Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Класифікація речовин за провідністю

ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У НАПІВПРОВІДНИКАХ.

ОСНОВИ ЕЛЕКТРОНІКИ

Контрольні запитання

1 Асинхронні машини.

2 Призначення і будова асинхронних машин.

3 Робота трифазної асинхронної машини в режимі двигуна.

4 Асинхронні виконавчі двигуни і тахогенератори.

5 Призначення і будова синхронних машин.

6 Робота трифазної синхронної машини в режимі генератора.

7 Призначення і будова машини постійного струму.

В електротехніці та радіоелектроніці використовують різноманітні речовини із широким спектром теплофізичних, механічних та електротехнічних параметрів і характеристик. Визначаючи доцільність використання речовин для побудови електронних приладів, найважливішою її влас­тивістю вважають електропровідність.

Функціонування всіх радіоелектронних пристроїв від елементарних вузлів до найскладніших сучасних суперсистем ґрунтується на керуванні провідністю. Саме цей процес забезпечує передачу інформаційних сигналів або їх відсутність, керування потужністю від зовнішнього джерела живлення в навантаження, ввімкнення і вимкнення систем зворотного зв'язку тощо. Тому дослідження вчених та інженерів у процесі розвитку і станов­лення напівпровідникової електроніки були спрямовані на пошук матеріалів, відкриття фізичних явищ, створення різних контактів, що дозволило створити прилади для майже безінерційного керування провідністю.

За провідністю речовини поділяють на провідники, діелектрики та напівпровідники. Вони відрізняються кількістю вільних носіїв заряду - електронів у зоні провідності. Сучасна фізика стверджує, що електрони у твердому тілі не можуть мати довільну енергію і розташовуються на відповідних енергетичних рівнях.

Електрони, розташовані ближче до ядра атома, мають меншу енергію, тобто знаходяться на нижчих енергетичних рівнях. Щоб віддалити електрон від ядра, треба подолати їх взаємне тяжіння, тобто витратити деяку енергію.

Під час переходу електрона з вищого енергетичного рівня на нижчий виділяється деяка кількість енергії, названа квантом або фотоном. Якщо атом поглинає один квант енергії, то електрон переходить з нижчого енер­гетичного рівня на вищий. Згідно із зонною теорією твердого тіла енергетичні рівні об'єднуються у дозволені зони. Верхня дозволена зона, яка при температурі абсолютного нуля (Т = ОК) повністю заповнена електронами, називається валентною. Наступна дозволена зона (надвалентна), яка при температурі абсолютного нуля порожня або частково заповнена електронами, називається зоною провідності. В електричних та хімічних процесах беруть участь валентні електрони (електрони валентної зони). Вони заповнюють ряд енергетичних рівнів зовнішньої оболонки атома.

Нижчі енергетичні рівні входять до складу інших зон, заповнених елек­тронами, але ці зони не впливають на явища електропровідності (далі не розглядаються).

У металах і напівпровідниках є велика кількість електронів, які знаходяться вище від валентної зони на вищих енергетичних рівнях. Ці рівні створюють зону провідності. Електрони цієї зони називають електрона­ми провідності. Вони здійснюють безладний хаотичний рух, переходять від одних атомів до інших. Саме електрони провідності забезпечують ви­соку електропровідність металів. При кімнатній температурі (Т=300 К) питома електрична провідність провідників досягає значення (104...106 ) См/см (1 См/см - провідність 1 см3 речовини). Розподіл електро­нів за рівнями енергії схематично показано на рис. 7.1. Горизонтальними лініями зображено рівні енергії електронів. У квантовій механіці доведе­но, що енергетичні стани електронів провідності утворюють цілу зону значень (рівнів) енергії - зону провідності.

Мінімальний рівень енергії електрона (дно) зони провідності позначимо через WС. Енергетичні стани валентних електронів також утворюють зону рівнів - валентну зону. Максимальний рівень енергії (стелю) цієї зони позначимо через Wv.

 

 

Енергія електронів W W W Зона провідності     Зона Генерація провідностіWс Заборонена ΔWзонаΔW Валентна зонаWv Рекомбінація Валентна зона

а) б) в)

 

Рис. 7.1 - Схеми рівнів енергії:

 

а) - у металах; б) - у діелектриках; в) - у власних напівпровідниках. У

 

металах зона провідності безпосередньо прилягає до валентної зони(7.1, а). Тому при нормальній температурі у металах кількість электронів має енергію, достатню для переходу з валентної зони в зону провідності. Практично кожен атом металу віддає у зону провідності хоча б один електрон. Отже, число електронів провідності у металах не менше, ніж число атомів (5-1022 вільних електронів у 1 см3).

