До основних завдань організації і координації охорони праці відноситься формування органів управління, що реалізують основні положення управління охороною праці на підприємстві, визначення порядку взаємодії між усіма рівнями і суб’єктами управління, розмежування та інтеграція функцій служб, підрозділів підприємства та ін.
Організація – це процес створення реальних умов для досягнення запланованої мети. Організація функціонування управління охороною праці на підприємстві забезпечує виконання правил, норм, інструкцій та інших завдань з охорони праці, функцій управління діяльністю з охорони праці. Критерієм ефективності цієї функції є встановлення і розподіл обов’язків, прав та відповідальності посадових осіб за функціонування системи управління охороною праці на підприємстві (в підрозділі) та наявність інструкцій з охорони праці за професіями і видами робіт.
Організаційна структура системи управління є механізмом, що забезпечує досягнення сукупності встановлених цілей управління охороною праці, та допомагає визначити соціальну роль кожного члена колективу чи підрозділу.
Координація є узагальнюючою функцією процесу управління, яка забезпечує його безперервність та ефективність (рис.1.3). Координація як функція управління невід’ємно пов’язана з необхідністю постійного обміну інформацією між підрозділами та робітниками підприємства, тобто можна говорити про функціонування інформаційної системи управління.
Координація робіт з охорони праці на підприємстві покладається на службу охорони праці підприємства та включає розроблення
комплексних, перспективних і поточних планових заходів щодо
забезпечення відповідності умов праці нормативним вимогам; розроблення методичних та нормативних матеріалів, що діють у межах підприємства; постійне навчання робітників і атестацію посадових осіб; пропаганду безпечних методів праці та ін.