Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Фактори впливу на грошову пропозицію.

1. Розмір грошової бази - це частина грошової пропозиції, яку безпосередньо створює центральний банк.

2. Співвідношення „готівка депозити" (у реальній дійсності, грошові доходи економічні суб'єкти переводять у вклади ( депозити) комерційним банкам, які потім надають кредити і призводять до процесу мультиплікаційного збільшення грошової маси).

3.Співвідношення „резерви - депозити". Обов'язкові резерви - це мінімальний розмір вкладу, який комерційний банк повинен тримати у центральному банку. Норма обов'язкових резервів встановлюється центральним банком : чим вона вища, тим на меншу суму можуть надати кредити комерційні банки, а отже пропозиція грошової маси зменшується і навпаки.

Для населення збільшення ставки відсотку підвищує привабливість депозитів і зменшує частку готівки.

Таким чином, грошова пропозиція залежить від трьох змінних : грошової бази, норми обов'язкових резервів, ставки відсотку.

Пропозиція грошей на грошовому ринку залежить не тільки від самостійної діяльності Центрального банку, а розмір грошової маси зростає за рахунок розширення кредитів комерційними банками. Банки створюють нові гроші, коли надають позики^ і навпаки, грошова маса скорочується, коли клієнти повертають взяті позики.

Наприклад : банк має активи у розмірі - 100 тисяч гривень. Частину цих активів банк повинен зберігати як резерв. Мінімальні розміри резервного фонду встановлює держава і це має важливу регулюючу роль. Нехай рівень резерву - 10%, отже банк може видати позику на суму 90 тисяч гривень. Необхідно врахувати, що коли термін позики закінчиться, 90 тисяч гривень будуть повернені клієнтами, настільки зменшиться кількість грошей в обігу. Гроші включаються в склад грошової маси тільки тоді, коли їх утримають за межами банківської системи.

Припустимо, що клієнти банку взяли позику на 90 тисяч гривень, заплатили юридичним і фізичним особам за товари і послуги, які поклали гроші в інший« комерційний банк. 10% від 90 тисяч гривень ( 9 тисяч гривень)- резерв, на 81 тисячу гривень, збільшились депозити банку. 81-0,1 = 8,1 тисяч гривень, депозити 81- 8,1 = 72,9 тисяч гривень, 90+81+72,9=243,9 тисяч гривень і т.д.

Процес утворення нових грошей банками характеризує мультиплікаційний ефект розширення банківських депозитів і може бути розрахований з урахуванням резервних вимог,100 тис грн. +90 тис грн. +81 тис грн.+72,5тис.грн.,= 100 х (1+0,9+0,92+0,93+...)= =1 млн. грн. Отже початковий депозит 100 тисяч гривень обернувся мультиплікаційним ефектом розширення банківських депозитів на І мільйон гривень.

Оцінити розміри розширення грошової маси шляхом створення банками нових
грошей дозволяє банківський мультиплікатор або мультиплікатор грошової пропозиції m=1 / r *100%,

де r - обов'язкова резервна норма у відсотках, або m= М / R,

де М - приріст депозитів, r - приріст резервів. У нашому прикладі m=10.

Коливання рівноважних значень ставки відсотку залежить від зміни пропозиції та попиту на гроші (рис 8, рис 9

 

 

Рис 8. Вплив зміни пропозиції грошей на ставку відсотку.


Якщо зростає пропозиція грошей (5 -»5'т), ставка відсотку знижується. Це обумовлено тим, що надлишок пропозиції інвестується в цінні папери, курс (ціна) яких буде зростати, що рівнозначно зниженню ставки відсотку( г -> г'). Попит на гроші скорочується і ринок повертається до рівноваги.

 

 

Рис 9.3міни попиту на гроші.

Якщо зростає попит на гроші економічні агенти продають цінні папери, що призводить до зростання ставки відсотку. Грошовий ринок досягає нового стану рівноваги.


Читайте також:

 1. I визначення впливу окремих факторів
 2. Абіотичні та біотичні фактори.
 3. Агрегування та факторизація
 4. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
 5. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
 6. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
 7. Аналіз впливу постачальників
 8. Аналіз впливу факторів на зміну сумми гуртової реалізації
 9. Аналіз факторів впливу на обсяги виробництва суспільного продукту.
 10. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
 11. Біологічні фактори
 12. Біотичні фактори
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Грошовий ринок: сутність, механізм функціонування. | Ринок праці і механізм його дії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.