Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПРИЛАДИ ДЛЯ СТЕРЕОСКОПІЧНОЇ ОБРОБКИ АЕРОФОТОЗНІМКІВ

ЛЕКЦІЯ 7

1. Призначення і побудова стереокомпаратора.

2. Призначення та побудова топографічного стереометра проф. Ф. В. Дробишева (СТД)

3. Призначення й побудова стереопроектора проф. Г. В. Романовського

4. Призначення й побудова стереографа проф. Ф. В. Дробишева (СД)

 

 

Стереокомпаратор - це високоточний стереофотограмметричний прилад, призначений для виміру на фотознімках координат крапок, поздовжніх і поперечних паралаксів і різниць поздовжніх паралаксів, тобто величин х, в, р, q, Δр. На станині приладу 1 установлена основна каретка 2, яку можна переміщати по напрямних за допомогою штурвала ШХ. Напрямок переміщення основної каретки приймається за вісь абсцис приладу. Величина переміщення основної каретки визначається по шкалі абсцис X. На основній каретці розташовані ліворуч і праворуч додаткові каретки 3 і 4.

Ліва каретка встановлена на напрямних, паралельних напрямним основної каретки, так що її можна переміщати по основній каретці в напрямку осі абсцис, відкріпивши попередньо закріпний гвинт. Це переміщення використається для установки потрібної відстані між касетами перед початком вимірів, після чого ліва каретка закріплюється на основній каретці. Права каретка встановлена на взаємно перпендикулярних напрямних, по яких її можна переміщати на основній каретці уздовж осей абсцис і ординат за допомогою спеціальних гвинтів Р и Q. Гвинт Р, що переміщає каретку уздовж осі абсцис, називається гвинтом поздовжніх паралаксів. Гвинт Q, що переміщає каретку уздовж осі ординат, називається гвинтом поперечних паралаксів. Величину переміщення правої каретки можна відрахувати по шкалах поздовжніх і поперечних паралаксів. На лівій і правій каретках установлені касети для фотознімків. У середині кожної касети укріплене скло, на яке кладуть негатив або діапозитив, а під касетами перебувають лампи для висвітлення, так що знімки в касетах спостерігаються на просвіт. За допомогою спеціального гвинта кожну касету можна повертати у своїй площині на кут κ.

Центр обертання відзначений хрестом на склі касети. З ним сполучають головну точку знімка, тобто знімок у касеті центрують. На краях скла касети нанесені координатні мітки у вигляді тонких штрихів. Якщо з ними сполучити координатні мітки знімка, то головна точка знімка збіжиться із центром обертання касети.

Над касетами розташовані об'єктиви спостережної системи. Спостережна система складається з об'єктивів, окулярів і призм і являє собою бінокулярний мікроскоп. У ній установлені точкові марки, за допомогою яких можна візувати на точки позорової стереомоделі. Окулярна частина спостережної системи укріплена на станині приладу нерухомо, а об'єктиви встановлені на напрямних, по якій їх можна переміщати за допомогою спеціального штурвала ШУ. Напрямок переміщення об'єктивів прийнято за вісь ординат приладу. При переміщенні об'єктивів, так само як при переміщенні основної каретки приладу, спостерігач бачить переміщення позорової марки на стереомоделі в горизонтальній площині. Переміщення правої каретки уздовж осей абсцис і ординат ідентично додатковому переміщенню правої марки приладу.

Величину переміщення об'єктивів спостережної системи можна відрахувати по шкалі ординат У. Точність відліків по шкалах приладу різна в різних стереокомпараторів - від 0,01 до 0,001 мм. Розташувавши знімки в касетах стереокомпаратора й одержавши по них стереоефект, можна за допомогою марок візувати на точки стереомоделі й вимірювати координати крапок і поздовжні й поперечні паралакси.

На виробництві широко застосовується стереокомпаратор 1818, що виготовляє в ГДР фірмою "Карл Цейсе, Йена". У цього стереокомпаратора всі шкали замінені лічильниками планетарного типу, що забезпечує підвищення точності відліку по шкалах і зручність відлічування. Точність відліку по шкалах абсцис і ординат стереокомпаратора 0,004 мм, по шкалі поздовжніх паралаксів 0,001 мм, поперечних паралаксів - 0,002 мм. Частина спостережної системи, що містить об'єктиви й переміщається уздовж осі ординат, поміщена усередині приладу - під касетами.

В останні роки стереокомпаратори знайшли широке застосування при згущенні геодезичного обґрунтування по аерофотознімках аналітичним методом. При цьому методі згущення виміри по аерофотознімках виконуються за допомогою стереокомпаратора, а потім за результатами цих вимірів обчислюються координати точок на місцевості за допомогою електронно-обчислювальної машини. У зв'язку з розвитком цього методу з'явилася необхідність у створенні стереокомпараторів підвищеної точності й з максимальною автоматизацією процесу вимірів. За останні роки в ряді країн були створені високоточні автоматизовані стереокомпаратори. До них відносяться ВКВ-1, СКА-18, СКА-30, створені в СРСР, "Стекометр" (ГДР), СОМ (Франція), "Рекординг" (Англія).

2. Призначення та побудова топографічного стереометра проф. Ф. В. Дробишева (СТД)

За допомогою стереометра виконувався провідний процес диференційованого методу створення карт – процес рисовки рельєфу.

