Як будь-яке явище, бюджетування має свої позитивні та негативні боки.
Переваги бюджетування: дозволяє удосконалити процес розподілу ресурсів; дозволяє менеджерам нижчої ланки зрозуміти свою роль в організації; здійснює позитивний вплив на мотивацію та настрій колективу; аналіз бюджетів дозволяє своєчасно вносити корективи в процес досягнення цілей підприємства; дозволяє працівникам-новачкам зрозуміти «напрямок руху» підприємства, таким чином допомагає йому адаптуватися в новому колективі; дозволяє вчитися на досвіді складання бюджетів минулих періодів.
Недоліки бюджетування:складність та дороговизна системи бюджетування; бюджети потребують від працівників високої продуктивності праці, але працівники протидіють цьому, намагаючись мінімізувати своє навантаження, що призводить до конфліктів; якщо бюджети не доведені до відому кожного працівника, то вони сприймаються виключно як засіб оцінки діяльності працівників та виявлення їх помилок.
1. Сутність понять «бюджетування» та «бюджет».
2. Бюджетування як управлінська технологія.
3. Види бюджетів та галузі їх використання.
4. Взаємозв’язок бюджетів між собою.
5. Переваги та недоліки бюджетування.
1. Склад інструментарію оперативного контролінгу
2. Формування основних підконтрольних показників
3. Метод «Директ - кост»
Основна мета функціонування контролінгу на підприємстві полягає в систематичному зборі необхідної для аналізу інформації, ії обробці та підготовці для керівника. Досягнення цієї мети можливо за допомогою формування та використання основного інструментарію оперативного контролінгу (рис. 6.1).
Рис. 6.1. Склад інструментарію оперативного контролінгу
Під інструментарієм оперативного контролінгу розуміється сукупність прийомів дослідження, якими користуються для прийняття оперативних управлінських рішень.
Основними і найбільш важливими елементами інструментарію оперативного контролінгу є:
1. Бюджетування.
2. Формування основних підконтрольних показників ефективного управління підприємством.
3. Аналіз результатів за відхиленнями, що полягає у визначення ступеню впливу відхилень, що виникли на величину результатів.