Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Життєвий цикл проекту

Життєвий цикл проекту - відрізок часу між моментом появи, зародження проекту та моментом його ліквідації, завершення [7].

Через свою унікальність проекти мають багато невизначеностей. Для зручності забезпечення контролю проект, зазвичай, ділять на кілька фаз. У сукупності фази складають життєвий цикл проекту.

Треба зауважити, що для різних учасників проекту дії «початок проекту - кінець проекту» будуть різними. Наприклад, для ініціатора укрупнено життєвий цикл проекту міститиме чотири фази [12]:

  • ініціації (передінвестиційну фазу);
  • планування;
  • виконання;
  • завершення.

Для інших учасників і виконавців початком і закінченням проекту може бути один з фрагментів робіт.

Для інвестора розвиток інвестиційного проекту охоплює період від моменту зародження ідеї до завершення життєвого циклу створюваного об’єкту (продукту, послуги або результату).

У відповідності до рекомендацій ЮНІДО інвестиційний проект містить три фази (рис. 3.) [4 - 6, 17, 18]:

  • передінвестиційну фазу (фазу ініціації);
  • інвестиційну фазу;
  • експлуатаційну фазу.

 

Рис. 3. Життєвий цикл інвестиційного проекту

 

Передінвестиційна фаза (фаза ініціації) звичайно містить кілька етапів, закінчується розробкою бізнес-плану й прийняттям рішення про початок виконання проекту. Поетапність підготовки проекту до реалізації дозволяє ініціатору, потенційним інвесторам та іншим можливим учасникам проекту обґрунтовано приймати рішення про доцільність їх участі у проекті. Треба зауважити, що потенційні інвестори (комерційні банки, інвестиційні фонди і т.п.), що приймають на себе значні ризики, висувають жорсткі умови до надійності початкової інформації, на основі якої приймається рішення про ініціацію проекту.

В інвестиційній фазі здійснюється процес формування виробничих активів. Особливістю цієї фази є те, що витрати тут значні та необоротні, а проект ще не приносить доходів.

Управління проектом в інвестиційній фазі базується на реалізації процесів, розподілених за групами і функціями проектного менеджменту. Слід також підкреслити, що згідно з визначенням проекту закінчення інвестиційної фази є завершенням проекту, тому що на цей час досягається мета проекту і отримано унікальний результат.

В експлуатаційній фазі забезпечується контроль за виконанням інвестиційних рішень у процесі експлуатації об’єкту інвестування. За час експлуатаційної фази проект повинен окупити вкладені кошти.

Слід відмітити, що поняття «проект» та «інвестиційний проект» мають суттєві відмінності. Точно кажучи, під поняття «проект» підпадає тільки інвестиційна фаза інвестиційного проекту. Якщо не критично відноситися до невизначеності строків закінчення передінвестиційної фази (тому що заздалегідь не може бути відома дата прийняття рішення про ініціацію проекту), то її можна розглядати самостійним проектом. Для експлуатаційної фази інвестиційного проекту характерна рутинна операційна діяльність. Тому з точки зору проектного менеджменту експлуатаційна фаза не може розглядатися ні проектом, ні його частиною.

Для експлуатаційної фази інвестиційного проекту характерна рутинна операційна діяльність, тобто це плинний у часі процес, який повторюється. Тому експлуатаційна фаза є завершальною в інвестиційному проекті, але з точки зору проектного менеджменту фаза як складова частина проекту може розглядатися лише умовно.

Кожна фаза проекту є завершенням однієї або кількох операцій (робіт). У результаті виконання з’являється матеріальний продукт. Наприклад, техніко-економічне обґрунтування, детальне проектування, робочий прототип продукту і т.д. Дії, а також і фази, є частиною послідовної структури проекту.

Висновки за результатами, що їх досягли у кожній фазі, служать для:

  • визначення доцільності переходу у наступну фазу;
  • визначення і коригування тих чи інших відхилень.

Кожна фаза життєвого циклу звичайно передбачає розробку певного продукту (елементу). Тому назви фаз, зазвичай, походять від назв цих елементів.

