частоти

 

У такому виносному мікрофоні сигнал з виходу мікрофонного підсилювача надходить на високочастотний генератор з несучою в діапазоні від 20 кГц до 8 МГц і здійснює модуляцію несучої по частоті або по амплітуді (як правило використовується вузькосмугова частотна модуляція як більш стійка до перешкод в каналі поширення). Виносний мікрофон підключається до телефонної лінії паралельно. Прийом сигналу можливий на всьому проміжку від місця встановлення до ГТС. Особливістю даного методу є те, що передавати акустичну інформацію з приміщення виносний мікрофон може не тільки при покладеній трубці на телефонному апараті, але і при розмові на даній телефонної лінії.

 

Виносний мікрофон, з активацією і використанням

телефонної лінії в стандартному режимі

 

Такі пристрої ще називають «Телефонне вухо» або «Монітор розміщення по телефонній лінії» Такий виносний мікрофон встановлюється на лінії до телефонного апарату, а телефонний апарат підключається до його вихідних клем. Для отримання інформації з приміщення де він встановлений необхідно зателефонувати за номером телефону даної лінії і виконати певні дії для активації. Передача звукової інформації проводиться на той телефон, з якого відбувається акти-вація. Виносний мікрофон має ускладнений алгоритм включення на передачу, що ускладнює його випадкове виявлення при здійсненні дзвінка на телефонний апарат, на лінії якого він встановлений.

Як вже було сказано вище, конфіденційна інформація дуже часто передається по телефонних комунікацій, що пов'язано з оперативністю і зручністю використання цього виду зв'язку. Тому пряме перехоплення телефонних переговорів, дуже результативне з точки зору несанкціонованого знімання інформації. Нижче будуть розглянуті різні способи перехоплення телефонних переговорів.

 

Підслуховування з паралельного телефону

 

Є самим простим і наочним. Використовується дуже широко. Виявити факт підслуховування з паралельного апарату дуже легко, оскільки при знятті трубки з паралельного телефону в лінії різко просідає напруга і зменшується гучність розмовного сигналу в трубці.

 

Запис телефонних переговорів на диктофон

 

Є дуже зручним для отримання конфіденційної інформації, якщо в диктофоні або магнітофоні, використовуваному для запису є режим «акустопуск». При активації даного режиму, запис на диктофон відбувається тільки в ті моменти часу коли в лінії присутній розмовний сигнал. Для реалізації запису на диктофон необхідно мати додатковий пристрій узгоджуючий телефонну лінію і вхід диктофона. Це пристрій називається знімачем або адаптером.

 

Індуктивний знімач

 

Конструктивно, індуктивний знімач представляє із себе котушку, намотану на розрізаних по діаметру феритових кільцях. При установці індуктивного знімача, кільце охоплює телефонну лінію і відбувається перетворення електромагнітних коливань створюваних протіканням розмовного струму по лінії, в електричні коливання, які після підсилення надходять на диктофон. Індуктивний знімач неможливо виявити шляхом вимірювання електричних параметрів телефонної лінії, але якість записуваних на диктофон не дуже висока, із за високої чутливості індуктивного знімача до різних електромагнітних перешкод.

Контактні знімачі мають гальванічний контакт з телефонною лінією і дозволяють реалізувати дуже високу якість запису переговорів.

 

Паралельний знімач

 

Паралельний знімач підключається до лінії паралельно, і відрізняється високим вхідним опором і малою вхідною ємністю, що ускладнює його виявлення.

 

Послідовний знімач

 

Знімач включається в розрив, одного з проводів телефонної лінії. Має вхідний опір 200 .... 500 Ом і значну вхідну ємність, що полегшує його виявлення.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Існує спосіб перехоплення телефонних переговорів, який реалізує випромінення, які проходять по лінії переговорів в ефір, з подальшим їх прийомом на радіоприймач.

 

Комбінований телефонний радіопередавач

 

Пристрій включається до телефонної лінії паралельно, живлення поступає від телефонної лінії, при покладеній трубці на телефонному апараті передається акустична інформація з приміщення, в якому встановлений радіопередавач, при знятті на телефонному апараті трубки, радіопередавач переходить в режим трансляції телефонних переговорів, що проходять по даній лінії .

Радіопередавачі з живленням від телефонної лінії мають практично необмежений термін служби, але їх легше виявити в порівнянні з радіопередавачами, які мають автономне живлення і відповідно обмежений час роботи.

 

Паралельні телефонні радіопередавачі

 

Підключаються паралельно до телефонної лінії. Включення радіопередавача відбувається при падінні напруги на лінії, споживаний струм 3 ... 5 мА.

 

Послідовні телефонні радіопередавачі

 

Включаються як і послідовний знімач в розрив одного з проводів телефонної лінії. Відрізняються більшою потужністю випромінювання в порівнянні з паралельними передавачами, але їх легше всього виявити при перевірці телефонної лінії пошуковими пристроями.

