Для визначення струму в одній вітці складного електричного кола, можна використати метод еквівалентного генератора. Цей метод інколи називають методом холостого ходу і короткого замикання, або методом активного двополюсника.
Ознайомимося з поняттям двополюсника. У схемі будь-якого електричного кола завжди можна уявно виділити будь-яку одну вітку, а решту елементів схеми незалежно від її структури позначити прямокутником (рис.5.33). Відносно виділеної вітки вся схема, позначена прямокутником, являє собою так званий двополюсник – це узагальнена назва схеми, яка своїми двома вихідними затискачами (полюсами) приєднана до виділеної вітки. Якщо в двополюснику є джерела енергії (ЕРС або струму, або ті й інші), то такий двополюсник нази-вається активним. Для його позначення в прямокутнику ставлять букву А. Якщо в двополюснику немає джерел електричної енергії , то такий двополюсник називається пасивним. Для його позначення в прямокутнику ставлять букву П або не ставлять ніякої букви.
Рис.5.33
Суть методу еквівалентного генератора ось у чому. Відносно виділеної вітки аb з опором всю частину схеми, що залишилась і має у своєму складі джерела ЕРС, можна замінити на еквівалентний генератор, ЕРС, якого дорівнює ,а внутрішній опір (рис.5.34,а). За законом Ома визначаємо струм у колі, зображеному на рис.5.34,а.