Рисунок 9. Схема барботажного випарного апарата типу Хеміко
Типовий барботажний апарат для концентрування сірчаної кислоти складається з виносної топки 1 і горизонтального циліндричного корпуса 2. Частина об'єму апарата заповнюється слабким розчином кислоти, що подається по трубі 3. Топкові гази надходять по трубах 4, кінці яких занурені в розчин кислоти. При перемішуванні розчину й теплоносія відбувається інтенсивний випар розчинника й частково кислоти. З камери III (третьої по ходу кислоти) гази надходять по барботажній трубі 5 у камеру II. Для підвищення температури паро-газової суміші в цю камеру по барботажній трубі 6 подається додатково деяка кількість свіжих топкових газів. З камери II гази разом з парами кислоти й води по барботажній трубі 7 направляються в камеру I, де віддають тепло на підігрів вихідного слабкого розчину кислоти. Упарена частина кислоти віддаляється по трубі 8 з камери III.
Переваги й недоліки.Протитечія кислоти й газів дозволяє краще використовувати тепло топкових газів, але втрати тепла з газами, що відходять, значні. Крім того, відбувається велике віднесення газами парів кислоти, які вловлюються в окремому електрофільтрі.
Використання. Використовуються для випарювання деяких сильно агресивних та висококиплячих розчинів, наприклад розчинів соляної, сірчаної, фосфорної кислот, розчинів мірабіліта, хлориду магнію та ін..