 

Телефонні радіопередавачі з індуктивним знімачем

 

Відносяться до групи радіопередавачів з автономним живленням. Характерні особливості застосування та ймовірність виявлення не відрізняються від індуктивного знімача для диктофона. Зустрічається найчастіше з-поміж інших телефонних радіопередавачів з групи з автономним живленням. Потужність випромінювання і час роботи залежать від елементів живлення.

 

Телефонний радіопередавач з автономним живленням і паралельним підключенням до лінії

 

З точки зору побудови високочастотної частини, не відрізняються від радіопередавача з індуктивним знімачем. Для визначення режиму роботи (ретрансляція / очікування) використовує значення напруги в телефонної лінії. Потужність випромінювання і час роботи так само залежать від елементів живлення.

_______________________________________________________________

 

"Атаки" на комп'ютеризовані телефонні системи

 

Останнім часом об'єктом пильної уваги фахівців перехоплення стали комп'ютеризовані телефонні системи (АТС та офісні міні-АТС, керовані комп'ютером). У таких системах усі телефонні з'єднання здійснюються комп'ютером відповідно до закладеної в них програми. У загальному вигляді "атака" на таку телефонну систему полягає в тому, що зловмисники, використовуючи добре відпрацьовані способи, дистанційно проникають в локальну комп'ютерну систему або в сам керуючий комп'ютер і змінюють програму, по якій він виконує телефонні з'єднання або надає доступ абонентам у систему. В результаті вони отримують можливість перехоплювати зі свого телефону всі види інформаційного обміну, що ведеться в контрольованій системі. При цьому виявити факт такого перехоплення надзвичайно складно.

 

Деякі рекомендації з протидії

перехопленню телефонних ліній

 

Загальними ознаками можливого прихованого підключення до телефонної лінії є:

• дивні звуки в телефонній трубці, різкі перепади гучності під час розмови, поява клацань або шорохів;

• ваш телефон часто дзвонить, але викликаюча сторона мовчить або звідти чути високий тональний сигнал (можливо, ваш телефон переводять в режим постійної трансляції);

• з покладеною на важіль телефонної трубки доносяться якісь звуки (можливо, трубка переведена в режим постійної трансляції);

• наявність слідів злому або інших ознак проникнення в приміщення (наприклад, замок вхідних дверей починає ні з того ні з сього "барахлити"), в результаті якого нічого не викрадено (таке проникнення, можливо, зроблено для установки "жучка" або зміни схеми підключення телефону);

• несподіваний візит "співробітників" телефонної чи електричної мережі, водопровідників для проведення робіт, які ви не замовляли (це дуже поширений прийом для отримання доступу в приміщення, що цікавить);

• близько вашого будинку або офісу дуже часто і надовго паркуються закриті автофургони (в таких машинах найчастіше обладнуються пости перехоплення).

Самим надійним методом протидії перехоплення інформації з телефонних ліній зв'язку є дотримання загальних правил обміну конфіденційною інформацією аж до його повного припинення. У разі серйозних підозр необхідно звертатися в компетентні організації для проведення обстеження приміщень та виявлення підслуховуючих пристроїв. Викликані фахівці можуть порадити, який з методів активної протидії перехопленню вам доцільно застосувати.

 

Серед цих методів найбільш поширеними є:

 

1. Установка на телефоні засобів кодування мовного сигналу (скремблера), що забезпечує найвищу ступінь захисту сигналу на всій телефоннії лінії. Він протистоїть будь-якій апаратурі перехоплення, оскільки вимагає часу для визначення алгоритму кодування. Цей метод, однак, є дуже складним і дорогим, потребує встановлення сумісного обладнання у всіх абонентів, що беруть участь у закритих сеансах зв'язку, і викликає тимчасові затримки на синхронізацію апаратури та обмін ключами на початку телефонного обміну та між моментом передачі і моментом прийому мовного повідомлення. Крім того, він не може протистояти перехопленню мовної інформації з приміщень в проміжках між переговорами.

2. Використання аналізаторів телефонних ліній, які сигналізують про можливе підключення на основі вимірювання електричних параметрів телефонної лінії або виявлення в ній сторонніх сигналів. Однак такі пристрої характеризуються високою частотою помилкового спрацьовування, оскільки існуючі телефонні лінії вельми далекі від досконалості і не можуть виявляти деякі види підключень.

3. Застосування односторонніх маскувальників мови, які при прийомі важливого повідомлення від віддаленого абонента подають в телефонну лінію інтенсивний маскуючий шумовий сигнал, що поширюється по всій протяжності каналу зв'язку і фільтрується на вході приймаючого апарата. Такі пристрої забезпечують досить високу ступінь захисту, але тільки у відношенні вхідних повідомлень. Для захисту вихідних повідомлень потрібна установка аналогічного пристрою на протилежному кінці лінії. Крім того, застосування маскувальника дає сильний шум в трубці абонента, передавального повідомлення, і не протидіє перехопленню мовної інформації з приміщення в режимі відбою телефонної лінії.