Такі метали, як мідь, олово та алюміній (добрі провідники електричного струму) складаються з атомів речовини, зв'язаних між собою силами взаємодії, у правильну геометричну структуру або кристалічні ґрати. Зв'язки діють таким чином, що зовнішні або валентні електрони кожного атома вивільняються і одержують можливість рухатись у структурі під дією прикладеного електричного поля. Решта електронів та ядра залишаються фіксованими в певних місцях кристалічних ґрат.

Кожний атом є електрично нейтральним, тому вся структура також буде електрично нейтральною. Якщо один із валентних електронів відокремлюється від атома, то решту електронів та ядро, зв'язаних з криста­лічними ґратами, можна зобразити як нерухомий позитивний іон, заряд якого дорівнює заряду відокремленого валентного електрона і протилежний йому. Оскільки зв'язані позитивні іони рівномірно розподілені по структурі кристала, то і рухомі електрони теж повинні бути розподілені рівномірно: якби в якійсь області не виявилося вільних електронів, залиш­ковий позитивний потенціал притягнув би в цю область необхідну для відновлення електронейтральності кількість рухомих електронів. Отже, маємо таку модель електронного «газу» в металах: однорідне розташу­вання зв'язаних позитивно заряджених іонів, оточених однорідним «га­зом» рухомих електронів. Уважається, що кожний атом віддає один вільний електрон «газу» рухомих електронів.

Отже, незважаючи на те, що позитивні іони в металах відіграють важливу роль у підтримці електронейтральності, в процесі провідності вони не беруть участі, тому що вони є нерухомими. У металах струм перено­сить рухомі носії одного типу - вільні електрони. Щільність вільних електронів, здатних брати участь у процесі провідності, залежить перш за все від числа валентних електронів в атомі металу. Тому для того чи іншого металу густина заряду фіксована.

Зовсім інша структура енергетичних зон діелектриків (рис. 7.1, б) і напівпровідників (рис. 7.1, в). У них між зоною провідності та валентною зоною знаходиться заборонена зона. Вона об'єднує однакові енергії, на яких електрони не можуть знаходитися. Ширина забороненої зони DW, тобто різниця між енергією електронів нижнього рівня зони провідності Wc і верхнього рівня валентної зони Wvскладає декілька електрон-вольтів (еВ). При нормальній температурі у зоні провідності діелектриків знаходиться мало електронів. Тому діелектрики мають дуже малу провідність. Але з нагріванням деякі електрони валентної зони, отримуючи додаткову енергію, переходять у зону провідності, і тоді діелектрики одержують помітну провідність. Якщо Т = 300 К, їх питома електропровідність мен­ша за 10-10 См/см.

Але перехід електронів у зону провідності не може відбуватися шляхом поступового накопичення та наростання енергії. Для цього необхідне джерело, яке б могло зразу передати енергію, що дорівнює або переви­щує ширину забороненої зони:

 

У напівпровідників зонна діаграма подібна до діелектриків (рис.1в), лише ширина забороненої зони DW менша, і в більшості випадків складає близько одного електрон - вольта. Тому при низьких температурах на­півпровідники є діелектриками. При нормальній температурі значна кіль­кість електронів переходить з валентної зони у зону провідності, що за­безпечує збільшення питомої електропровідності. При Т = 300 К її значення знаходиться в межах 10 -10 ... 104 См/см.

Напівпровідники являють собою найпоширеніший клас речовин. До них належать хімічні елементи: бор, вуглець, кремній, фосфор, сірка, германій, арсеній, селен, сіре олово, телур, йод; хімічні сполуки: СиСІ, CаАs, GеАs, GеSі, СuО, РЬS та ін.; більшість мінералів - природних хімічних сполук, число яких досягає 2000, і багато органічних речовин. В електро­ніці використовують обмежене число напівпровідникових речовин.

Для виготовлення напівпровідникових приладів найширше використовують германій та кремній . Зовнішні оболонки атомів цих речовин мають по чотири валентні електрони. Просторові кристалічні ґрати скла­даються з атомів, зв'язаних один з одним валентними електронами. Та­кий зв'язок називають ковалентним або парноелектронним.

