Матеріально-технічне забезпечення підприємства – це процес постачання на склади або одразу на робочі місця необхідних матеріально-технічних ресурсів.
Головна мета служби матеріально-технічного постачання – своєчасно забезпечити підрозділи підприємства необхідними видами ресурсів необхідної кількості і якості з мінімальною їх вартістю при мінімальних витратах на транспортування.
В практиці роботи підприємства існує:
Транзитна форма постачання сировини – коли підприємство отримує матеріали безпосередньо від виробників ресурсів (без посередників). Застосовується при масовому споживанні матеріалів.
Складська форма постачання – застосовується коли необхідні ресурси менше транзитної форми постачання. Підприємство в цьому випадку отримує ресурси зі складів, баз і т.д.
1. на невеликих підприємствах – окремі робітники;
2. на середніх підприємствах – відділи (бюро);
3. на великих підприємствах – відділи матеріально-технічного постачання.
Служба забезпечення підприємства
Складове господарство
Диспетчерська група
Спеціалізовані склади
Відділ обладнання
ОГМ і ОГЕ
Відділ інструментального господарства
Дільниця кріплення
Калібрувальна дільниця
Заготівельний цех
Відділ зовнішньої кооперації
Відділ комплектації
Відділ матеріально-технічного постачання
Оперативна частина Виробнича частина
Рис. 10.8. Структура служби постачання (забезпечення).
Оперативна частина представлена наступними відділами:
1. відділ матеріально-технічного постачання (ВМТП) забезпечує програмні і експлуатаційні потреби підприємства матеріалами, паливом і т.д.;
2. відділ комплектації – організовує постачання купівельними виробами та обладнанням, що використовується для комплектації продукції;
3. відділ зовнішньої кооперації (суміжних підприємств) – забезпечує постачання виробництва напівфабрикатами, деталями, вузлами, які виготовляють в межах міжзаводської кооперації на інших підприємствах.