Схема топографічного стереометра СТД-2 із шістьома коректорами представлена на малюнку, де ліва й права касети, що служать для кріплення аерофотознімків, змонтовані на основному супорті 10, що переміщається уздовж осі абсцис на станині 8.

При обертанні штурвала 14 обидві касети з аерофотознімками переміщаються уздовж прямій, що з'єднує центри обертання касет, що є віссю х приладу. Величина цього переміщення відраховується по шкалі супорта 10.

Перпендикулярно до осі абсцис у центрі приладу нерухомо укріплена напрямна 4, по якій переміщається спостережна система 6 при обертанні кремальєри 7. Це звичайний чотирьохдзеркальний стереоскоп з лінзами, що дають дворазове збільшення. Відстань між малими, внутрішніми дзеркалами можна встановлювати по очному базисі спостерігача, а усунення поперечного паралаксу, що виникає на краях стереопари, досягається переміщенням лівої лінзи паралельно осі ординат за допомогою гвинта 15. На корпусі стереоскопа укріплена освітлювальна система, що складається із двох циліндричних ламп по 40 Вт і ребристих охолоджувачів.

Переміщення спостережної системи по осі ординат приладу, а касет - по осі абсцис дає можливість переглядати стереоскопічно всю стереопару.

Вимірювальними марками в приладі служать нитки 3 і 5, натягнуті в безпосередній близькості над аерознімками в спеціальних ниткотримачах, сконструйованих під касетами. У початковому положенні нитки паралельні осі ординат; якщо ліва нитка збігається із центром обертання лівої касети, то права - із точкою 12 - відстоїть від свого центра на величину базису. Нитки можуть повертатися в площинах, паралельних касетам, під дією відповідних коректорів. Касети можуть повертатися у своїх площинах при відкріпленні гвинтів 2 і 9, крім того, ліва касета переміщається уздовж осі абсцис на супорті 13 паралактичним гвинтом 1 із ціною поділки на відліковій голівці, рівної 0,01 мм. Права касета теж може переміщатися уздовж осі абсцис на диференціальному супорті 11, але це переміщення відбувається під дією коректорів, відлікові шкали яких позначені цифрами І, ІІ, V. Цифрами ІІІ й ІV показані шкали коректорів, що викликають поворот правої нитки біля точки 12, що відповідає на всьому протязі нитки зміні абсцис правої касети, а цифрою VІ - шкала коректора, що викликає аналогічний поворот лівої нитки, що приводить до відповідної додаткової зміни абсцис правої касети. Таким чином, загальна зміна абсцис у стереометрі СТД-2 складається із шести корекцій під дією шести коректорів. Коректори стереометра так улаштовані, що кожний з них уводить виправлення відповідно до одним зі членів формули.

 

Так, наприклад, коректори І, ІІ, ІІІ й ІV уводять виправлення в абсциси, що відповідають першим чотирьом членам, а коректори V і VІ - п'ятому й шостому членам цієї формули. При цьому виправлення в абсциси мають знаки, зворотні знакам виправлень у різницю поздовжніх паралаксів.

Коректори І і ІІ, називані разом масштабно-конвергентним корегувальним механізмом, являють собою загальну конструкцію, що складається зі зчленування двох важелів і двох лінійок.

Коректори ІІІ й ІV з'єднані в загальну конструкцію, називану механізмом поперечної корекції й уводять виправлення, що відповідають третьому й четвертому членам формули. Цим механізмом здійснюються малі повороти правої нитки, отже, при стереоскопічному візуванні на точки з різними координатами необхідно правий фотознімок додатково переміщати уздовж осі абсцис, що й відповідає введенню потрібних виправлень.

Коректор ІV дає постійний поворот ниткотримача з ниткою 1, для чого відкріплюється гвинт 4 і на потрібний кут повертається лінійка 5 разом з ниткотримачем біля повторювальної осі 10.

Додатковий коректор V уводить виправлення в абсцису правого знімка за вплив п'ятого члена формули.

Коректор VІ називається також додатковим, тому що здійснює поперечну корекцію, уточнюючи дію четвертого коректора відповідно до шостого члена формули, повідомляючи лівої нитки деякий малий поворот.

 


Читайте також:

  1. Аналітичні стереофотограмметричні прилади.
  2. Аналогові вимірювальні прилади
  3. Арматура та вимірювальні прилади, якими обладнуються відцентрові насоси
  4. Бази даних як засіб зберігання й обробки інформації
  5. Вибір режимів обробки заготовки різанням
  6. Виготовлення до обробки яєць
  7. Визначення послідовності обробки поверхонь заготовки
  8. Вимірювальні прилади безпосередньої оцінки та автоматизованого зрівноваження
  9. Вимірювальні прилади для проведення випробувань будівельних конструкцій
  10. Вимоги до обробки кондитерських мішків
  11. ГЕОМЕТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СТЕРЕОПАРИ АЕРОФОТОЗНІМКІВ
  12. Джерела живлення установок електрохімічної обробки




Переглядів: 1181

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГЕОМЕТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СТЕРЕОПАРИ АЕРОФОТОЗНІМКІВ | ЛЕКЦІЯ 8

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.