4. Використання засобів постановки активної загороджувальної перешкоди, призначених для захисту телефонних ліній практично від всіх видів прослуховуючих пристроїв. Такі пристрої підмішують в лінію різного виду додаткові сигнали або змінюють її стандартні параметри з наступною компенсацією всіх внесених змін при подачі сигналу на телефонний апарат власника цих пристроїв. Як наслідок, зловмисник замість корисної інформації чує тільки шуми. Недоліком зазначених засобів є те, що вони захищають телефонну лінію тільки на ділянці від самого приладу, до якого підключається штатний телефонний апарат, до міської АТС і не можуть перешкоджати перехоплення інформації з боку незахищеною лінії протилежного абонента і на самій АТС.

Незважаючи на настільки серйозні недоліки, постановники загороджувальних перешкод отримали, мабуть, найбільшого поширення серед всіх інших видів техніки, призначеної для захисту телефонної лінії. Однією з причин такої популярності є необхідність купівлі лише одного приладу для захисту свого "плеча" телефонної лінії, а це - суттєва економія коштів.

5. Установка засобів пасивного захисту у вигляді фільтрів і інших пристосувань, призначених для зриву деяких видів прослуховування приміщень за допомогою телефонної лінії, що перебуває в режимі відбою. Такі засоби ефективні для запобігання перехоплення мовної інформації методом ВЧ-накачки, попереджають можливість підслуховування через ланцюг дзвінка і за допомогою мікрофонів, передавальних мовну інформацію по телефонній лінії в довгохвильовому діапазоні. Недоліком зазначених засобів є те, що вони не захищають від решти всього розмаїття систем перехоплення.

Нарешті, не варто забувати, що найпростішим способом нейтралізації всіх методів прослуховування приміщень через телефон є його відключення від лінії, але при цьому слід пам'ятати, що у всякий телефон може бути вмонтований і "радіожучок", діючий незалежно від телефонної лінії.

 

Що стосується методів захисту комп'ютеризованих телефонних систем, то найбільш поширеними з них є:

• заміна звичайного модему, який з'єднує АТС із зовнішніми лініями, на спеціальний, який дає доступ в систему тільки з санкціонованих номерів;

• забезпечення захисту внутрішніх програмуючих терміналів;

• ретельна перевірка благонадійності співробітника, що виконує обов'язки системного адміністратора;

• раптові перевірки програмних установок АТС;

• відстежування і аналіз підозрілих дзвінків.

 

 

ЛІТЕРАТУРА

[1] Лисов А.В. Остапенко О.М. Телефон та безпеку (Проблеми захисту інформації в телефонних мережах)-Санкт-Петербург: Політехніка, 1997р.

[2] Кізлюк А.І. Довідник з улаштування та ремонту телефонних апаратів зарубіжного та вітчизняного виробництва - М:. Антелеком 1998р.

[3] Лагутін до н.е. Петраков А.В. Витік та захист інформації в телефонних каналах-М ..: Вища 1996р.

[4] Вернигора Н.С. Захист телефонних комунікації від несанкціоніваного знімання інформації "- Новосибірськ Журнал". Безпека від А до Я "№ 1 1998р.

1. В.В. Лукоянов, д.т.н., професор. / / «Засоби захисту мовної інформації» / / http://cherkessk.hotbox.ru/protect.htm

2. Кравченко В. Б., Кандидат технічних наук, лауреат Державної премії СРСР / / «ЗАХИСТ МОВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ В КАНАЛАХ ЗВ'ЯЗКУ»

3. В. Лукоянов.Средства захисту мовної інформації / / ІКС - .. 2001 -. № 4.

4. Сталенков С.Є., Шуліка Є. В. Нелку - нова ідеологія комплексної безпеки. Способи та апаратура захисту телефонних ліній. / / Захист інформації. Конфідент.-1998 -. № 6 (24) -25 .. 30 с ..

5. С.В. Дворянкін, Д.В.Девочкін. Методи закриття мовних сигналів в телефонних каналах / / Захист інформаціі.Конфідент.-1995 - .. № 5.-с.45-59

6. Огляд методів захисту телефонної лінії від несанкціонованого зйому інформації / / http://kiev-security.org.ua


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  7. Аналіз зовнішньої інформації
  8. Аналіз інформації та постановка задачі дослідження
  9. Аналіз та інтерпретація інформації
  10. Аналіз та узагальнення отриманої інформації.
  11. Аналіз якості виробничої інформації
  12. Аналітико-синтетична переробка інформації




Переглядів: 4821

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація шрифтів MS Windows. | Визначення поняття.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.024 сек.