Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Роль України в економіці Австро-угорської імперії в кін. XIX - нач. XX

У західно-українських землях під гнітом Австро -Угорщини до початку XX сторіччя перебувало 4600 тис. українців: У Галичині -3850 тис., на Буковині -305 тис., на Закарпаття -505 тис.. приблизно -80-90 % місцевого населення займалося сільським господарством, яке давало близько 70% національного доходу.

Аграрні відносини в цьому регіоні характеризувалися наявністю великої кількості кріпосницьких пережитків. Примітивне селянське господарство, що співіснувало з капіталістичними экономивши, переживало глибоку кризу. Сільські подвір'я з ділянками до 2 га становили: у Галичині -42,7 % усієї землі, на Буковині -56%, на Закарпаття -51%.

Підсилювалася соціальна диференціація селянства. У Галичині в 1902 році куркулі становили вже 9,7 % загальною чисельністю господарств і володіли 20,7 % усієї землі, на Буковині - відповідно 8 і 23%, на Закарпаття - 9,93 і 23%.

Кабальні умови існування й безправ'я підсилили процеси еміграції. В 1909 р.у США проживало вже 470 тис. українців. Значне число західно-українських селян їхало в Канаду, а також Бразилію й Аргентину.

В 1905 р. у Галичині й в 1909 р. на Буковині був прийнятий, так званий, закон про "рентовыхрантовых,тентовых,центовых загородах", який сприяв розвитку селянських господарств фермерського типу. На Закарпаття була проведена "верховинська акція": держава орендувала в поміщиків землю й здавало її в суборенду багатим селянам. Ці заходи сприяли розвитку капіталізму в сільськім господарстві.

Початок XX сторіччя характеризувалося подальшим розвитком фабрично -заводської промисловості в Східній Галичині. Найбільше швидко розвивалося гірничо-добувне виробництво. ДО 1909 року на всьому Прикарпаття добувалося нафти 2053,2 тис. тонн, причому 4/5 видобутку припадало на Борислав. Нафтова промисловість Прикарпаття практично цілком перебувала в руках іноземного капіталу.

Друге місце після нафтовидобутку займала деревообробна промисловість. Певного розвитку досяглася металообробка й машинобудування (виробництво залізничних і трамвайних вагонів, парокотлового й насосного встаткування. Сільськогосподарських машин і ДР)

Хімічна промисловість була представлена, в основному, нафтопереробними заводами.

З кінця XIX в. цілком успішно стали розвиватися швейна, взуттєва,

килимова промисловості, виробництво соди й паперу, однак і вони були представлені, головним чином, дрібними підприємствами ремісничого типу.

Промисловість Східної Галичини зробила певний крок уперед, але розвиток її було однобоким. До останніх днів існування Австро-Угорщині Східна Галичина залишалася внутрішньою колонією, ринком збуту й аграрно- сировинним придатком фабричної промисловості центральних провінцій імперії.

Перша світова війна принесла нові страждання трудящим. Галичина, Буковина й частина Закарпаття стали центром кривавих битв протиборчих держав, підсилювалася економічна розруха. Революційний рух на західно-українських землях сприяло назріванню революції в Австро -Угорщини, розвалу імперії Габсбургов.

 

 


Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  3. Аграрні закони України
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  7. Адміністрація Президента України
  8. Адреси бібліотек України
  9. Акти Верховної Ради України
  10. Акти Кабінету Міністрів України
  11. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  12. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 583

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Цивільні й народні рухи в Понаддніпрянській Україні | Грушевський

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.