Напівпровідники без домішок і дефектів кристалічної структури називають власними напівпровідниками. Такі напівпровідники у вузлах крис­талічних ґрат мають лише свої атоми . Ділянку у напівпровіднику, що має електропровідність власного напівпровідника, називають ділянкою влас­ної електропровідності - і-ділянкою. У власному напівпровіднику - на­півпровіднику і-типу - в умовах теплової рівноваги концентрації носіїв заряду кожного знака практично однакові

Власний напівпровідник, як і метал, являє собою регулярну геометрич­ну структуру атомів. Але більшість валентних електронів не може вільно рухатися по кристалу. Вони зв'язані ковалентними зв'язками з атомами, фіксованими у вузлах кристалічних ґрат. При Т=О К (абсолютному нулі) всі валентні електрони беруть участь у створенні зв'язків, і вільних носіїв заряду для здійснення провідності немає. Але з підвищенням температу­ри частина валентних електронів розриває ковалентні зв'язки і утворює - «газ» рухомих (вільних) електронів, здатних переносити електричний струм. Це - електрони провідності. Якщо зв'язок розривається, то в ціліс­ній системі зв'язків не вистачає заряду, який поводить себе подібно до позитивного рухомого носія заряду, здатного переносити електричний струм. Ці позитивні заряди (вакантний енергетичний рівень у валентній авні) називають дірками, оскільки вони виникають у разі, коли немає електрона у ковалентному зв'язку. Хаотичний рух здійснюють не тільки елек­трони, але й дірки. Рух дірок - це рух зв'язаних електронів валентної зо­ни на сусідні звільнені місця. Процеси переміщення зв'язаних електронів у валентній зоні не такі прості, як процеси, подані вище. Більш докладно їх описано у відповід­них розділах фізики твердого тіла. У технічній електроніці зазвичай вжи­вають спрощений математичний опис процесу електропровідності, пода­ючи перенесення заряду зв'язаним електроном у валентній зоні як ре­зультат переміщення елементарної частинки з позитивним зарядом, що дорівнює заряду електрона. Обґрунтуванням цього є те, що з утворенням дірки у місцях кристала, які були до її появи електричне нейтральними, виникає локальний позитивний заряд q, оскільки після відходу електрона заряд атомного залишку не компенсується. Причому переміщення дірок відбувається у напрямі, протилежному руху електронів у валентній зоні, так само, як і рух позитивно зарядженої частинки - дірки. Тому для опису процесу електропровідності зв'язаними електронами використовують поняття фіктивної частинки - дірки. Таке спрощення виправдовується тим, що опис процесів електропровідності за допомогою такої фіктивної частинки є достатнім наближенням до дійсності. У власних напівпровідниках кількість вільних електронів дорівнює кількості дірок, оскільки з розривом ковалентного зв'язку одночасно утворюються і вільний електрон, і дірка. Кристал залишається електрично нейтральним.

Процес утворення пар електрон - дірка називається генерацією пар носі­їв заряду. Такий процес виникає, наприклад, під час нагрівання напівпро­відника. Його називають термогенерацією. Напівпровідники - це речови­ни, питома провідність яких суттєво залежить від зовнішніх факторів.

Одночасно з генерацією перебігає зворотний процес рекомбінації елек­тронів та дірок, за якого електрони зони провідності переходять у вален­тну зону на вільні енергетичні рівні, що відповідають діркам. При цьому електрони і дірки зникають як вільні носії зарядів (електрони переходять у зв'язаний стан). У рівновазі обидва процеси взаємно компенсують один одного і встановлюється рівномірна концентрація електронів та дірок - рівноважний заряд.

Швидкість рекомбінації, тобто кількість зникаючих за одиницю часу електронно-діркових пар, визначається властивостями напівпровідника і пропорційна концентрації електронів ni та дірок рi. Чим більше носіїв заряду, тим вірогідніше їх зіткнення, яке закінчується рекомбінацією.


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  3. IV. Запасні речовини
  4. L2.T4. Транспортування рідких, твердих та газоподібних речовин.
  5. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  6. V. Класифікація і внесення поправок
  7. V. Класифікація рахунків
  8. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  9. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  10. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  11. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  12. Аваріїз витоком сильнодіючих отруйних речовин.




Переглядів: 2360

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Призначення і будова машин постійного струму | Отже, швидкість рекомбінацій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.