Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ В ПЕР. ПОЛ. XVIII ст.

Україна у XVIII ст. Політичний та соціально-економічний розвиток

25 травня 1687 р. гетьманом Лівобережної України був вибраний Іван Степанович Мазепа.

XVIII століття позначене тотальним наступом Москви-Росії на автономні права Лівобережної України (Гетьманщини), що значним чином вплинуло на політичний розвиток українських земель.

Улітку 1687 р. гетьманом Лівобережної України став И. Мазепа. Він мав репутацію гетьмана «корисливого й вигідного для царя», але, незважаючи на це, він відстоював автономію Гетьманщини

Мазепа постарався використати події Північної війни для досягнення Україною незалежності від Росії. В 1708 р. Мазепі вдалося за посередництвом польського короля встановити таємні зв'язки зі шведським королем Карлом ХІІ.

Російський цар Петро І жорстоко покарав Мазепу і його прихильників за перехід на бік шведського короля в розпал Північної війни. Мазепа був низложений і відданий анафемі. Все його чимале майно було конфісковано. Новим гетьманом Лівобережної України був вибраний И. Скоропадський.

Союз зі шведами не підтримала більша частина, як козацтва, так і іншого українського населення. У травні 1709 р. Запорізька Січ за допомогою полковника Галагана була захоплена російськими військами й зруйнована. Частина запорожців, що підтримали Мазепу бігли в Туреччину, де в урочищі Олешки заснували Нову Січ. У травні 1710 р. гетьманом там вибраний Пилип Орлик. Автор першої Конституції Війська Запорізького.

Після поразки шведів під Полтавою влітку 1709 р. Мазепа утік в Османську імперію, де й умер у Бендерах.

Росія в Північній війні перемогла, уклавши в 1721 р. Ништадський мир.

В 1722 р. у Глухові Петро І створив Малоросійську колегію, що контролювала діяльність гетьмана й козацької старшини, і розпоряджалася фінансами. Українське козацьке військо підпорядковувалося кн. Голіцину. Колегія діяла до 1727 р.

Після смерті Скоропадського новим гетьманом був вибраний Павло Полуботок (Чернігівський полковник), але він прагнув до незалежності України, тому гетьманом Лівобережжя залишався недовго. В 1727 р. гетьманом був вибраний Данило Апостол.

Д.Апостол, незважаючи, на обмеження з боку царської адміністрації намагався зберегти права українських козаків і козацької старшини. Після його смерті в 1734 р. виборів нового гетьмана не було. Для правління Лівобережною Україною був створений гетьманський уряд з 6-ти чоловік ( рос. і укр.) під керівництвом кн. Шаховського. Гетьманський уряд діяв до 1750 р. Для цього періоду характерно грубе втручання царської адміністрації у внутрішні справи Гетьманщини, погіршення економічного становища, загострення внутрішніх проблем.

Гетьманство було відновлено в 1750 р. указом імператриці Єлизавети Петрівни. Гетьманом був призначений Кирило Розумовський, що сприяв розвитку українських земель, розширив права козацької старшини, постійно обмежував втручання царської адміністрації в справи Лівобережжя й Запоріжжя.


Читайте також:

  1. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  2. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  3. XVII-XVIII ст.
  4. А/. Верховна Рада України.
  5. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  6. Аграрні закони України
  7. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  8. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  9. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  10. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  11. Адміністративно-політичний устрій Січі
  12. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах




Переглядів: 591

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗМІНИ В СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІЙ СТРУКТУРІ УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА | ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ у др. пол. XVIII ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.