Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЕФЕКТИВНІСТЬ НА РИНКАХ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

Виробництво є ефективним, за Парето, якщо при заданих обсягах виробничих ресурсів за рахунок їх перерозподілу не можна збільшити виробництво хоча б одного блага без зменшення виробництва інших благ.

Припустимо, для виробництва благ X і Yвикористовуються два
взаємозамінних фактори - праця (L) і капітал (К). Обсяги капіталу і праці - задано, відома технологія виробництва кожного з благ. Треба вирішити, як розподілити працю і капітал між виробництвом обох благ для досягнення Парето-ефективності у виробництві.

Для наочного розв’язку цієї задачі також використаємо діаграму Еджуорта. Розмістимо початок координат для виробництва блага Xу лівий нижній кут, а початок координат для виробництва блага Y - у правий верхній. Відкладемо на нижній осі абсцис працю, яка витрачається на виробництво X, а на лівій осі ординат - капітал, що зайнятий у виробництві X. Відповідно, відкладемо працю, що використовується у виробництві блага Y, на верхній осі абсцис, а капітал у виробництві Y - на правій осі ординат.

У системі координат X, LX) проведемо сімейство ізоквант, що представляють технологію виробництва блага X. Відповідно, у системі координат Y, LY) у вигляді сімейства ізоквант відобразимо технологію виробництва блага Y. Тепер будь-яка точка в «ящику» Еджуорта представляє шість параметрів: кількості капіталу і праці, що використовуються при виробництві кожного з благ, та обсяги їх виробництва.

Точки дотику ізоквант з виробництва блага Xі Yдозволяють знайти ефективні виробничі рішення. Нахил будь-якої ізокванти в даній точці характеризує граничну норму технологічного заміщення капіталу працею. Формальною ознакою досягнення Парето-ефективності у виробництві є рівність MRTSML,K=MRTSNL,K , тому що в точках дотику ізокванти мають один і той самий нахил.

За аналогією з кривою контрактів в обміні ми можемо побудувати криву виробничих контрактів – криву, що містить усі технічно ефективні варіанти використання наявних ресурсів.

Для економічного аналізу криву контрактів можна зобразити у вигляді кривої виробничих можливостей.

Опуклість лінії виробничих можливостей від початку координат вказує на те, що за рахунок скорочення випуску кожної наступної одиниці одного з благ можна отримати дедалі меншу кількість іншого блага. Це пояснюється тим, що розширення виробництва на незмінній технічній базі, зазвичай, супроводжується зниженням ефективності від масштабу: кожна додаткова порція факторів, що перерозподіляються з галузі Xв галузь Y(або навпаки), забезпечує дедалі менший приріст випуску блага Xі дедалі більше скорочує випуск блага Y.

Нахил кривої виробничих можливостей дорівнює граничній нормі трансформації (MRT), яка показує, від виробництва скількох одиниць блага X треба відмовитись для збільшення виробництва блага Y на одиницю (за даних обсягів ресурсів та незмінних технологіях):

MRT= - Y /X

Оскільки граничні витрати блага Xвиражаються у відмові від додаткової одиниці блага Y, то МСX = - Y, а граничні витрати блага Y- у відмові від додаткової одиниці блага X, то МСY = - X. Звідси:

MRTX,Y = - Y /X = МСX / МСY

Випуск буде ефективним, якщо він одночасно максимізуватиме корисність покупців і не виходитиме за межі ресурсів, які є, тобто лежатиме на межі виробничих можливостей. Таким чином, межа виробничих можливостей і крива байдужості, що відображає максимальний рівень задоволення потреб, матимуть тільки одну загальну точку - точку дотику.

У цій точці гранична норма заміщення дорівнюватиме граничній нормі трансформації: MRS = MRT.

Оскільки MRSX,YXY, a MRTX,Y=МСX/МСY, то можна зробити висновок, що ефективність випуску диктує певні вимоги до цін. Вони повинні одночасно відображати і граничну корисність для споживача, і граничні витрати виробника. Лише в умовах досконалої конкуренції ціни відповідають цим вимогам.

Y

 

 


U

 

MRS = MRT

КВМ

0 X


Читайте також:

  1. Аналіз асортименту й структури випуску продукції.
  2. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ
  3. Аналіз витрат на 1 грн. вартості продукції
  4. Аналіз витрат на гривню товарної продукції
  5. Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції.
  6. Аналіз обсягу виробництва продукції в натуральному й вартісному вираженні.
  7. Аналіз показників валового прибутку і собівартості реалізованої продукції
  8. Аналіз рентабельності продукції
  9. Аналіз рентабельності продукції.
  10. Аналіз рівня, динаміки і структури обсягу виробленої та реалізованої продукції
  11. Аналіз собівартості окремих видів продукції.
  12. Аналіз собівартості продукції за статтями витрат.




Переглядів: 740

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Як отримати від цього Плану максимальну користь? | Новітні технології з музичного виховання.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.