Життєві цикли проекту визначають роботу, яка повинна бути виконана за кожною фазою, і виконавців, яких треба залучити для виконання цієї роботи. Описи життєвого циклу проекту можуть бути загальними або детальними. Для більшості життєвих циклів проектів типові наступні закономірності:

  • Фази звичайно протікають послідовно і завершуються передачею технічної інформації або здачею технічного елементу.
  • Матеріальні витрати і кількість залученого персоналу на початкових фазах (ініціації і планування) виконання проекту відносно малі, але різко зростають на перехідних фазах (фазі виконання) і знижуються в міру завершення проекту (див. рис. 4.).
  • На початкових фазах вірогідність успішного завершення проекту є найменшою. У міру того, як успішно виконується проект, вірогідність його успішного завершення зростає.
  • Здатність учасників проекту впливати на кінцеві характеристики продукту і остаточну вартість проекту максимальна на початкових фазах і зменшується в міру того, як виконується проект ( див. рис. 5.). Дана обставина зумовлена тим, що витрати на зміни проекту і коригування відхилень зростають в міру виконання проекту.

 

 

Рис. 4. Типова залежність рівня витрат і кількості задіяного у проекті персоналу протягом життєвого циклу проекту

 

 

Рис. 5. Вплив учасників на проект протягом його виконання

 

Розглянемо на прикладі структуру життєвих циклів двох типів проектів [8].

 

Проекти закупівлі в Міністерстві оборони США.Такі проекти мають наступні фази:

  • Обґрунтування тактико-технічних вимог до нових видів озброєння і військової техніки - закінчується затвердженням ідеї концепції.
  • Дослідження і виготовлення дослідного зразка нового виду озброєння і військової техніки - закінчується затвердженням наданої концепції.
  • Демонстрація і випробування дослідного зразка нового виду озброєння і військової техніки - закінчується затвердженням розробки.
  • Розробка інженерних і виробничих рішень для масового виготовлення нового виду озброєння і військової техніки - закінчується затвердженням виробничих рішень.
  • Виробництво і розгортання нового виду озброєння і військової техніки - накладається на фазу експлуатації і підтримки.

 

Будівництво. Будівельний проект містить наступні етапи:

  • Техніко-економічне обґрунтування. На цій фазі приймається рішення про запуск проекту.
  • Планування та проектування. Більшість контрактів починається з завершенням цієї фази.
  • Будівельні роботи. У кінці цієї фази основні результаті проекту у цілому отримані.
  • Прийняття та запуск. У кінці цієї фази проект повинен бути повністю завершений.

 

Необхідно розрізняти життєвий цикл проекту і життєвий цикл продукту. Наприклад, проект з розробки нового типу комп’ютера є однією фазою або одним з етапів життєвого циклу даного комп’ютера. Життєвий цикл проекту складається з серії фаз створення продукту.

Кількість фаз у життєвому циклі проекту нічим не обмежується. Крім того, підпроекти у складі проекту можуть мати свої чіткі життєві цикли. Наприклад, архітектурна фірма, яка отримала замовлення на проектування нової будівлі, приймає участь у двох фазах проекту замовника: спочатку на етапі проектних робіт, а потім на етапі нагляду за будівельними роботами. При цьому власне проектування - це окремий проект, що має свої фази.

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. VII. Етап проектування
  3. VII. Етап проектування
  4. Автоматизація проектування напівзамовлених ВІС.
  5. Аналіз комерційної здійснимості (спроможності) проекту
  6. Аналіз чутливості інвестиційного проекту
  7. Аудит проекту розробки ПЗ
  8. БІЗНЕС-ПЛАН ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ
  9. Бізнес-планування інвестиційного проекту. Розробка планів фінансового проекту
  10. Бюрократична модель проекту організації.
  11. Варіантне проектування будівельного виробництва.
  12. Варіантне проектування технології зведення будівель та споруд.




Переглядів: 2492

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Категорії і класифікація проектів | Офіс управління проектами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.