Найбільший об’єм рекомендацій по забезпеченню безпеки пов’язаний з якісними методами оцінки ризику, які дозволяють досягти основної мети ризик-аналізу при використанні меншого об’єму інформації та затрат труду. На практиці якісними методами користуються частіше, ніж кількісними, завдяки їх простоті. Ці методи не потребують глибоких знань та детального аналізу матеріалу, тому оцінка проводиться швидко та є фінансово вигідною. Але ризики при застосуванні якісних методів оцінюються, як правило, суб’єктивно. В багатьох випадках в основу цих методів покладені так звані "матриці ризику", які представляють собою набір відповідних таблиць, за якими визначається залежність рівня (категорії) ризику від співвідношення ймовірності подій та тяжкості його наслідків, що значно полегшує процес класифікації джерел ризику.
Якісно оцінений ризик характеризує походження потенційної загрози та вид небезпеки, але не визначає ні вірогідності появи небезпечної події в просторі та часі, ні об’єм можливих наслідків.
Кількісна оцінка ризику – це процес оцінки кількісних значень ймовірності та наслідків небажаних процесів, випадків, тобто оцінка проводиться за формулою:
, (1.5)
де Р – ймовірність події (величина, суттєво менша за одиницю);
S – тяжкість наслідків.
Формула (1.5) виражає ступінь ризику R, тобто ймовірність виникнення небажаної події з урахуванням розміру можливого збитку.
Кількісні методи дають об’єктивну оцінку ступеня небезпеки, на основі чого розробляється система управління ризиком. Тільки кількісно оцінені ризики можна порівнювати між собою, навіть якщо вони мають різне походження та негативні прояви. Для кількісних методів оцінки ризику необхідний великий об’єм інформації про стан виробничого середовища, рівень безпеки на підприємстві і т. ін. Проведення кількісного аналізу, на відміну від якісного, вимагає високої кваліфікації виконавців.
Кількісний аналіз ризику найефективніший на стадії проектування та розміщення небезпечного виробничого об’єкта, при обґрунтуванні заходів безпеки, а також при комплексній оцінці небезпеки аварій на виробництві.